WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

I Noc Muzeów w Muzeum Dragon
Michał Kusiak 13.05.2019
Zapraszamy w imieniu organizatorów na I Noc Muzeów w Muzeum Dragon, które odbędzie się 18 maja 2019 r. w Zagłębiowskim Muzeum Militariów Dragon (ul. Gen. Zygmunta Waltera Janke 32). Od godziny 16:00 do 20:00
Drodzy Państwo.


Mam przyjemność zaprosić Was na naszą I Noc Muzeów w Zagłębiowskim Muzeum Militariów Dragon. Jest to nasz debiut i start w tak znaną, dużą ogólnopolską imprezę. Jesteśmy młodą placówką i co za tym idzie nasze możliwości są też skromne- lecz tym bardziej chcemy pokazać Wam to co mamy najlepszego. Nasze działania wspiera Stowarzyszenie Eksploracyjno - Historyczne Galicja , które również zaprezentuje u nas swoje zbiory. Zapraszamy serdecznie i mam nadzieję że będziecie się u nas dobrze bawili. Krzysztof Borda
cały artykuł 0 odpowiedzi
Michał Kusiak 18.04.2019
cały artykuł 0 odpowiedzi
Wycieczki "Śladami Zagłębiowskich Ewangelików"
Michał Kusiak 18.03.2019
cały artykuł 0 odpowiedzi
"1863 - Wokół powstania styczniowego"
Michał Kusiak 15.03.2019
Gorąco polecamy i serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów!

1863. Wokół powstania styczniowego


Instytut Zagłębia Dąbrowskiego Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu i Stowarzyszenie "Szaniec" zapraszają w niedzielę, 17 marca godz. 15.00 na spotkanie "1863 - Wokół powstania styczniowego"; W ramach wydarzenia odbędzie się pokaz pamiątek z czasów powstania: militaria, dokumenty, fotografie, biżuteria patriotyczna oraz prelekcje
cały artykuł 0 odpowiedzi
Bitwa na Saturnie
Michał Kusiak 10.03.2019
Wbrew nieco sugerującemu tytułowi nie będzie to opowieść z gatunku science fiction. Ten krótki tekst opowie o zupełnie zapomnianym zdarzeniu sprzed stu lat. Zdarzeniu, które ponownie powinno znaleźć się w kanonie historii regionalnej Zagłębia Dąbrowskiego.

cały artykuł 0 odpowiedzi
Czy będziemy mieszkać w Województwie Śląsko-Małopolskim?
Michał Kusiak 28.02.2019
26 lutego 2019 r. w Klubie Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych „Marchołt” w Katowicach odbyła się dyskusja nt. zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele małopolskich i śląskich środowisk: dr Jerzy Gorzelik (Ruch Autonomii Śląska), dr Janusz Okrzesik (Niezależni BB), Piotr Spyra (Koalicja Polski Śląsk), dr Grzegorz Wnętrzak (Stowarzyszenie Beskidzki Dom). Dyskusję poprowadził red. Marek Trojan (Kresy.pl), a w imieniu organizatorów przywitał Aleksander Fiszer.

cały artykuł 0 odpowiedzi
Czy prawda w końcu zwycięży?
Michał Kusiak 25.02.2019
Sygnatariusze petycji uważają że zarówno nazwa tzw. "śląskiego" województwa, jak i jego symbole (herb, flaga itd.) nie uwzględniają obecnie różnorodności regionalnej ziem które tworzą tą jednostkę administracyjną. W sposób więc nieuzasadniony upodmiotowiona a tym samym kulturowo uprzywilejowana jest tylko górnośląska część tej jednostki administracyjnej.
Dostrzegający ten problem uważają, że głównym sposobem naprawienia niesprawiedliwości dotyczącej mieszkańców połowy tej jednostki administracyjnej jest zmiana obecnej nazwy województwa na "śląsko-małopolskie”. Ta forma nie jest niczym szczególnym i występuje w nazewnictwie obecnych województw: "kujawsko-pomorskiego" i "warmińsko-mazurskiego". Małopolska, zaś to coś znacznie więcej niż tylko obecne województwo małopolskie.
Ta zmiana w obszarze symboliki będzie miała ogromne, pozytywne znaczenie gdyż przywróci tożsamość a tym samym upodmiotowi mieszkańców połowy województwa. Natomiast w obszarze organizacyjno-technicznym będzie to zmiana o charakterze kosmetycznym i wprowadzana sukcesywnie, rozłożona w czasie mało kosztowna. Jest to propozycja w pełni realna gdyż w najmniejszym stopniu nie narusza istniejących układów i interesów politycznych i ściśle związanych z tym instytucji i stanowisk. Nikomu i niczemu więc nie zagraża.
Kontrpropozycja która się ostatnio pojawiła, a której pojawienie się doskonale przewidzieliśmy jest nie tylko absurdalna i obecnie mało realna (tak samo „realna” jak projekt Autonomia 2020) ale jest także koniunkturalna. Wystarczy zadać proste pytanie; dlaczego RAŚ tą swoją koncepcje wysuwa dopiero teraz, po klęsce politycznej a nie wysuwał jej wtedy gdy przez lata współrządził tym województwem? Kolejnym absurdem są ich (RAS-iu i otoczenia) stwierdzenia że zmiana nazwy województwa spowoduje dalsze rozwodnienie śląskości! Logika i praktyka dnia dzisiejszego mówi zupełnie coś innego; to dzisiaj ta śląskość jest rozwadniana gdy to raczej Częstochowa niż Opole jest postrzegana jako miasto śląskie. A to tylko jeden z tysięcy przykładów. Nasza, sygnatariuszy petycji propozycja likwiduje także i ten problem.
Czy jakakolwiek dyskusja w tym temacie jest możliwa? Tak, o ile będzie to dyskusja nad sposobami jak najmniej uciążliwie i najmniej kosztownie wprowadzić zmiany które w sposób prawdziwy opiszą istniejący stan rzeczy. Natomiast zupełnie nielogicznym i nie etycznym jest nie tylko trwanie kłamstwa ale i debatowanie nad tym czy ma funkcjonować prawda czy dalej trwać kłamstwo czy półprawda.
Czy złożona petycja jest możliwa do zrealizowania? Jak najbardziej! Pod warunkiem że będzie wola polityczna, że z jednej strony ci którzy na ustach mają bardzo często hasła o poszanowaniu wartości a z drugiej strony ci którzy przez wszystkie przypadki odmieniają hasło „Konstytucja” dostrzegą w końcu to że ogromna grupa polskich obywateli została pozbawiona swojego naturalnego prawa; prawa do zachowania własnej tożsamości regionalnej. Decyzją polityczną dokonano kiedyś na nich gwałtu i jedynie decyzją polityczną można to naprawić.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2023 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka