WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności: Miejsce: Sosnowiec

Uzupełniamy luki w zagłębiowskich miejscach pamięci
Dariusz Jurek 23.09.2009
Odpowiadając na apel redaktora naczelnego portalu sosnowiec fakty.pl, pana Piotra Dudały stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego podjęło się zadania skatalogowania Miejsc Pamięci znajdujących się na terenie Zagłębia Dąbrowskiego.
W swojej pracy oparliśmy się w dużym stopniu na oficjalnym wykazie sporządzonym i prowadzonym przez Urząd Wojewódzki w Katowicach. Wykaz ten został ustanowiony odpowiednimi przepisami które dokładnie regulują zasady dopisywania i skreślania poszczególnych miejsc i obiektów.

cały artykuł 8 odpowiedzi
Puchar Zagórza - zgłoś swoją drużynę do turnieju
Wojciech Pudło 19.09.2009
26 września w godzinach od 9.00 do 16.00 w Sosnowcu-Zagórzu (ul. Kisielewskiego 4b) odbędą się zawody w piłce nożnej drużyn amatorskich "Puchar Zagórza na pożegnanie lata".
Zapraszamy wszystkich chętnych do zgłaszania swoich drużyn.

cały artykuł 7 odpowiedzi
Kraina Białej Przemszy
Dariusz Jurek 10.09.2009
Zapraszamy w najbliższy piątek, w dniu 11 września (godz.18.00) do Klubu im Jana Kiepury na wernisaż bardzo interesującej wystawy fotograficznej związanej z naszym regionem. Liczni fotograficy zaprezentują swoje prace związane z jedną z naszych rzek-symboli.
Stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego jako organizacja działająca aktywnie także na obszarze "Krainy Białej Przemszy" zostało zaproszone do współorganizacji tej wystawy na której zaprezentujemy pewną ilość własnych zdjęć.
W dniu wernisażu będzie także urządzone mini stoisko na którym będzie można otrzymać materiały związane z działalnością FdZD.

cały artykuł 7 odpowiedzi
150 lat dworca kolejowego w Sosnowcu - zapomniana rocznica?
Dawid Bazanek 24.08.2009
Dokładnie dziś, 24 sierpnia 2009 roku, mija 150 lat, kiedy do Sosnowca (wtedy Sosnowic) wjechały pierwsze składy kolejowe. Dwa udekorowane pociągi specjalne dotarły z Warszawy i z Wrocławia, wioząc znamienitych gości mających oficjalnie dokonać otwarcia linii kolejowej.

Linia kolejowa biegnąca przez Sosnowiec jest efektem połączenia Kolei Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej w Ząbkowicach z Koleją Górnośląską w Szopienicach. Na drodze tego łącznika postanowiono wybudować także nowe stacje w Dąbrowie Górniczej i Będzinie.
cały artykuł 17 odpowiedzi
ZAGŁĘBIACY PAMIĘTALI
FdZD 03.08.2009
1 sierpnia przypadła 65 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

Nasze Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej, oraz Fundacją Inicjatywa Brama Cukermana zorganizowało uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia.
cały artykuł 3 odpowiedzi
Dzień pamięci o powstaniu warszawskim
FdZD 27.07.2009
1 sierpnia 2009 przypada 65 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, wydarzenia bezprecedensowego i w pełni oddającego patriotycznego ducha naszego Narodu.
Jako Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego chcemy wziąć aktywny udział w uczczeniu pamięci Walczącej Warszawy.


cały artykuł 4 odpowiedzi
Młodzi Zagórzanie zapoznali się z historią swojej małej Ojczyzny
FdZD 10.06.2009
W poniedziałek, 8 czerwca w ramach akcji "Zwiedzaj Zagłębie z FdZD" odbyła się kolejna wycieczka szkolna po najciekawszych zakątkach sosnowieckiej dzielnicy Zagórze. Tym razem dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Sosnowcu przemierzyły znaną nam trasę: kościół p.w. św. Joachima - park Mieroszewskich i groty skalne "barani kopiec - Browar- łąki w Dolinie Potoku Zagórskiego - gródek rycerski ? kaplica Matki Boskiej Akowskiej.
Pogoda i humory dopisały, zatem i tą wycieczkę możemy zaliczyć do udanych.
cały artykuł 4 odpowiedzi
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka