WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Media o nas

2008.10.21 - "Szlakiem zamków"
FdZD 25.10.2008
W sobotę 18 października w ramach akcji ?Zwiedzaj Zagłębie z FdZD\" odbyła się autokarowa wycieczka do Sławkowa, Bobolic i Siewierza współorganizowana przez regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego oraz sosnowiecki oddział PTTK. Kilkudziesięciu uczestników zwiedziło tamtejsze zamki i wysłuchało wykładów związanych z historią i rekonstrukcją tamtejszych obiektów.
cały artykuł
2008.09.19 - powiat.bedzin.pl: ?Spotkanie w zabytkowej kopalni GUIDO"
FdZD 19.09.2008
W dniu wczorajszym na terenie zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego GUIDO w Zabrzu z inicjatywy p. Dariusza Waleriańskiego p.o. Dyrektora Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań Nad Dziedzictwem Przemysłu Dla Turystyki odbyło się spotkanie poświecone omówieniu \"zagłębiowskiej listy zabytków techniki\".

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Będzinie, stowarzyszeń: Forum Dla Zagłębia Dąbrowskiego, i Obywatelskiego Forum Samorządowego oraz Inicjatywy Brama Zukermana. W pracach nad ustaleniem listy uczestniczył również przedstawiciel stowarzyszenia Nasze Miasto.

cały artykuł
2008.08.18 - Wiadomości Zagłębia: "Śladami przeszłości"
FdZD 11.09.2008
W Zagłębiu Dąbrowskim mieszkało liczne skupisko Żydów, którzy przebywali na tym terenie przez kilkaset lat, tworząc homogeniczną kulturę. W miniony piątek, w ramach cyklu \"Zwiedzaj Zagłębie z FdZD\", odbyła się kolejna wycieczka - \"Śladami Żydów Sosnowca\".
cały artykuł
2008.08.15 e-sosnowiec: ?Posprzątali kirkut?
FdZD 08.09.2008
Wczoraj członkowie Stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego posprzątali będziński cmentarz żydowski. Wszystko to w ramach przygotowań do Światowego Zlotu Żydów Będzina, który odbędzie się we wtorek, 19 sierpnia.

cały artykuł
2008.08.14 - Informacje TVSilesia
FdZD 08.09.2008
Stare i zapomniane przez władze Będzina był dziś w centrum uwagi Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. Na terenie będzińskiego cmentarza odbyło się wielkie sprzątanie. Młodzi w ten sposób chcieli przypomnieć mieszkańcom o tym miejscu.

Grabienie i sprzątanie liści zajęło im 4 h. Tą akcją chcieli również uczcić pamięć zmarłych, którzy są związani z historią Zagłębia. To nie jedyna inicjatywa stowarzyszenia z kulturą żydowską w tle. Jutro planują bezpłatną wycieczkę po Sosnowcu. W planach m.in. synagoga, małe getto i inne ważne dla tej kultury miejsca
cały artykuł
2008.07 - Ziemia Będzińska - ?Via Regia i nie tylko?
FdZD 02.09.2008
Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego przystąpiło do opracowania i wytyczenia międzynarodowej Drogi św. Jakuba (Via Regia) na odcinku Województwa Śląskiego i Powiatu Olkuskiego. Miło nam poinformować, że szlak ten przebiegać będzie drogami powiatu będzińskiego. Starosta Będziński Adam Lazar zadeklarował już poparcie dla tego projektu i pomoc w jego realizacji.

Źródło: http://spbedzin.cmdok.dt.pl/upload_i//press/ZB_specjal2008.pdf
2008.06.26 - e-sosnowiec: "Zwiedzili Żyletę z Forum dla Zagłębia"
FdZD 08.09.2008
Ile lat liczy nasz Układ Słoneczny, gdzie żyły najstarsze dinozaury na Ziemi i jak wyglądali przodkowie człowieka 7 mln lat temu?

Na te i wiele innych pytań uzyskali odpowiedzi uczestnicy wycieczki do Muzeum Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu, którą zorganizowało wczoraj Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego oraz sosnowiecki PTTK. Wycieczka odbyła się w ramach akcji \"Zwiedzaj Zagłębie z FdZD\".
cały artykuł
2008.06.11 Wiadomości Zagłębia: "Tropią absurdy"
FdZD 08.09.2008
Często w mediach zwłaszcza tych ogólnopolskich, mówi i pisze się, że Zagłębie leży na Śląsku albo, że Sosnowiec jest śląskim miastem. O to, by już nikt więcej nie popełniał takich błędów, walczą Tropiciele Absurdów.

Tropiciele to trzej studenci z Zagłębia, którzy z takimi pomyłkami walczą już od dwóch miesięcy: Michał Gruca, Piotr Bielecki i Radosław Żurek.

cały artykuł
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Dołącz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2022 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka