WSPIERAJĄ NAS

POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Książka "Na Powstańczym Szlaku - Zagłębie Dąbrowskie 1863"
Michał Kusiak 12.10.2016
Trwają ostatnie prace korekcyjne i edycyjne przy książce „NA POWSTAŃCZYM SZLAKU – ZAGŁĘBIE DĄBROWSKIE 1863”, która ma ukazać się do końca listopada 2016 roku!

Książka będzie liczyła ok. 200 stron. Jej treść będzie zawierała liczne archiwalne rysunki i fotografie oraz kolorowe, współczesne zdjęcia związane z tematem powstania styczniowego.
Książka ta przypomni podstawowe informacje o przebiegu tej insurekcji na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, rozumianego tu (za Ryszardem Szwedem) jako historyczny powiat olkuski. Będzie zawierała także: katalog miejsc pamięci, spis powstańców, wiersze i pieśni powstańcze. Znajdzie się tu również regulamin odznaki krajoznawczej PTTK "Na powstańczym szlaku - Zagłębie Dąbrowskie 1863";. Książka przypomni postać Serafina Wojciecha Szulca, pochodzącego z Siemoni kapelana oddziałów powstańczych.

I rzecz najważniejszą i zupełnie wyjątkową; w książce znajdzie się pełny tekst pamiętnika, tego zupełnie zapomnianego bohatera z Zagłębia. Pamiętnika wydanego w Paryżu w 1868 roku, który w dużym stopniu opisuje wydarzenia powstańcze które miały miejsce na obszarze Zagłębia Dąbrowskiego!
Książka "NA POWSTAŃCZYM SZLAKU - ZAGŁĘBIE DĄBROWSKIE 1863" opatrzona będzie obszernym wstępem autorstwa profesora Dariusza Nawrota, wybitnego historyka opisującego dzieje regionu. Pozostałe elementy książki stworzyli i zredagowali; mgr Krzysztof Jurek, doktorant na Wydziale Historii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Dariusz Jurek, prezes FdZD.

Liczymy że książka ta wkrótce trafi do zagłębiowskich (i nie tylko) bibliotek oraz do rąk miłośników regionu. Aby tak się jednak stało musimy pokonać jeszcze jeden problem; zamknąć budżet na wydruk tej książki. Brakuje jeszcze ok. 1.000 zł. Należy tu pamiętać że wydanie tej książki oparte jest na pracy społecznej oraz na dotacji UM Sosnowiec. Jak jednak wiadomo, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami nawet pełna kwota dotacji (tak miało miejsce w tym przypadku) nigdy nie pokrywa w całości kosztów projektu. Stowarzyszenia, chcąc zrealizować dany projekt muszą do niego dołożyć od 10 do 50% jego wartości w postaci tzw. własnego wkładu finansowe. Dla stowarzyszeń utrzymujących się wyłącznie z symbolicznych składek swoich członków często stanowi to poważną barierę a chcąc realizować swoje projekty muszą brakujące środki pozyskać w formie darowizn od ludzi dobrej woli.

Dlatego, wzorem poprzedniego wydawnictwa (o historii przemysły browarniczego w Zagłębiu Dąbrowskim) zwracamy się do miłośników regionu z prośbą o wsparcie. To tylko dzięki Wam ta poprzednia książka ujrzała światło dzienne. Teraz także bardzo na Was liczymy!

Każda osoba która nas wspomoże kwotą min. 35 zł. otrzyma tą książkę w prezencie. a jeśli darowiznę zrobi przed złożeniem książki do druku, będzie także w niej widnieć na liście darczyńców którzy przyczynili się do jej wydania.

Za każdą wpłaconą na ten cel kwotę serdecznie dziękujemy!
Wpłaty można dokonywać na konto BGŻ BNP Paribas 33 2030 0045 1110 0000 0236 7960 z dopiskiem darowizna na cele statutowe stowarzyszenia.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Wspomnienia rodzinne śp. prof. Włodzimierza Wójcika
Michał Kusiak 30.09.2016
Wspomnienia śp. prof. Włodzimierza Wójcika. Urodził się 29 maja 1932 r. zmarł 30 września 2012 r. prof. zw. dr hab. Włodzimierz Wójcik. Profesor Honorowy Uniwersytetu Śląskiego, były Dziekan i Prodziekan Wydziału Filologicznego, były Dyrektor i Wicedyrektor Instytutu Literatury i Kultury Polskiej, twórca i Kierownik Zakładu Literatury Współczesnej, historyk literatury, krytyk, eseista, regionalista Zagłębiowski.
Członek Honorowy Stowarzyszenia Regionalnego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.


cały artykuł 0 odpowiedzi
Wycieczka „BULWAREM CZARNEJ PRZEMSZY”
Michał Kusiak 28.09.2016
Stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, Oddział PTTK w Sosnowcu oraz Grupa Sympatyków Sosnowca i „Stacja Sosnowiec” zapraszają w sobotę 1 października 2016 r. na pieszą wycieczkę pt. „BULWAREM CZARNEJ PRZEMSZY”.

Wycieczka przebiegać będzie po trasie projektowanego, najważniejszego szlaku kulturowego Sosnowca, obejmującego zabytki, instytucje kultury oraz obszary cenne przyrodniczo.


cały artykuł 0 odpowiedzi
Koncert Poetycki Retoryka Czterech Kultur - Powrót do przeszłości
Michał Kusiak 26.09.2016
Zapraszamy Koncert Poetycki Retoryka Czterech Kultur - Powrót do przeszłości, który odbędzie się 7 października 2016 r. o godzinie 18:00 w Sali Widowiskowo - Koncertowej MUZA przy ul. Warszawskiej 2 w Sosnowcu. Bilety w cenie 20 i 15 zł dostępne online na stronie www.kiepura.pl, w kasie Sali Widowiskowo - Koncertowej MUZA ul. Warszawska 2 od 15:00 - 20:00, oraz w kasie Energetycznego Centrum Kultury kasa czynna od 14:00 - 20:00.

cały artykuł 0 odpowiedzi
Wystawa i wykład "Z Napoleonem i przeciw niemu. Śląsk w latach 1806-1815"
Michał Kusiak 26.09.2016
19 września 2016 r. w Czeladzkim Muzeum Saturn odbyło się otwarcie wystawy pt. "Z Napoleonem i przeciw niemu. Śląsk w latach 1806-1815". Prof. dr hab. Dariusz Nawrot z Uniwersytetu Śląskiego wystąpił z okolicznościowym wykładem.

cały artykuł 0 odpowiedzi
Spotkanie autorskie z Janiną Kapuścik-Witek
Michał Kusiak 21.09.2016
15 września 2016 r. w sosnowieckiej Bibliotece Głównej odbyło się spotkanie autorskie z Janiną Kapuścik-Witek autorką książek: “Miłość Basi” i “Robert i Izabela”.

cały artykuł 0 odpowiedzi
Spotkanie autorskie z Michałem Radką - Moja podniebna przygoda
Michał Kusiak 20.09.2016
14 września 2016 r. w sosnowieckim Zamku Sieleckim miało miejsce spotkanie z Michałem Radką pt. "Moja podniebna przygoda".
Podczas spotkania można było poznać świat paralotniarstwa, oraz jak można fotografować podczas lotów paralotnią.


cały artykuł 0 odpowiedzi
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Dołącz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania


Nasi partnerzy

_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2017 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka