WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane












Społeczność
Polecamy




Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Media o nas

2008.10.28 - Dziennik Zachodni: "Postawili nowy krzyż dla rodziny Mackiewiczów"
FdZD 22.10.2008
Wczoraj przedstawiciele regionalnego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego wkopali w ziemię nowy krzyż brzozowy, który ma upamiętniać zamordowaną w lutym 1945 roku rodzinę Mackiewiczów.


- Stary krzyż był już zniszczony i być może nie dotrwałby do końca tego roku. Dlatego zdecydowaliśmy się na jego wymianę - mówi Artur Ptasiński z Forum oraz Związku Żołnierzy Armii Krajowej. - Drzewo podarował nam Zbigniew Kowalski, drwal z Zagórza, a krzyż wykonałem sam. Starą tabliczkę z imionami i nazwiskami pomordowanych na razie przybiliśmy na nowo, ale być może wkrótce zmienimy ją na inną. Chętnie spotkalibyśmy się z człowiekiem, który wykonał tę tabliczkę. Być może wie coś więcej na temat samego morderstwa.

Zbrodnia jest wciąż tajemnicą. Jedna z hipotez mówi, że 12 lutego 1945 roku do mieszkania Mackiewiczów przy ul. Klubowej w Ostrowach Górniczych weszli milicjanci. Potem sprowadzili do piwnicy Mieczysława i Helenę Mackiewiczów oraz ich synów Jerzego i Bogdana. Tam ich zastrzelili. W domu Mackiewiczów gościł wtedy Jerzy Piwowarczyk i też został zamordowany. Ciała całej piątki prawdopodobnie wrzucono do starego szybu kopalni Dorota. Od wczoraj trzy metry od szybu stoi nowy, brzozowy krzyż.

Kazimiera Piwowarczyk, matka Jerzego, próbowała wyjaśnić morderstwo syna i rodziny Mackiewiczów, ale panowała w tej sprawie zmowa milczenia. Nawet nie dostała ich aktów zgonu. Ani w Urzędzie Stanu Cywilnego, ani w innych archiwach nie ma śladu po tamtych wydarzeniach, dlatego sprawa prowadzona przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, została umorzona.

Postawienie krzyża Mackiewiczom nie kończy akcji sprzątanie grobów i miejsc pamięci. W poniedziałek członkowie forum uprzątnęli grób porucznika Zygmunta Gąsiorowskiego na cmentarzu przy ul. Smutnej. To żołnierz zastrzelony przez Niemców 3 września 1939 roku w Sosnowcu.

- Przy okazji posprzątaliśmy jeszcze inne zapomniane groby, m.in. legionisty, ułana, członka Polskiej Organizacji Wojskowej i dziennikarza - dodaje Przemek Trzeciak.

Sebastian Reńca - POLSKA Dziennik Zachodni


Źródło: http://sosnowiec.naszemiasto.pl/wydarzenia/912616.html
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania








Nasi partnerzy




_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka