WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Legendy i Podania

KARCZMA NA ŻABIŃCU (Ożarowice)
FdZD 09.04.2009
W miejscu gdzie droga z Ożarowic łączy się z szosą wiodącą z Niezdary do Siewierza, stała niegdyś odwieczna karczma, zwana Żabiniec.
Dziś na tym miejscu widnieje kamienna kapliczka już nieco pochylona, a obok niej dwie stare lipy. Karczma zażywała w okolicy złej sławy.

Kto mógł, omijał ją z dala, bo wieści chodziły, że każdego przejeżdżającego obok karczmy, musi coś złego spotkać. W tajemnicy opowiadano sobie, że karczma była siedliskiem opryszków, którzy w pobliskich borach czatowali na podróżnych, to znów że w przytykających do karczmy bagnach, zarosłych zielskiem i drzewiną, kryło się "złe", które w nocy wyjeżdżało na drogę na czarnym koniu o nozdrzach ziejących ogniem, ciągnąc za sobą ciężki łańcuch.
Owo "złe" chwytało podróżujących, zakuwało w łańcuchy, a potem topiło w pobliskich bagnach. W ten sposób zginęło dużo ludzi, a bagno na Żabińcu stało się cmentarzyskiem. Po pewnym czasie trakt siewierski opustoszał, bo wszyscy go omijali. Karczmarz nie targując nic, wyniósł się w świat, pozostawiając karczmę na pastwę losu.
Wówczas "złe" obrało sobie siedlisko w opuszczonej karczmie i dalej gnębiło tych, co nieświadomi niebezpieczeństwa, wędrowali po trakcie siewierskim. I znów ludzie przepadali, znajdując grób w bagnach Żabińca.
Aż pewnego dnia grom uderzył w karczmę. Spaliła się doszczętnie, nawet popiół wiatr rozniósł po świecie. Stało się to w roku 1803.
W kilka dni później z polecenia proboszcza sączowskiego Antoniego Lewandowskiego postawiono na miejscu karczmy krzyż, a następnie kaplicę, która stoi do dzisiaj. "Złe" straciło swoją moc, ludzi już nie porywało i nie topiło w bagnie, jednak co noc wyjeżdża do dzisiaj na czarnym koniu, brzęczy łańcuchami i straszy ludzi.
Jak wieść niesie tym "złem" grasującym na Żabińcu, ma być duch jakiegoś rycerza-rabusia z zamku Świerklańca, który uchodząc z zrabowanymi skarbami przed pościgiem, znalazł niesławną śmierć w tych bagnach.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka