WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane












Społeczność
Polecamy




Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Gdzie jest Zagłębie w przyszłej Metropolii?
FdZD 30.10.2008
Jeszcze ponad 70 lat temu ludzie rzadko kiedy utożsamiali Zagłębie Dąbrowskie ze Śląskiem. Paradoksalnie ówczesny poziom edukacji społeczeństwa był niższy niż teraz, a odsetek analfabetów wynosił kilkadziesiąt procent. Wtedy do odróżnienia przyczyniało się więcej czynników. Począwszy od podziału administracyjnego, przez zastany poziom infrastruktury, na różnicach kulturowych i historycznych skończywszy. Mowa o II Rzeczpospolitej, kiedy to Zagłębie było w województwie kieleckim, a polska część Śląska tworzyła osobne, autonomiczne województwo.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Turniej piłkarski o mistrzostwo Zagłębia Dąbrowskiego
FdZD 29.10.2008
Serdecznie zapraszamy szkoły gimnazjalne naszego regionu do udziału w turnieju piłki nożnej halowej - Mistrzostwach Zagłębia Dąbrowskiego pod hasłem "Wykopmy Rasizm ze Stadionów", które odbędą się w dniach 6-7 listopada 2008 roku w hali sportowej na Zagórzu przy ulicy Braci Mieroszewskich. Organizatorem przedsięwzięcia jest stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego we współpracy ze stowarzyszeniem ?Nigdy Więcej", MOSiR Sosnowiec oraz klubem piłkarskim Zagłębie Sosnowiec.
cały artykuł 2 odpowiedzi
Cmentarz w Zagórzu
FdZD 25.10.2008
Nasza wczorajsza akcja była z pewnością najbardziej spektakularnym porządkowaniem grobów w stu pięćdziesięcioletniej historii cmentarza zagórskiego.

O godzinie 8.40 przybyła pod bramę cmentarną pierwsza grupa uczniów z Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II w Sosnowcu ? Zagórzu. Chwilę potem podzieliliśmy się na kilka brygad i ochoczo ruszyliśmy do roboty. Efektem naszej trzy godzinnej pracy było uporządkowanie około dwudziestu grobów i zbiorowych mogił. Niestety nie udało się precyzyjnie określić ich liczby, gdyż uczniowie wykazując się inicjatywą rozszerzyli nieco zakres zaplanowanych przez nas prac - co oczywiście bardzo nas ucieszyło.
cały artykuł 1 odpowiedĽ
Cmentarz przy ul.Smutnej
FdZD 24.10.2008
Pierwsze zadanie z naszej listy - grób por. Zygmunta Gąsiorowskiego na cmentarzu katolickim w Sosnowcu przy ulicy Smutnej możemy uznać za wykonane i to z nawiązką.

Zamiast wstępnie planowanego jednego, nasza sześcioosobowa brygada uporządkowała, dziewięć grobów. Zajęło nam to prawie cztery godziny ale z pewnością było warto.

Oprócz grobu porucznika Gąsiorowskiego posprzątaliśmy mogiły innych żołnierzy Wojska Polskiego, legionistów, ułana, więźnia Oświęcimia, dziennikarza oraz jedną mogiłę bezimienną.
cały artykuł 3 odpowiedzi
Mogiła Mackiewiczów i Piwowarczyka w Ostrowach Górniczych
FdZD 24.10.2008
Dzisiaj zgodnie z planem zdemontowaliśmy stary i postawili nowy, brzozowy krzyż na mogile Mackiewiczów i Jerzego Piwowarczyka w Ostrowach Górniczych.

Na tyle na ile pozwoliły nam nasze możliwości uporządkowaliśmy także najbliższe otoczenie. Niestety przyległy teren jest tak bardzo zanieczyszczony, a przy tym nierówny że wymaga interwencji specjalistycznych służb.

W czwartek przed południem zajmiemy s
cały artykuł 1 odpowiedĽ
Mogiła partyzantów z oddziału "Ordona" w Sławkowie
FdZD 24.10.2008
Deszcz i plucha nie przeszkodziły nam w uporządkowaniu symbolicznej mogiły ?Ordona? i jego partyzantów z 23 Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Około godziny 11.00 dotarliśmy do miejsca gdzie 65 lat temu zagłębiowscy partyzanci stoczyli ostatni, krwawy bój z przeważającymi siłami wroga.

Przy okazji oceniliśmy stan techniczny obelisku i krzyża. Na wiosnę trzeba będzie pomyśleć o odnowieniu tego miejsca.

Uporządkowaliśmy także pomnik-drogowskaz znajdujący się przy szosie Strzemieszyce-Groniec. Pomnik ten ustawiono w celu wskazania miejsca gdzie znajdował się leśny bunkier-kwatera partyzantów.
cały artykuł 5 odpowiedzi
Koleją Warszawsko-Wiedeńską przez Zagłębie Dąbrowskie
FdZD 24.10.2008
W dniu 23 października w Bibliotece Miejskiej w Dąbrowie Górniczej odbyła się interesująca prelekcja dotycząca funkcjonowania kolei warszawsko - wiedeńskiej na terenie Zagłębia Dąbrowskiego:

- Rola Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w powstaniu i rozwoju sieci miast na obszarze Zagłębia Dąbrowskiego, dr Robert Krzysztofik (Katedra Geografii Przestrzennej UŚ),
- Kolejowe rozkłady jazdy w Zagłębiu w okresie międzywojennym, Andrzej Soczówka (Katedra Geografii Ekonomicznej UŚ),
- Jak podróżowano w czasach Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, Andrzej Paszke (Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei),
- Od "Warszawy" do "hanowerki" - kilka słów o parowozach Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, Paweł Mierosławski (Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei).
cały artykuł 3 odpowiedzi
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania








Nasi partnerzy




_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2023 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka