WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności: Film o Zagłębiu Dąbrowskim

Filmujemy powstanie styczniowe
Piotr Bielecki 04.02.2010
Korzystając z zimowej aury zamierzamy w najbliższych tygodniach nakręcić materiał filmowy obrazujący przebieg powstania styczniowego na zagłębiowskich ziemiach. Zwracamy się zatem o kontakt do wszystkich osób i instytucji, chcących pomóc, które posiadają użyteczne przy tej scence przedmioty. Szczególnie poszukujemy broni (lub ich atrapy) i strojów z epoki mogących ozdobić powstańców i carskich żołnierzy. Jednocześnie prosimy o przejrzenie swoich szaf czy nie zostały w nich przypadkiem jakieś skarby ;)

W powyższej sprawie można kontaktować się pod numerami telefonu 505 490 230, 607 485 525 lub mailowo poprzez piotr.bielecki@zaglebiedabrowskie.org. Za wszelką pomoc z góry dziękujemy.
cały artykuł 8 odpowiedzi
Prace terenowe ruszyły...
Piotr Bielecki 03.02.2010
W mocno śnieżnej aurze rozpoczęliśmy pierwsze przymiarki w terenie do nakręcenia filmu dokumentującego historię naszego regionu. Trójka śmiałków przebadała plenery zamku będzińskiego pod kątem znalezienia odpowiednich miejsc, w których omawiana będzie historia tego obiektu, a także fortyfikacji w ramach tzw. orlich gniazd. Czekamy na bardziej sprzyjającą pogodę, a wówczas rozpoczniemy kręcenie prawdziwego materiału. O przebiegu prac będziemy informować na bieżąco.
cały artykuł 5 odpowiedzi
Każdy może wesprzeć lub się do nas przyłączyć...
Piotr Bielecki 07.01.2010
Jako organizacja niedochodowa bardzo cenna dla naszej działalności jest każda złotówka i tylko rozsądne gospodarowanie finansami pozwala nam realizować z powodzeniem prozagłębiowskie inicjatywy. Przy okazji ogromnej akcji, jaką jest stworzenie filmu sprawa ta nabiera szczególnej wagi gdyż, by uzyskać dofinansowanie zewnętrzne (o które się staramy) niezbędne jest zgromadzenie pewnej kwoty wkładu własnego. Bez niego nasze szanse w konkursie maleją, dlatego zwracamy się do wszystkich osób fizycznych, firm i instytucji o wsparcie finansowe, którego można dokonać wpłacając pieniądze na konto bankowe stowarzyszenia.

Oto informacje potrzebne do wsparcia finansowego naszej inicjatywy...
cały artykuł 5 odpowiedzi
Zwiastun filmu: ZAGŁĘBIE DĄBROWSKIE moją małą ojczyzną
Piotr Bielecki 04.01.2010
cały artykuł 4 odpowiedzi
Mogło być gorzej, ale nie jest dobrze...
Piotr Bielecki 03.01.2010
Znamy już wyniki badania diagnozującego ogólny stan wiedzy uczniów zagłębiowskich szkół na temat historii regionu. Badanie przeprowadzono w drugiej połowie grudnia 2009 roku. W sumie przeankietowano 72 uczniów z sosnowieckich, dąbrowskich i będzińskich szkół. Braliśmy pod uwagę placówki gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Badanie wykazało, że jest na polu edukacji regionalnej wiele do zrobienia. Z drugiej strony, co bardziej optymistyczne, że chociaż w mniejszości, to jest grupa uczniów, która kojarzy większość faktów z naszej historii. Warte zaznaczenia, że ankieta składała się głównie z pytań zamkniętych, co ułatwiało zadanie odpowiadającym. W związku z tym można śmiało postawić tezę, że wyniki byłyby gorsze gdyby pozostawiono większą dowolność odpowiadającym.

cały artykuł 12 odpowiedzi
Ile o Zagłębiu wiedzą uczniowie szkół?
Piotr Bielecki 15.12.2009
W związku z realizacją przez naszą organizację projektu nakręcenia filmu edukacyjnego nt. Zagłębia Dąbrowskiego postanowiliśmy zbadać stan świadomości historycznej uczniów zagłębiowskich gimnazjów i liceów. Przygotowaliśmy krótki anonimowy test odnośnie regionu, w którym zadajemy pytania m.in. o historyczne miejsca i postacie związane z Zagłębiem. Ma to na celu określenie pozycji wyjściowej przed przygotowaniem materiałów edukacyjnych o regionie, bowiem główną grupą docelową mają być właśnie uczniowie gimnazjów i liceów. Póki co w ankiecie udział wzięli uczniowie z Sosnowca, Dąbrowy Górniczej i Będzina. Docelowo ma zostać przeprowadzone około 80-100 ankiet.
cały artykuł 10 odpowiedzi
Zbieramy materiały do filmu...
Piotr Bielecki 17.09.2009
W dniu dzisiejszym delegacja naszego stowarzyszenia, dzięki współpracy z Biblioteką Powiatową w Będzinie, dokonała kwerendy tamtejszych zbiorów fotograficznych. W toku trzygodzinnych poszukiwań wybrano 30 najciekawszych archiwalnych zdjęć, które w większości ukazują ziemie powiatu będzińskiego w drugiej połowie XX wieku.

Dziękujemy bibliotece za możliwość skorzystania z jej zbiorów i za wzorową współpracę.

cały artykuł 3 odpowiedzi
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka