WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Michał Kusiak 15.04.2022
cały artykuł 0 odpowiedzi
Było... nie minęło - Kapelan Polski Walczącej już w internecie
Michał Kusiak 04.03.2022
Było... nie minęło - Kapelan Polski Walczącej.

Jest taki niezwykły sztych z roku 1863 przedstawiający kapłana w szatach liturgicznych, który z uniesionym w ręku krzyżem prowadzi oddział powstańczy przez ciasną zabudowę jakiegoś miasta. Obraz funkcjonuje bez podpisu, w różnych miejscach, jako ilustracja ogólna postawy wielu kapłanów w Powstaniu. Wiemy jednak, że w ilustracjach prasowych tamtego czasu zawsze zalążkiem pracy grafika było konkretne wydarzenie i konkretna postać – rozpoczęliśmy więc szczegółowe poszukiwania. I tak dotarliśmy do postaci niezwykłej acz zapomnianej – księdza Serafina Szulca kapelana oddziału Apolinarego Kurowskiego, później całego zgrupowania powstańczego Dionizego Czachowskiego. Ruszymy tym śladem poczynając od Sosnowca, a przy okazji opowiemy o gromadzie pasjonatów historii skupionych wokół Forum dla Zagłębia. Starają się w swoim środowisku popularyzować i historię Powstania i innych ważnych wydarzeń narodowych. Praca to trudna bo dla całych pokoleń Polaków dyspozycyjni historycy PRL malowali obrazy Zagłębia jako kolebki komunizmu. Prawda jest jednak zupełnie inna, z tym że trzeba o nią powalczyć.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Program "Było, nie minęło"
Michał Kusiak 09.02.2022
W sobotę, 5 lutego 2022 r. gościł w Zagłębiu na zaproszenie prezesa Dariusz Jurka red. Adam Sikorski z ekipą programu TV "Było, nie minęło.

Po całym dniu zdjęć w Siemoni, Sączowie oraz w Sosnowcu, przed dworcem oraz przed dworcem w Maczkach powstanie program dedykowany Powstaniu Styczniowemu w naszym regionie, ze szczególnym uwzględnieniem postaci Serafina Wojciecha Szulca, którego kiedyś „odkrył” prezes, a którego od lat stara się przywrócić historii regionu. Dziękujemy serdecznie profesorowi Dariuszowi Nawrotowi za wydatne wsparcie w sosnowieckiej części nagrania tego programu!
cały artykuł 0 odpowiedzi
Powstanie Styczniowe w Zagłębiu Dąbrowskim
Michał Kusiak 22.01.2022
"(...) Już dzisiaj zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich sosnowieckich polityków, do samorządowców i władz miasta, do regionalnych organizacji pozarządowych, miłośników regionu i lokalnych mediów; w roku 2013, a więc za cztery lata będziemy obchodzić okrągłą, 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Tym samym, w lutym 2013 roku będzie to także 150 rocznica bitwy o Sosnowiec. Do tej daty jest jeszcze sporo czasu. Przygotujmy się i uczcijmy tę rocznicę w takim wymiarze, na jaki zasługuje!
cały artykuł 0 odpowiedzi
Michał Kusiak 22.12.2021
cały artykuł 0 odpowiedzi
Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej Serafinowi Szulcowi w Siemoni
Michał Kusiak 25.10.2021
W niedzielę 17 października, po Mszy Świętej na głównym palcu w Siemoni miała miejsce patriotyczna uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej urodzonego w tej miejscowości 190 lat temu Serafina Wojciecha Szulca, kapelana oddziałów powstańczych z okresu powstania styczniowego 1863/1864.

cały artykuł 0 odpowiedzi
Wystawa "Droga św. Jakuba "VIA REGIA"
Michał Kusiak 09.08.2021
Serdecznie Zapraszamy na wystawę "Droga św. Jakuba – VIA REGIA" prezentowaną w Muzeum Zagłębia - Pałac Mieroszewskich w Będzinie. Wystawę można oglądać od 31 lipca do 29 sierpnia.

Dawny szlak handlowy, droga pielgrzymkowa, trakt prowadzący przez obszar Starego Kontynentu gdzie krzyżują się różne tradycje, idee, zwyczaje. Dla wielu ludzi Droga św. Jakuba, dawna Via Regia, czyli Droga Królewska, stała się okazją do spotkania z samym sobą, doświadczenia duchowej przemiany lub kontaktu z Absolutem. Wielu pielgrzymów, którzy wyruszyli na wędrówkę zmieniło swoje życie. Ten niezwykły szlak prowadzi bowiem nie tylko przez przestrzeń, lecz także dociera do głębi natury człowieka.
Pozwala ona poznać szlak żółtej muszli, jego historię oraz ciekawe obiekty położone na trasie w Małopolsce
cały artykuł 0 odpowiedzi
OSTATNIE WYPOWIEDZI

Dobry sklep myśliwski?
dział: Pogaduchy
MarekWolski, 28-05-2022 16:19
Schody dywanowe
dział: Pogaduchy
MarekWolski, 28-05-2022 09:59
Kociol
dział: Pogaduchy
Pola Em, 28-05-2022 06:48
usługi dobrych fachowców
dział: Pogaduchy
MarekWolski, 27-05-2022 16:26
Kupię
dział: Tablica ogłoszeń
kasiakowa06, 27-05-2022 11:26
ODWIEDŹ FORUM
NASZYM ZDANIEM - ARTYKUŁYwięcej

Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Dołącz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2022 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka