WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Media o nas

2011.03.10 - "Zagłębie powoła własną organizację turystyczną"
Piotr Bielecki 10.03.2011
Warto pisać listy otwarte, zwłaszcza po wyborach, jeśli przypominają obietnice, za których niedotrzymanie władza musi czerwienić się ze wstydu. Przekonali się o tym regionaliści z Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, którzy tydzień temu postawili ultimatum w sprawie powstania Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej.

O poważnej promocji turystyki w subregionie Zagłębiacy marzą od dawna, bo do dziś w kraju ciągle mało kto wie o atrakcjach nad Pogoriami, o spływach Przemszą do Trójkąta Trzech Cesarzy, o możliwości zwiedzenia poprzemysłowych pałaców z XIX w, o cerkwi, o perle kolejnictwa - carskim dworcu w Maczkach - i o tym, jak uroczo zanocować na Pustyni Błędowskiej.

- Naciskani przez nas przedstawiciele władz od co najmniej dwóch lat na licznych spotkaniach deklarowali swoje pełne poparcie dla pomysłu ZOT, a nie zrobili kompletnie nic! - dziwi się Dariusz Jurek, który wygarnął pretensje bez ogródek. List na stronie internetowej i - osobno - na papierze wysłał do prezydenta Sosnowca i liderów wszystkich partii, którzy, walcząc o władzę, zapewniali, a jakże, że ZOT jest w Zagłębiu niezbędna.

Nie na żarty Jurek przestraszył się, że z planu wyjdą nici, gdy na początku roku cierpliwość jako pierwsza straciła Dąbrowa Górnicza: zamiast czekać na mobilizację kilku miast Zagłębia, tamtejsi radni pod przewodem prezydenta postanowili zapisać się samodzielnie do Śląskiej Organizacji Turystycznej o zasięgu wojewódzkim. Niektórzy w Zagłębiu odczytali to jako zdradę.

Składka dla pojedynczego miasta powiatowego wynosi rocznie aż 22 tys. zł, ale specjaliści nie mają wątpliwości, że pieniądze zwrócą się wielokrotnie w zniżkach targowych, zaproszeniach na zagraniczne imprezy, w wysokonakładowych folderach, przez miejsce w bazie informacji. Tymczasem wspólnie wszystkie gminy w Zagłębiu zapłaciłyby tylko... 550 zł, jednak pod warunkiem, że radni umieliby w nich podjąć jednobrzmiące, banalne uchwały. Nie umieli.

- Przez dwa lata widzieliśmy, że problemem nie do przebycia było najprostsze wypisanie zadań w kalendarzu. Nie mogliśmy dłużej czekać - tak ruch Dąbrowy tłumaczy Damian Rutkowski, naczelnik wydziału kultury i sportu, który nie wyklucza wstąpienia do ZOT, gdy nareszcie powstanie, i uważa, że wszystko rozmyło się, bo we władzach gmin zabrakło prawdziwych liderów.

Jurek dodaje, że także elementarnej umiejętności liczenia od 550 do 22 000. Zaoszczędzoną różnicę w każdym z miast można by przeznaczyć na promocję. O takich pieniądzach marzy na przykład Ryszard Szymonowicz, konserwator pałacu Dietla, w którym każdy grosz szedł przez lata na pieczołowitą renowację zabytku, a ciągle brakuje na turystyczne otoczenie, by sprawnie przyjąć wycieczki. - Bardzo liczymy, że nadużywane często miano stolicy Zagłębia wreszcie okaże się prawdą! - wypalił Jurek do sosnowieckich samorządowców.

Niestety, w sprawie listu urzędnicy w magistracie wybrali grobowe milczenie. Po raz pierwszy od wielu lat nikt w urzędzie miejskim nie chciał powiedzieć pół słowa, jakby hasło ZOT było tajemniczym kryptonimem, który pieczętuje usta w gmachu. Rzecznik nie odbierał komórki, biuro prasowe nie oddzwoniło z informacją, naczelnik wydziału turystyki odmówił rozmowy.

Na szczęście w Sosnowcu były wybory i to, co zawstydza zasiedziałych w samorządzie, nowym twarzom dodaje impetu: jako jedyny na list forumowiczów z FdZD odpowiedział Tomasz Mędrzak, od niedawna szef komisji sportu i turystyki. Od razu pobiegł do gabinetów prezydenckich, a tam, uwaga, też nowe twarze: z wiceprezydent Agnieszką Czechowską-Kopeć w 10 minut napisali projekt uchwały intencyjnej o przystąpieniu do ZOT; Mędrzak na 16 marca zwołuje komisję, a do programu najbliższej sesji rady wprowadzono już głosowanie. - Żeby mieć ZOT, musimy zebrać 15 chętnych podmiotów, czyli gmin, hoteli, stowarzyszeń. Rozejrzałem się szybko i chętnych nie zabraknie, już się nawet zgłaszają - zaciera ręce.

Odetchnęli też w Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, ale nagłym zwrotem wypadków Jurek jest trochę oszołomiony: - Naprawdę nie umiem zrozumieć, co takiego się stało, że przez długie lata niemożliwe do załatwienia było coś, co teraz udaje się w kilka dni.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,9230722,Zaglebie_powola_wlasna_organizacje_turystyczna.html#ixzz1GCWvm7if
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny

Tylko zarejestrowani uytkownicy mog ocenia zawarto strony

Zaloguj si lub zarejestruj, eby mc zagosowa.

Brak ocen. Moe czas doda swoj?
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2023 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka