WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

"Wokół Sosnowieckiej Armi Krajowej" - Spotkanie z mjr. Zdzisławem Mierzejewskim
Michał Kusiak 25.02.2019
21 lutego 2019 r. w Auli Zagłębiowskiej Mediateki w Sosnowcu odbył się 9 Zagłębiowski Czwartek, zorganizowany przez Instytut Zagłębia Dąbrowskiego i Zagłębiowską Mediatekę. Tematem spotkania była działalność Armii Krajowej w Sosnowcu i Zagłębiu Dąbrowskim. Gościem specjalnym był mjr. mgr. inż. Zdzisław Mierzejewski członek Armii Krajowej, żołnierz Kedywu.

cały artykuł 0 odpowiedzi
"Wokół Sosnowieckiej Armii Krajowej"
Michał Kusiak 25.02.2019
21 lutego 2019 r. w Auli Zagłębiowskiej Mediateki w Sosnowcu odbył się 9 Zagłębiowski Czwartek, zorganizowany przez Instytut Zagłębia Dąbrowskiego i Zagłębiowską Mediatekę. Tematem spotkania była działalność Armii Krajowej w Sosnowcu i Zagłębiu Dąbrowskim. Referaty wygłosili członkowie Światowego związku Żołnierzy Armii Krajowej Zarządu Koła Sosnowiec Stanisław Lis i Wiktor Nogajczyk.

cały artykuł 0 odpowiedzi
Województwo śląsko-małopolskie
Michał Kusiak 21.02.2019
Chcielibyśmy uroczyście ogłosić, że właśnie złożyliśmy w urzędzie wojewódzkim oraz marszałkowskim w Katowicach petycję ws zmiany nazwy woj. śląskiego na śląsko-małopolskie. Naszą petycję wysłaliśmy także do najwyższych władz w państwie. Co szczególnie godne podkreślenia nie uczyniliśmy tego sami, ale z szeregiem organizacji z całej małopolskiej części województwa śląskiego, w tym takie które szczycą się długą historia działania.

Organizacje z Częstochowy, Zagłębia i z naszych stron łączy świadomość historycznego i kulturowego dziedzictwa, które musi podlegać szczególnej ochronie również w nazwie i heraldyce województwa, do którego nas przydzielono. To początek nowej drogi, drogi do upodmiotowienia nieśląskich części województwa i stworzenia prawdziwie silnego, wielokulturowego regionu administracyjnego, gdzie nikt nie będzie czuł się dyskryminowany, a jego małopolskie kulturowe dziedzictwo, zróżnicowane od Częstochowy przez Zagłębie po Żywiecczyznę będzie szanowane i promowane na równi ze śląskim. Poniżej nasze wspólne stanowisko, a w załączniku treść petycji.

Stanowisko organizacji regionalnych ws zmiany nazwy województwa śląskiego
na śląsko-małopolskie

Stowarzyszenie Beskidzki Dom oraz szereg stowarzyszeń regionalnych żąda zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie i wprowadzenia do heraldyki tego województwa symboli związanych z jego historyczną, małopolską tożsamością. Stanowisko to wynika z następujących faktów:
1) Wschodnia część województwa śląskiego jako historyczna Małopolska ma odrębną od Śląska historię, tożsamość i kulturę regionalną.
2) Dziedzictwo wschodniej części województwo jest lekceważone przez władze państwowe i regionalne, środki masowego przekazu oraz liderów opinii zarówno na Śląsku, jak i w kraju.
3) Podwójne nazewnictwo upodmiotowi wszystkie ziemie wchodzące w skład województwa i pozwoli mieszkańcom jego małopolskiej części czuć się współgospodarzami na równi ze Ślązakami.
4) Praktyka podwójnego nazewnictwa sztucznych regionów administracyjnych jest praktykowana w Europie, na przykład w Niemczech (kraj związkowy Badenia-Wirtembergia), Węgrzech (komitat Borsod-Abauj-Zemplin) czy Czechach (województwo śląsko-morawskie). Również w Polsce znajdziemy podobne przykłady (woj. kujawsko-pomorskie czy warmińsko-mazurskie). Wzorem właściwej wrażliwości historycznej może być powiat bielski ziemski, którego herb nawiązuje zarówno do tradycji małopolskich, jak i śląskich.
Nasze pismo składamy na ręce Prezydenta RP, Premiera RP, władz poszczególnych klubów parlamentarnych, Marszałka woj. śląskiego i małopolskiego oraz wojewody śląskiego.
Sygnatariusze:
1. Stowarzyszenie Beskidzki Dom, Bielsko-Biała
2. Stowarzyszenie Niezależni.BB, Bielsko-Biała
3. Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, Będzin
4. Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich w Milówce, Milówka
5. Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich w Wilkowicach, Wilkowice
6. Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, Bielsko-Biała
7. Towarzystwo Miłośników Ziemi Bestwińskiej, Bestwina
8. Towarzystwo Miłośników Dankowic, Dankowice
9. Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Milówka
10. Stowarzyszenie Lokalni, Częstochowa

W imieniu wymienionych wyżej stowarzyszeń i organizacji.
Prezes Stowarzyszenia Beskidzki Dom
cały artykuł 0 odpowiedzi
Odsłonięcia pomnika Szlaku Orląt Lwowskich upamiętniającego Jurka Bitschana
Michał Kusiak 15.02.2019
21 listopada 2018 r. w Czeladzi Piaskach miała miejsce uroczystość odsłonięcia pomnika Szlaku Orląt Lwowskich upamiętniającego Jurka Bitschana, wpisująca się w obchody 100-lecia niepodległości Polski. Pomysłodawcą Szlaku jest komendant Przemysław Jaskółowski.

cały artykuł 0 odpowiedzi
Konferencja naukowa "Listopad 1918 roku w Zagłębiu Dąbrowskim"
Michał Kusiak 13.02.2019
15 listopada 2018 r. w Pałacu Schoena - Muzeum w Sosnowcu odbyła się konferencja "Listopad 1918 roku w Zagłębiu Dąbrowskim". Organizatorami konferencji były: Instytut Zagłębia Dąbrowskiego, Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu we współpracy z Instytutem Historii Uniwersytetu Śląskiego oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu.Część III Referaty - Bohaterowie niepodległości
14.00-14.15 Dr Paweł Duda: Komisarz Ryszard Kunicki
14.15-14.30 Mgr Tomasz Fortoński: Komisarz Stefan Falkowski
14.30-14.45 Mgr Anna Makarska: Aleksy Bień
14.45.15.00 Mgr Marcin Rudy: Antoni Sujkowski i Salomon Weinzieher
15.00-15.15 Mgr Arkadiusz Rybak: Adam Piwowar – rewolucjonista, odkrywca, wolnomularz
15.15-15.30 Mgr Iwona Szaleniec: Wincenty Frąckiewicz
15.30-15.45 Mgr Anna Binek-Zajda: dr Zygmunt Kotarski
15.45-16.00 Dr Magdalena Boczkowska: Stanisław Paderewski
16.00-16.15 Mgr Daniel Kaznodziej: Władysław Ludomir Sujkowski i jego udział w walce o niepodległość
16.15-16.30 Dyskusja
16.30 Podsumowanie obrad i zakończenie konferencji
cały artykuł 0 odpowiedzi
Koncert Retoryka Czterech Kultur - Sosnowiec z przeszłości w przyszłość
Michał Kusiak 30.01.2019
25 stycznia 2019 r. w Sali Widowiskowo - Koncertowej MUZA w Sosnowcu odbył się koncert "Retoryka Czterech Kultur - Sosnowiec z przeszłości w przyszłość".Sosnowiec z przeszłości w przyszłość to kolejny program autorski Zbigniewa Tepera z cyklu Retoryka kultur. Jest to integralny koncert w trzech odsłonach, mający na celu ukazanie miasta Sosnowca jako miejsca otwartego na przestrzeń, która była i jest skłonna do integracji kulturowej.
cały artykuł 0 odpowiedzi
"Dlaczego powstawały Zagłębiowskie miasta?"
Michał Kusiak 18.01.2019
Zapraszamy w imieniu Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego, Zagłębiowskiej Mediateki na "Ósmy Zagłębiowski Czwartek", który odbędzie się 24 stycznia 2018 r. o godzinie 17:00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11). W programie wykład prof. Roberta Krzysztofika "Dlaczego powstawały Zagłębiowskie miasta?".

W trakcie spotkania Autor odpowie na tytułowe pytanie - Dlaczego powstawały miasta Zagłębia Dąbrowskiego w jego szerszych granicach. Zarówno te z feudalnego okresu dziejów urbanizacji, jak i te w współczesne z XX wieku. Będzie też o aktualnej kondycji miast regionu i probie oceny rozwoju miast zagłębiowskich w przyszłości. Całość opowiedziana zostanie w sposób oryginalny z perspektywy geograficzno-historycznej.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Dołącz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2022 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka