WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Zagłębiacy - nie zakopujmy swojego regionu!
Piotr Bielecki 30.05.2010
Nagłówek niczym apostrofa, ale może w tym tonie podniosłym tekst ten przeczyta więcej osób. W większości oburzamy się bowiem, że mówi się:
"w Będzinie na Śląsku" i oponujemy, że Będzin leży w Zagłębiu, a granica jest na Brynicy. Nie przeszkadza to nam mówić we własnym gronie "u nas na Śląsku" czyli ogólnie... pomieszanie z poplątaniem. Gdyby to był szary człowiek z ulicy można to tłumaczyć niewiedzą, ale sytuacja zmienia się gdy chodzi o człowieka wysoko postawionego, świadomego różnicy, który może uchodzić za autorytet.


Jak więc możemy mówić o Zagłębiu na zewnątrz skoro elity polityczne, kulturalne czy sportowe nie widzą tej subtelnej różnicy między nazwą województwa, a regionem rozciągającym się od Katowic na Wschodzie, do granicy z Niemcami na Zachodzie. I tym sposobem w Sosnowcu odbywają się "Mistrzostwa Śląska w lekkiej atletyce". Zanim zaczniemy wymagać od osób z zewnątrz uznania naszego regionu ... najpierw popatrzmy na siebie.
Deklarujemy, że chcemy by Zagłębie było rozpoznawane, a sami bywamy nielepsi niż ci, do których mamy pretensje za mylenie nas z naszymi sąsiadami. Nie oponujemy jak ktoś mieniący się Zagłębiakiem, mówi "Śląsk" w odniesieniu do terenu województwa, który tylko w połowie nim jest. Nieraz bywałem świadkiem, gdy podczas dyskusji zagłębiowskich elit bezmyślnie żongluje się pojęciami: Śląsk", "województwo", "Zagłębie", których używa się całkowicie bezrefleksyjnie.

Cóż więc w takiej sytuacji pozostaje dziennikarzom?
Zamek w Będzinie, który paradoksalnie powstał by bronić Rzeczpospolitą przed najazdem ze Śląska stał się nagle jego ambasadorem w jednym z konkursów ogłoszonym przez jedną z redakcji gazet regionu. Nie można inaczej nazwać tej sytuacji jak kuriozum...
2 odpowiedzi
Komentarze

#1 | J.K. dnia maja 31 2010 22:10:08
Róbmy swoje! I to co coraz głośniej Smile) Róbmy swoje, jak śpiewał mistrz Wojciech Młynarski.
#2 | Zagłębiowskie Elity ? dnia czerwca 03 2010 21:43:15
Bardzo proszę o przedstawienie wszem i wobec zagłębiowskich elit ! Jeżeli uważacie za elity tych co są we władzach samorządowych to jest to raczej złudne, bo władze się zmieniają cyklicznie. A elity ? Czy do "elity" należy zaliczać kogoś , kto był we władzach samorządowych 10,15 lat wstecz ? Problem ciekawy, ale cóż nie mamy jako takich elit- bo niby skąd mielibyśmy je mieć....
Mimo wszystko zawsze i wszędzie należy podkreślać odrębność Zagłębia Dąbrowskiego, a ludzi którzy tego nie szanują lub zapominają pod żadnym pozorem nie wybierać do rad samorządowych ! W końcu to każdy z nas przecież potrafi zrobić !
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2023 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka