WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

"1863 - Wokół powstania styczniowego"
Michał Kusiak 15.03.2019
Gorąco polecamy i serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów!

1863. Wokół powstania styczniowego


Instytut Zagłębia Dąbrowskiego Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu i Stowarzyszenie "Szaniec" zapraszają w niedzielę, 17 marca godz. 15.00 na spotkanie "1863 - Wokół powstania styczniowego"; W ramach wydarzenia odbędzie się pokaz pamiątek z czasów powstania: militaria, dokumenty, fotografie, biżuteria patriotyczna oraz prelekcje
cały artykuł 0 odpowiedzi
Bitwa na Saturnie
Michał Kusiak 10.03.2019
Wbrew nieco sugerującemu tytułowi nie będzie to opowieść z gatunku science fiction. Ten krótki tekst opowie o zupełnie zapomnianym zdarzeniu sprzed stu lat. Zdarzeniu, które ponownie powinno znaleźć się w kanonie historii regionalnej Zagłębia Dąbrowskiego.

cały artykuł 0 odpowiedzi
Czy będziemy mieszkać w Województwie Śląsko-Małopolskim?
Michał Kusiak 28.02.2019
26 lutego 2019 r. w Klubie Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych „Marchołt” w Katowicach odbyła się dyskusja nt. zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele małopolskich i śląskich środowisk: dr Jerzy Gorzelik (Ruch Autonomii Śląska), dr Janusz Okrzesik (Niezależni BB), Piotr Spyra (Koalicja Polski Śląsk), dr Grzegorz Wnętrzak (Stowarzyszenie Beskidzki Dom). Dyskusję poprowadził red. Marek Trojan (Kresy.pl), a w imieniu organizatorów przywitał Aleksander Fiszer.

cały artykuł 0 odpowiedzi
Czy prawda w końcu zwycięży?
Michał Kusiak 25.02.2019
Sygnatariusze petycji uważają że zarówno nazwa tzw. "śląskiego" województwa, jak i jego symbole (herb, flaga itd.) nie uwzględniają obecnie różnorodności regionalnej ziem które tworzą tą jednostkę administracyjną. W sposób więc nieuzasadniony upodmiotowiona a tym samym kulturowo uprzywilejowana jest tylko górnośląska część tej jednostki administracyjnej.
Dostrzegający ten problem uważają, że głównym sposobem naprawienia niesprawiedliwości dotyczącej mieszkańców połowy tej jednostki administracyjnej jest zmiana obecnej nazwy województwa na "śląsko-małopolskie”. Ta forma nie jest niczym szczególnym i występuje w nazewnictwie obecnych województw: "kujawsko-pomorskiego" i "warmińsko-mazurskiego". Małopolska, zaś to coś znacznie więcej niż tylko obecne województwo małopolskie.
Ta zmiana w obszarze symboliki będzie miała ogromne, pozytywne znaczenie gdyż przywróci tożsamość a tym samym upodmiotowi mieszkańców połowy województwa. Natomiast w obszarze organizacyjno-technicznym będzie to zmiana o charakterze kosmetycznym i wprowadzana sukcesywnie, rozłożona w czasie mało kosztowna. Jest to propozycja w pełni realna gdyż w najmniejszym stopniu nie narusza istniejących układów i interesów politycznych i ściśle związanych z tym instytucji i stanowisk. Nikomu i niczemu więc nie zagraża.
Kontrpropozycja która się ostatnio pojawiła, a której pojawienie się doskonale przewidzieliśmy jest nie tylko absurdalna i obecnie mało realna (tak samo „realna” jak projekt Autonomia 2020) ale jest także koniunkturalna. Wystarczy zadać proste pytanie; dlaczego RAŚ tą swoją koncepcje wysuwa dopiero teraz, po klęsce politycznej a nie wysuwał jej wtedy gdy przez lata współrządził tym województwem? Kolejnym absurdem są ich (RAS-iu i otoczenia) stwierdzenia że zmiana nazwy województwa spowoduje dalsze rozwodnienie śląskości! Logika i praktyka dnia dzisiejszego mówi zupełnie coś innego; to dzisiaj ta śląskość jest rozwadniana gdy to raczej Częstochowa niż Opole jest postrzegana jako miasto śląskie. A to tylko jeden z tysięcy przykładów. Nasza, sygnatariuszy petycji propozycja likwiduje także i ten problem.
Czy jakakolwiek dyskusja w tym temacie jest możliwa? Tak, o ile będzie to dyskusja nad sposobami jak najmniej uciążliwie i najmniej kosztownie wprowadzić zmiany które w sposób prawdziwy opiszą istniejący stan rzeczy. Natomiast zupełnie nielogicznym i nie etycznym jest nie tylko trwanie kłamstwa ale i debatowanie nad tym czy ma funkcjonować prawda czy dalej trwać kłamstwo czy półprawda.
Czy złożona petycja jest możliwa do zrealizowania? Jak najbardziej! Pod warunkiem że będzie wola polityczna, że z jednej strony ci którzy na ustach mają bardzo często hasła o poszanowaniu wartości a z drugiej strony ci którzy przez wszystkie przypadki odmieniają hasło „Konstytucja” dostrzegą w końcu to że ogromna grupa polskich obywateli została pozbawiona swojego naturalnego prawa; prawa do zachowania własnej tożsamości regionalnej. Decyzją polityczną dokonano kiedyś na nich gwałtu i jedynie decyzją polityczną można to naprawić.
cały artykuł 0 odpowiedzi
"Wokół Sosnowieckiej Armi Krajowej" - Spotkanie z mjr. Zdzisławem Mierzejewskim
Michał Kusiak 25.02.2019
21 lutego 2019 r. w Auli Zagłębiowskiej Mediateki w Sosnowcu odbył się 9 Zagłębiowski Czwartek, zorganizowany przez Instytut Zagłębia Dąbrowskiego i Zagłębiowską Mediatekę. Tematem spotkania była działalność Armii Krajowej w Sosnowcu i Zagłębiu Dąbrowskim. Gościem specjalnym był mjr. mgr. inż. Zdzisław Mierzejewski członek Armii Krajowej, żołnierz Kedywu.

cały artykuł 0 odpowiedzi
"Wokół Sosnowieckiej Armii Krajowej"
Michał Kusiak 25.02.2019
21 lutego 2019 r. w Auli Zagłębiowskiej Mediateki w Sosnowcu odbył się 9 Zagłębiowski Czwartek, zorganizowany przez Instytut Zagłębia Dąbrowskiego i Zagłębiowską Mediatekę. Tematem spotkania była działalność Armii Krajowej w Sosnowcu i Zagłębiu Dąbrowskim. Referaty wygłosili członkowie Światowego związku Żołnierzy Armii Krajowej Zarządu Koła Sosnowiec Stanisław Lis i Wiktor Nogajczyk.

cały artykuł 0 odpowiedzi
Województwo śląsko-małopolskie
Michał Kusiak 21.02.2019
Chcielibyśmy uroczyście ogłosić, że właśnie złożyliśmy w urzędzie wojewódzkim oraz marszałkowskim w Katowicach petycję ws zmiany nazwy woj. śląskiego na śląsko-małopolskie. Naszą petycję wysłaliśmy także do najwyższych władz w państwie. Co szczególnie godne podkreślenia nie uczyniliśmy tego sami, ale z szeregiem organizacji z całej małopolskiej części województwa śląskiego, w tym takie które szczycą się długą historia działania.

Organizacje z Częstochowy, Zagłębia i z naszych stron łączy świadomość historycznego i kulturowego dziedzictwa, które musi podlegać szczególnej ochronie również w nazwie i heraldyce województwa, do którego nas przydzielono. To początek nowej drogi, drogi do upodmiotowienia nieśląskich części województwa i stworzenia prawdziwie silnego, wielokulturowego regionu administracyjnego, gdzie nikt nie będzie czuł się dyskryminowany, a jego małopolskie kulturowe dziedzictwo, zróżnicowane od Częstochowy przez Zagłębie po Żywiecczyznę będzie szanowane i promowane na równi ze śląskim. Poniżej nasze wspólne stanowisko, a w załączniku treść petycji.

Stanowisko organizacji regionalnych ws zmiany nazwy województwa śląskiego
na śląsko-małopolskie

Stowarzyszenie Beskidzki Dom oraz szereg stowarzyszeń regionalnych żąda zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie i wprowadzenia do heraldyki tego województwa symboli związanych z jego historyczną, małopolską tożsamością. Stanowisko to wynika z następujących faktów:
1) Wschodnia część województwa śląskiego jako historyczna Małopolska ma odrębną od Śląska historię, tożsamość i kulturę regionalną.
2) Dziedzictwo wschodniej części województwo jest lekceważone przez władze państwowe i regionalne, środki masowego przekazu oraz liderów opinii zarówno na Śląsku, jak i w kraju.
3) Podwójne nazewnictwo upodmiotowi wszystkie ziemie wchodzące w skład województwa i pozwoli mieszkańcom jego małopolskiej części czuć się współgospodarzami na równi ze Ślązakami.
4) Praktyka podwójnego nazewnictwa sztucznych regionów administracyjnych jest praktykowana w Europie, na przykład w Niemczech (kraj związkowy Badenia-Wirtembergia), Węgrzech (komitat Borsod-Abauj-Zemplin) czy Czechach (województwo śląsko-morawskie). Również w Polsce znajdziemy podobne przykłady (woj. kujawsko-pomorskie czy warmińsko-mazurskie). Wzorem właściwej wrażliwości historycznej może być powiat bielski ziemski, którego herb nawiązuje zarówno do tradycji małopolskich, jak i śląskich.
Nasze pismo składamy na ręce Prezydenta RP, Premiera RP, władz poszczególnych klubów parlamentarnych, Marszałka woj. śląskiego i małopolskiego oraz wojewody śląskiego.
Sygnatariusze:
1. Stowarzyszenie Beskidzki Dom, Bielsko-Biała
2. Stowarzyszenie Niezależni.BB, Bielsko-Biała
3. Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, Będzin
4. Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich w Milówce, Milówka
5. Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich w Wilkowicach, Wilkowice
6. Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, Bielsko-Biała
7. Towarzystwo Miłośników Ziemi Bestwińskiej, Bestwina
8. Towarzystwo Miłośników Dankowic, Dankowice
9. Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Milówka
10. Stowarzyszenie Lokalni, Częstochowa

W imieniu wymienionych wyżej stowarzyszeń i organizacji.
Prezes Stowarzyszenia Beskidzki Dom
cały artykuł 0 odpowiedzi
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2023 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka