WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Media o nas

2009.07.25 - "Pątniczy szlak św. Jakuba w Zagłębiu"
FdZD 13.01.2010
W Zagłębiu powstaje jedyny w naszym województwie odcinek europejskiego szlaku religijnego - Drogi Świętego Jakuba.
Członkowie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego opracowują szlak średniowiecznej Drogi Świętego Jakuba. Szlak, jeden z najważniejszych w Europie, prowadzi do hiszpańskiego sanktuarium Santiago de Compostela.
cay artyku
2009.07.19 - "Jesteś z Zagłębia? Wyraź to koszulką z orłem!"
FdZD 13.01.2010
Ruch Autonomii Śląska ma swojego śląskiego orła, teraz mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego również mogą manifestować swoje symbole. Dostępna jest podkoszulka z herbem zagłębia.
- Chcieliśmy propagować symbole regionu. A że każdy region powinien mieć swoje regionalne atrybuty, to i my zaczęliśmy propagować herb Zagłębia Dąbrowskiego na podkoszulkach - mówi MM Silesii Piotr Bielecki z Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. - Dodatkowo środki, które uzyskamy pozwolą nam sfinansować film o regionie - dodaje Bielecki.

cay artyku
2009.06.16 - "Szykuje się film o Zagłębiu"
FdZD 14.07.2009
Jedno z regionalnych stowarzyszeń chce nakręcić film o historii Zagłębia Dąbrowskiego. Scenariusz jest już gotowy, a do projektu włączyli się filmowcy i historycy.

Pomysł wyszedł od przedstawicieli stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. Bo nie od dziś wiadomo, że najprościej nauczyć o historii danego miejsca ze ?srebrnego ekranu\". Film ma mieć charakter dokumentalny. Stworzą go profesjonaliści.

cay artyku
2009.06.03 - "Powstanie film dokumentalny"
FdZD 14.07.2009
Członkowie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego mają pomysł na promocję regionu. Będą kręcić film dokumentalny.

Powstaje scenariusz, którego autorem jest Piotr Bielicki, a grupa filmowców i historyków ma czuwać nad całą koncepcją. Film ma trwać około trzydziestu minut, a jego realizatorzy mają nadzieję, że będzie gotowy w pierwszej połowie przyszłego roku.

cay artyku
2009.03.18.- "Byle nie Silesia"
FdZD 22.03.2009
Po protestach do dziennikarzy nazywających miasta zagłębiowskie śląskimi, Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego nie ustaje w walce o swoją tożsamość. Dziś w siedzibie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego złożyli protest przeciwko nazwie Silesia, którą prezydenci miast wybrali wczoraj dla metropolii.
cay artyku
2009.03.10 - "Chcą Metropolii śląsko-dąbrowskiej"
FdZD 18.03.2009
Od czwartku do soboty ochotnicy z Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego ankietowali mieszkańców Sosnowca i Dąbrowy Górniczej. Pytali głównie o preferencje co do nazwy przyszłej metropolii. Co się okazało? Ponad połowa z 250 ankietowanych chce metropolii, uważając jednocześnie, że nazwanie jej Silesią byłoby przejawem dyskryminacji Zagłębia.
cay artyku
2009.02.19 - "Zagłębiowskie nie śląskie"
FdZD 19.02.2009
Dla tubylców granica jest gruba i wyraźna... im dalej w Polskę, tym bardziej ta granica się zaciera. Co zrobić, żeby uświadomić jednym z bardziej opiniotwórczych dziennikarzy, że Sosnowiec to nie Śląsk, a \"gorol\", nie mieszka w górach? Na razie na biurka Polskiej Agencji Prasowej trafi petycja. Walkę o Śląsk dla Ślązaka i Zagłębie dla \"gorola\" toczy Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.

cay artyku
2009.02.18 "Zagłębie chce promować za granicą swoje ruiny"
FdZD 18.02.2009
Zagłębiowskie stowarzyszenia przygotowały listę postindustrialnych budynków, które chcą wpisać na Światową Listę Dziedzictwa Przemysłowego dla Turystyki, wzorowaną na liście UNESCO. - Szanse mają tylko dwa obiekty, bo reszta to ruiny, które wstyd pokazać turystom - mówi historyk Dariusz Walerjański.
cay artyku
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka