WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane












Społeczność
Polecamy




Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Naszym Zdaniem

Zamieńmy sztuczne śląskie na prawdziwe śląsko-małopolskie
Piotr Bielecki 09.10.2010
Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe. Warto przy tej okazji zastanowić się, czy faktycznie organizm administracyjny, w którym znajdujemy się powinien faktycznie nosić obecną nazwę. Jak wiadomo, blisko połowa terytoriów województwa kulturowo i historycznie do Śląska nie należy, a posiada swoją, głównie małopolską tradycję. Obecna nazwa naszym zdaniem jest zatem nieadekwatna i wręcz wprowadza w błąd, nie tylko osoby z zewnątrz, ale także radnych czy prezydentów zagłębiowskich miast. Nieraz można było usłyszeć \"u nas na Śląsku\", nawet z ust osób, które powinny znać różnicę. Tego typu incydenty rzucają kłody pod nogi zagłębiowskiemu regionalizmowi, a jasne jest, że najlepiej jest walczyć z przyczynami niż ze skutkami.

cay artyku
Dyskryminowane Zagłębie Sosnowiec
Piotr Bielecki 12.05.2010
Jako skandaliczną oceniamy decyzję wojewody Zygmunta Łukaszczyka o zamknięciu dla publiczności do końca roku Stadionu Ludowego. Pierwszą rzeczą jest to, że kara jest niewspółmierna do incydentu jaki nastąpił ponad dwa (!) miesiące temu, kiedy w czasie meczu przypadkowo jeden z kibiców na trybunach został oparzony racą. Poszkodowany wbrew wydarzeniu podtrzymał chęć chodzenia na mecz, a także został przeproszony przez organizatorów widowiska. Drugą sprawą jest fakt, że klub Zagłębie został za dany incydent już wcześniej ukarany. Wodą na młyn do tworzenia teorii spiskowych jest też okoliczność kiedy została podjęta ta decyzja. Mianowicie zapadła ona dzień przed najważniejszym meczem Zagłębią w sezonie, kiedy to rywalem ma być Górnik Polkowice, którego prezesem jest zarazem prominentny działacz Platformy Obywatelskiej. Należy dodać, że wojewoda ma te same barwy polityczne, a Sosnowiec odwiedza też jeden z lewicowych kandydatów na urząd prezydenta, który miał się zjawić na meczu. Oczywiście trzeba brać pod uwagę, że mogą to być spekulacje, które mogą być wykorzystywane i podsycane przez sztaby wyborcze, przy politycznej rywalizacji. Pewne jest natomiast, że klub regionu Zagłębia jest niesprawiedliwie traktowany nie od dzisiaj. To on najbardziej odczuł piętno kar za korupcję w polskiej piłce, a także za inne mniejsze przewinienia, które innym klubom uchodziły płazem, a Zagłębiu nie. Wśród poszkodowanych są w 99% niewinni kibice i sympatycy Zagłębia, którzy chcieli w kulturalny sposób zobaczyć widowisko sportowe, co skutecznie ma im być uniemożliwione przez decyzję polityków. Kolejną sprawą jest to, że decyzja ta jest o tyle nietrafiona, że zamiast skutkować przywróceniem do porządku kibiców, może być powodem jeszcze większego ich zacietrzewienia przeciwko klasie polityczno-urzędniczej.
Uprościć księgowość dla organizacji pozarządowych!
Piotr Bielecki 29.04.2010
Jako organizacja pozarządowa, której działalność opiera się przede wszystkim na pracy społecznej jej członków, na własnej skórze odczuwamy zawiłości funkcjonowania polskiego systemu prawnego, odnoszącego się do stowarzyszeń. Jedną z większych barier ich rozwoju stanowi obowiązek prowadzenia pełnej księgowości, co pochłania od osób zarządzających organizacją wiele czasu, a dodatkowo z budżetu organizacji niezbędne jest wyodrębnienie środków na opłacenie usług księgowej, gdyż sporządzenie dokumentacji finansowej wymaga specjalistycznej wiedzy. Pieniądze i czas, który mógłby być poświęcony na pożyteczną działalność statutową członków jest marnotrawiony przez biurokratyczne ograniczenia, które dotykają przede wszystkim organizacje małe, posiadające niewielkie środki finansowe, pochodzące głównie ze składek oraz skromne zasoby kadrowe. W toku naszych kontaktów z innymi organizacjami okazało się, że posiadają one podobne jak my odczucia...
cay artyku
Co z tymi regionalizmami?
Piotr Bielecki 02.01.2010
W dzisiejszej dobie globalizmu i kurczenia się świata, przeciwstawną siłę stanowi lokalizm i regionalizm. Niegdyś byliśmy na niego skazani, bowiem prowadzono osiadły tryb życia, nie było możliwości podróżowania ani środków transportu. Nikt kilkaset lat temu nie mógł przypuszczać, że świat aż tak się skurczy i pozwoli nam w krótkim czasie przemieszczać się setki kilometrów, a w mediach na bieżąco będzie można śledzić wydarzenia z odległych kontynentów. W chwili obecnej, w dobie podróży lotniczych dostępnych dla kieszeni większości Polaków, jesteśmy obywatelami świata.
cay artyku
McSilesianizacja Zagłębia
Michał Gruca 18.12.2009
Czy lokalność jest przeżytkiem, czy jednak nadal ma ważną funkcję? Czy w Zagłębiu da się myśleć globalnie, a działać lokalnie? Takie pytania stawia przed nami proces globalizacji. Czy okaże się on dla Zagłębia bezduszny, czy jednak może przynieść szanse dla regionu?

cay artyku
Przewrotna wolność słowa
Piotr Bielecki 07.12.2009
Dziwne czasy nastały... ponad 20 lat temu nie można było pisać nic co było przeciw władzy. Po 1989 roku rozwijała się wolność słowa, która przybrała formę momentami niebotycznych rozmiarów, kiedy różni anonimowi internauci opluwali bez żadnych skrupułów wszystkich: osoby publiczne jak i prywatne.

cay artyku
Solidarni z Siemonią
Piotr Bielecki 12.11.2009
Temat budowy szybkiej kolei do Pyrzowic nie jest nowy. Od jakiegoś czasu zaczyna wśród decydentów dominować wersja poprowadzenia trasy przez Bytom i Piekary Śląskie.

Nasze stowarzyszenie od początku stało i dalej stoi na stanowisku, że nie tylko dla Zagłębia, ale też dla Śląska bardziej korzystne do tego celu użycie istniejącej już obecnie trasy z Katowic przez Sosnowiec, Będzin, Dąbrowę Górniczą, Łazy i Zawiercie. Niezbędne będzie natomiast zmodernizowanie linii biegnącej z Mierzęcic (Pyrzowic) do Zawiercia i stacji Łazy.

cay artyku
Zagórze Silesia = Zagórze Śląsk, czy ma to sens?
Artur Żak 05.10.2009
Codziennie tysiące ludzi jeździ komunikacją miejską i w pogoni za uciekającym czasem nie zwraca większej uwagi na zmieniającą się rzeczywistość wokół nas. I tak z dnia na dzień, dzięki komunikacji miejskiej oraz firmie Kolporter możemy się dowiedzieć, że dawne Zagórze Mortimer to obecnie Śląsk. Otóż w autobusowym komunikacie głosowym informującym pasażerów o zbliżającym się przystanku można usłyszeć, że kolejny przystanek to ”Zagórze Silesia”.

Nazwa miała w założeniu pomóc wszystkim podróżującym autobusami w odnalezieniu jednych z największych targów w Polsce, jednak chyba nie tędy droga. Oczywiście od zmiany nazwy przystanku \"Zagórze Mortimer\" upłynęło już sporo wody w Przemszy, a mimo to nikt nie zaprotestował. Co gorsza, ze zmianą nazwy pogodzili się również zagórscy radni, którzy nie wystąpili do tej pory z żadną inicjatywą zmiany nazwy na bardziej neutralną np. Zagórze EXPO. No cóż, jedni pewnie powiedzą że jest to drobnostka - idźmy z duchem czasu, a ja powiem że jest to kolejna kropla, która drąży dziurę w zagłębiowskiej tożsamości. Ostatnimi czasy wszystko wokoło staje się silesią i o ile dzieje się to na Śląsku (nazwa właściwa dla tego regionu), o tyle nijak ma się to do Zagłębia Dąbrowskiego. A już teraz jako mieszkańcy zaczynamy się przyzwyczajać, że mieszkamy w Metropolii Silesia. Smutne jest natomiast, że kolejna historyczna nazwa \"Mortimer\" odchodzi z powszechnego użycia podobnie jak: Ostręże, Górka, Podbagienko, Dębnik (Dymnik), Buce, Leszcze, Gać i Chechłówka.

Odpowiedź na zadane w tytule pytanie wydaję się być banalnie prosta, oczywiście nie ma to sensu. Jednak inwestor płaci, więc wymaga. Tylko czy tożsamość jest na sprzedaż?
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania








Nasi partnerzy




_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka