WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Otwarcie wystawy: Sosnowiec 1939
Michał Kusiak 12.09.2019
1939 w Sosnowcu
Wystawa historyczna od 14 września do 15 listopada 2019 r.
Kuratorka Monika Kempara
0twarcie wystawy 13 września o godz. 17.00


Dla wielu mieszkańców Sosnowca, podobnie jak innych miast, pierwsze miesiące 1939 roku nie różniły się od lat ubiegłych, mimo licznych sygnałów o nadchodzącym zagrożeniu ze strony Niemiec. Lato tego roku było upalne więc mieszkańcy miasta wypoczywali w kurortach i na letniskach. Kwitło życie kulturalne i społeczne, organizowano wystawy, koncerty. Świetnie działał przemysł. Ludność Sosnowca – wielokulturowy tygiel – korzystała z dobrodziejstw prężnie rozwijającego się miasta. Niestety ten beztroski czas został brutalnie przerwany 4 września 1939 roku, gdy wojska niemieckie wkroczyły do Sosnowca. Zapanował terror i strach. Życie już nigdy nie miało być takie jak wcześniej.
Wystawa jest próbą przybliżenia panującej wówczas atmosfery oraz pokazania sytuacji ludności w przeddzień wybuchu II Wojny Światowej. Zostaną na niej zaprezentowane zdjęcia, dokumenty i inne materiały archiwalne.


Wystawie towarzyszyć będą wydarzenia.
2.10.2019 godz. 17.00 – Wykład pt. „Mojżesz Merin – zbawca czy kolaborant? Sylwetka przewodniczącego Judenratu w Sosnowcu w czasie okupacji niemieckiej. Monika Kempara, kurator wystawy. Wstęp wolny
23.10.2019 godz. 17.00 – Pokaz filmu Numer na przedramieniu mojego pradziadka, produkcja HBO (dostępny także w HBO GO).
Film przedstawia rozmowę pomiędzy dziesięcioletnim wnukiem i jego dziewięćdziesięcioletnim dziadkiem, która zostaje sprowokowana zainteresowaniem chłopca wytatuowanym numerem na ręce dziadka. Podczas tej rozmowy Jack Feldman opowiada historię swojej młodości, spędzonej w Sosnowcu, brutalnie „zakłóconej” wybuchem II Wojny Światowej. Opisuje życie, jakże podobne do wielu innych, naznaczone dramatem Holokaustu. Film prezentuje także archiwalne zdjęcia przerobione w ruchome rysunki i obrazy. Stanowi on znakomitą lekcje historii. Wstęp wolny

Materiały zaprezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów: Dariusza Kmiotka, Pawła Ptaka, Darii Wilczyńskiej-Zięby, Adama Szydłowskiego, Archiwum Teatru Wielkiego w Poznaniu, Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej, Biblioteki Jagiellońskiej, www.polona.pl oraz kolekcji prywatnych
cały artykuł 0 odpowiedzi
Wernisaż wystawy: Jan Paweł II - w 20. rocznicę wizyty
Michał Kusiak 30.08.2019
Dyrekcja i pracownicy Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu serdecznie zapraszają 5 września o godz. 18.00 na wernisaż "Jan Paweł II - w 20. rocznicę wizyty". Honorowy patronat nad ekspozycją objęli:
JE Grzegorz Kaszak - Biskup Diecezji Sosnowieckiej.
JE Jan Kopiec - Biskup Diecezji Gliwickiej.
Arkadiusz Chęciński - Prezydent M. Sosnowca.
Zygmunt Frankiewicz - Prezydent M. Gliwice.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Minirecital Piotra Damasiewicza w Sączowie
Michał Kusiak 06.08.2019
10 czerwca 2019 r. w parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Sączowie gościł muzyk Piotr Damasiewicz, który pielgrzymuje z trąbką do Santiago de Compostela.

cały artykuł 0 odpowiedzi
Walne Zgromadzenie FdZD 30 czerwca 2019
Michał Kusiak 16.06.2019
Zapraszamy wszystkich Członków Stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego na Walne Zgromadzenie które odbędzie się 30 czerwca 2019 r. w Sosnowieckim Centrum Organizacji Pozarządowych przy placu Kościuszki 5:

I termin 16:30,
II termin 17:00.
Porządek obrad:
1. Otwarcie Walnego Zgromadzenia przez Prezesa Stowarzyszenia.
2. Wybór przewodniczącego zebrania i protokolanta.
3. Stwierdzenie kworum.
4. Przedstawienie sprawozdania merytorycznego za 2018 r.
5. Przedstawienie sprawozdania finansowego za 2018 r.
6. Wybór nowych Władz Stowarzyszenia (Zarząd i Komisja Rewizyjna)
7. Wolne wnioski.
8. Przyjęcie uchwał i wniosków.
8. Zakończenie zebrania.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Relacja z "1863. Wokół powstania styczniowego"
Michał Kusiak 30.05.2019
17 marca 2019 r. w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu zostało zorganizowane spotkanie "1863. Wokół powstania styczniowego". Organizatorami imprezy byli: Instytut Zagłębia Dąbrowskiego, Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu i Stowarzyszenie "Szaniec"
W ramach wydarzenia odbył się pokaz pamiątek z czasów powstania: militaria, dokumenty, fotografie, biżuteria patriotyczna oraz prelekcje: Wyzwolenie Trójkąta granicznego, prof. dra hab. Dariusza Nawrota z Uniwersytetu Śląskiego i Uzbrojenie powstańców styczniowych, Tomasza Otrębskiego - Prezesa Stowarzyszenia im. T. Kościuszki.
Udział wzięli również grupa rekonstrukcyjna Małogoski Oddział Powstańczy 1863 oraz członkowie Koła Historycznego Trzebińskiego Centrum Kultury.


cały artykuł 0 odpowiedzi
I Noc Muzeów w Muzeum Dragon
Michał Kusiak 13.05.2019
Zapraszamy w imieniu organizatorów na I Noc Muzeów w Muzeum Dragon, które odbędzie się 18 maja 2019 r. w Zagłębiowskim Muzeum Militariów Dragon (ul. Gen. Zygmunta Waltera Janke 32). Od godziny 16:00 do 20:00
Drodzy Państwo.


Mam przyjemność zaprosić Was na naszą I Noc Muzeów w Zagłębiowskim Muzeum Militariów Dragon. Jest to nasz debiut i start w tak znaną, dużą ogólnopolską imprezę. Jesteśmy młodą placówką i co za tym idzie nasze możliwości są też skromne- lecz tym bardziej chcemy pokazać Wam to co mamy najlepszego. Nasze działania wspiera Stowarzyszenie Eksploracyjno - Historyczne Galicja , które również zaprezentuje u nas swoje zbiory. Zapraszamy serdecznie i mam nadzieję że będziecie się u nas dobrze bawili. Krzysztof Borda
cały artykuł 0 odpowiedzi
Michał Kusiak 18.04.2019
cały artykuł 0 odpowiedzi
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Dołącz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka