WSPIERAJĄ NAS

POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Otwarcie wystawy historycznej "Od Koniecwoli do Dąbrowy Górniczej"
Michał Kusiak 28.10.2016
13 października 2016 r. w Miejskim Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej odbyło się otwarcie wystawy historycznej poświęconej 100 leciu Dąbrowy Górniczej.

cały artykuł 0 odpowiedzi
Promocja książki "Architektura Będzina 1918-1939. Budynki użyteczności publicznej"
Michał Kusiak 24.10.2016
20 października 2016 r. w budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Będzinie odbyła się promocja najnowszej książki autorstwa Stefanii Lazar pt. "Architektura Będzina 1918-1939. Budynki użyteczności publicznej".

cały artykuł 0 odpowiedzi
Michał Kusiak 21.10.2016
Głosujemy na projekt VI/1 BULWAR CZARNEJ PRZEMSZY i udostępniamy link do głosowania!

Projekt ten został przypisany do Obszaru konsultacyjnego nr 6 (Centrum) ale może na niego głosować każdy mieszkaniec Sosnowca, bez względu na to w jakiej dzielnicy mieszka i be względu na wiek - dzieci także!


cały artykuł 0 odpowiedzi
Spotkanie Sympatyków Sosnowca z Rafałem Bryłą - Historia Sielca
Michał Kusiak 21.10.2016
14 października 2016 r. w w restauracji "Stacja Sosnowiec" odbyło się spotkanie sympatyków naszego miasta. Gościem specjalnymi spotkania był historyk Rafał Bryła, który opowiedział o historii Sielca.


cały artykuł 0 odpowiedzi
Budżet Obywatelski Sosnowiec 2016 "Bulwar Czarnej Przemszy"
Michał Kusiak 14.10.2016
Głosujemy na projekt VI/1 BULWAR CZARNEJ PRZEMSZY i udostępniamy link do głosowania!

Projekt ten został przypisany do Obszaru konsultacyjnego nr 6 (Centrum) ale może na niego głosować każdy mieszkaniec Sosnowca, bez względu na to w jakiej dzielnicy mieszka i be względu na wiek - dzieci także!

Strona do głosowania
cały artykuł 0 odpowiedzi
Książka "Na Powstańczym Szlaku - Zagłębie Dąbrowskie 1863"
Michał Kusiak 12.10.2016
Trwają ostatnie prace korekcyjne i edycyjne przy książce „NA POWSTAŃCZYM SZLAKU – ZAGŁĘBIE DĄBROWSKIE 1863”, która ma ukazać się do końca listopada 2016 roku!

Książka będzie liczyła ok. 200 stron. Jej treść będzie zawierała liczne archiwalne rysunki i fotografie oraz kolorowe, współczesne zdjęcia związane z tematem powstania styczniowego.
Książka ta przypomni podstawowe informacje o przebiegu tej insurekcji na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, rozumianego tu (za Ryszardem Szwedem) jako historyczny powiat olkuski. Będzie zawierała także: katalog miejsc pamięci, spis powstańców, wiersze i pieśni powstańcze. Znajdzie się tu również regulamin odznaki krajoznawczej PTTK "Na powstańczym szlaku - Zagłębie Dąbrowskie 1863";. Książka przypomni postać Serafina Wojciecha Szulca, pochodzącego z Siemoni kapelana oddziałów powstańczych.

I rzecz najważniejszą i zupełnie wyjątkową; w książce znajdzie się pełny tekst pamiętnika, tego zupełnie zapomnianego bohatera z Zagłębia. Pamiętnika wydanego w Paryżu w 1868 roku, który w dużym stopniu opisuje wydarzenia powstańcze które miały miejsce na obszarze Zagłębia Dąbrowskiego!
Książka "NA POWSTAŃCZYM SZLAKU - ZAGŁĘBIE DĄBROWSKIE 1863" opatrzona będzie obszernym wstępem autorstwa profesora Dariusza Nawrota, wybitnego historyka opisującego dzieje regionu. Pozostałe elementy książki stworzyli i zredagowali; mgr Krzysztof Jurek, doktorant na Wydziale Historii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Dariusz Jurek, prezes FdZD.

Liczymy że książka ta wkrótce trafi do zagłębiowskich (i nie tylko) bibliotek oraz do rąk miłośników regionu. Aby tak się jednak stało musimy pokonać jeszcze jeden problem; zamknąć budżet na wydruk tej książki. Brakuje jeszcze ok. 1.000 zł. Należy tu pamiętać że wydanie tej książki oparte jest na pracy społecznej oraz na dotacji UM Sosnowiec. Jak jednak wiadomo, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami nawet pełna kwota dotacji (tak miało miejsce w tym przypadku) nigdy nie pokrywa w całości kosztów projektu. Stowarzyszenia, chcąc zrealizować dany projekt muszą do niego dołożyć od 10 do 50% jego wartości w postaci tzw. własnego wkładu finansowe. Dla stowarzyszeń utrzymujących się wyłącznie z symbolicznych składek swoich członków często stanowi to poważną barierę a chcąc realizować swoje projekty muszą brakujące środki pozyskać w formie darowizn od ludzi dobrej woli.

Dlatego, wzorem poprzedniego wydawnictwa (o historii przemysły browarniczego w Zagłębiu Dąbrowskim) zwracamy się do miłośników regionu z prośbą o wsparcie. To tylko dzięki Wam ta poprzednia książka ujrzała światło dzienne. Teraz także bardzo na Was liczymy!

Każda osoba która nas wspomoże kwotą min. 35 zł. otrzyma tą książkę w prezencie. a jeśli darowiznę zrobi przed złożeniem książki do druku, będzie także w niej widnieć na liście darczyńców którzy przyczynili się do jej wydania.

Za każdą wpłaconą na ten cel kwotę serdecznie dziękujemy!
Wpłaty można dokonywać na konto BGŻ BNP Paribas 33 2030 0045 1110 0000 0236 7960 z dopiskiem darowizna na cele statutowe stowarzyszenia.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Wspomnienia rodzinne śp. prof. Włodzimierza Wójcika
Michał Kusiak 30.09.2016
Wspomnienia śp. prof. Włodzimierza Wójcika. Urodził się 29 maja 1932 r. zmarł 30 września 2012 r. prof. zw. dr hab. Włodzimierz Wójcik. Profesor Honorowy Uniwersytetu Śląskiego, były Dziekan i Prodziekan Wydziału Filologicznego, były Dyrektor i Wicedyrektor Instytutu Literatury i Kultury Polskiej, twórca i Kierownik Zakładu Literatury Współczesnej, historyk literatury, krytyk, eseista, regionalista Zagłębiowski.
Członek Honorowy Stowarzyszenia Regionalnego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.


cały artykuł 0 odpowiedzi
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Dołącz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania


Nasi partnerzy

_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2017 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka