WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane












Społeczność
Polecamy




Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Media o nas

2008.06.26 - e-sosnowiec: "Zwiedzili Żyletę z Forum dla Zagłębia"
FdZD 08.09.2008
Ile lat liczy nasz Układ Słoneczny, gdzie żyły najstarsze dinozaury na Ziemi i jak wyglądali przodkowie człowieka 7 mln lat temu?

Na te i wiele innych pytań uzyskali odpowiedzi uczestnicy wycieczki do Muzeum Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu, którą zorganizowało wczoraj Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego oraz sosnowiecki PTTK. Wycieczka odbyła się w ramach akcji "Zwiedzaj Zagłębie z FdZD".


- Nie byłem świadomy tego, że wystarczy przejechać dwa przystanki tramwajowe, żeby zobaczyć coś ciekawego - mówił Wojciech Kudło, jeden ze zwiedzających muzeum.

Na wszystkich duże wrażenie zrobiły naturalnej wielkości modele dinozaurów. Oprócz imponujących rozmiarów triceratopsa wycieczkowiczów zainteresował model niewielkiego silezaura (Silesaurus opolensis), którego nazwa pochodzi od Śląska Opolskiego, bo tam naukowcy odnaleźli jego szczątki. Silezaur jest uznawany za pradinozaura, który żył na terenie dzisiejszej Polski ok. 230 mln lat temu.

Wiele eksponatów, jak np. szczątki i odciski roślin w skałach, do muzeum przynoszą sami mieszkańcy. - Jakieś dwa miesiące temu zadzwonił pan i powiedział, że znalazł łuski dinozaura w skale. Jak się później okazało miał tylko częściowo rację, bo były to łuski, ale lepidodendronu, czyli wielkiego widłaka. Ten okaz i wiele innych mamy dzięki ludziom, którzy współtworzą naszą kolekcję - opowiadała Ewa Budziszewska-Karwowska, kierownik muzeum.

O tym, kiedy powstał nasz Układ Słoneczny uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, gdy oglądali kolekcje minerałów, gdzie obok drogocennych korundów i świecących fluorytów oraz kalcytów, można było zobaczyć prawdziwe meteoryty. Wśród nich szczególnie wyróżniał się największy okaz muzeum, meteoryt Allende, który spadł w Meksyku, a jego wiek datowany jest na 4,5 mld lat. To właśnie tyle, ile liczy sobie Układ Słoneczny!

Przedostatnim akcentem wycieczki, była wystawa poświęcona ewolucji człowieka. Jej największą atrakcją były dwie wierne repliki naszych przodków. - Chcemy pokazać, jak na przestrzeni milionów lat bardzo się oni zmieniali. Aby pomóc ludziom to sobie wyobrazić, stworzyliśmy dwie rzeźby hominidów - mówiła Budziszewska-Karwowska.

Pierwsza replika przedstawiała naszego najstarszego przodka, niewielkiego Sahelanthropus tchadensis, który żył przed nami ponad 7 milionów lat temu. Został pokazany w swoim naturalnym środowisku, wśród trawiastej roślinności, która była charakterystyczna dla suchego klimatu.

Z kolei neandertalczyk współistniał z Homo sapiens przez kilkadziesiąt tysięcy lat i był naszym najmłodszym krewnym. Przetrwał kolejne zlodowacenia i jak dotąd niewiadomo, dlaczego wyginął. Jedna z hipotez mówi, że został wytępiony przez człowieka.
Na koniec wszyscy wyjechali na dach ?Żylety", skąd jak na dłoni widać było cały Sosnowiec. Budynek ma ponad 100 metrów i jest jednym z najwyższych w Zagłębiu.

- Takie wycieczki to świetna sprawa. To taka alternatywa dla czasu spędzanego przed telewizorem! - podsumował Kudło. Następna wycieczka do Bukowna i Sławkowa już 29 czerwca w niedzielę.

Jarosław Piwowar

Źródło: http://www.e-sosnowiec.pl/index.php?dane=glowna&art_glo=1834&num=2#
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania








Nasi partnerzy




_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka