WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Media o nas

2010.12.31 - "Zagłębie wyprzedziło Śląsk"
Piotr Bielecki 01.01.2011
Podczas gdy na Śląsku toczą się dyskusje o potrzebie wprowadzenia edukacji regionalnej do szkół, w Zagłębiu lokalni społecznicy wzięli sprawy w swoje ręce. Już zorganizowali pierwsze zajęcia dla przedszkolaków, a w podstawówkach i gimnazjach zrobią to niebawem

Wprowadzenie edukacji regionalnej do programu nauczania to priorytet Ruchu Autonomii Śląska. Jerzy Gorzelik, przewodniczący RAŚ, od wielu lat apeluje w tej sprawie do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Postulat znalazł się także w jego programie podczas niedawnych wyborów do sejmiku województwa. Mimo dyskusji edukacja regionalna na Śląsku wciąż nie jest powszechna, a tylko niektóre szkoły, zatrudniające nauczycieli pasjonatów, realizują autorskie ścieżki dydaktyczne w tym zakresie.

Tymczasem Zagłębiacy, którzy dotąd w debacie o edukacji regionalnej nie zabierali zbyt często głosu, zaskoczyli sąsiadów. Bez autopromocji i powiadamiania mediów grupa społeczników z Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego zaczęła opracowywać program edukacyjny "Zagłębie Dąbrowskie - moja mała ojczyzna".

Na początku grudnia Kamil Wnuk z FDZD poprowadził w sosnowieckim Przedszkolu nr 45 pierwszą półtoragodzinną lekcję o Zagłębiu. Placówkę w Zagórzu wybrał nie tylko dlatego, że mieszka po sąsiedzku. Również z tej przyczyny, że większość mieszkańców dzielnicy to członkowie rodzin, które na przełomie lat 70. i 80. przyjechały z różnych stron Polski do pracy w Hucie Katowice. - Reprezentanci pierwszego mieszkającego tu pokolenia mogą nie czuć szczególnej więzi z regionem albo po prostu nie znać dokładnie jego historii, kultury. Ich dzieci i wnuki są już stąd, choć nie zawsze mają kogoś, kto potrafi nauczyć je lokalnego patriotyzmu - mówi Wnuk.

Podczas zajęć przekonał się, że przedszkolaki są spragnione wiedzy o małej ojczyźnie. - Z uwagą słuchały legend, zwłaszcza o zamku będzińskim, chłopcy chwalili się, że znają barwy herbu Zagłębia Dąbrowskiego, które są takie jak w herbie piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec - relacjonuje Wnuk.

Dzieci wymieniały zagłębiowskie miasta i związane z nimi skojarzenia, np. Dąbrowa Górnicza - Pałac Kultury, Sosnowiec - pomnik Jana Kiepury. Najbardziej spodobały im się jednak kolorowanki przygotowane przez członków zaprzyjaźnionego z FDZD Stowarzyszenia Pakosznica z herbami miast, zabytkami oraz legendarnymi i historycznymi scenkami na obrazkach.

- Prace nad scenariuszami lekcji dla podstawówek i gimnazjów potrwają dłużej, bo zależy nam na tym, by były dostosowane do programów nauczania innych przedmiotów na danym etapie edukacyjnym. Np. gdy będziemy opowiadać o zamku w Będzinie, musimy wiedzieć, czy uczniowie na lekcjach historii mówili już o Kazimierzu Wielkim, czy też powinniśmy im tę postać przybliżyć - wyjaśnia Wnuk.

Podkreśla, że lekcje dla starszych dzieci i młodzieży będą interaktywne, urozmaicane prezentacjami multimedialnymi, wycieczkami oraz projekcjami filmu o tysiącletniej historii ziem zagłębiowskich, który FDZD ukończy w nadchodzącym roku. Wnuk zapowiada, że członkowie Forum chętnie poprowadzą lekcje lub za darmo udostępnią nauczycielom materiały potrzebne do ich organizacji.

Gorzelik, zasiadający w zarządzie województwa, zapewnia, że w nadchodzącym roku RAŚ udowodni, że nie tylko Zagłębiak potrafi. - Umowa koalicyjna, którą zawarliśmy w sejmiku z PO i PSL, gwarantuje rozpoczęcie prac nad nowoczesnym podręcznikiem do edukacji regionalnej. W planach są też inne materiały, których powstawanie będzie nadzorował objęty przeze mnie wydział edukacji i nauki - zapewnia Gorzelik. Ale przyznaje, że oddolne działania są skuteczniejsze niż oczekiwanie na ministerialne rozstrzygnięcia.

Czy zatem Ślązacy, często podśmiewający się z Zagłębiaków, że nie mają poczucia tożsamości, gwary i kilkusetletniej tradycji, nie powinni poczuć się lekko zawstydzeni, że dali się ubiec? Wygląda na to, że woleli marnować czas na szukanie odpowiedzialnych za swoje niepowodzenia poza Śląskiem (np. w opieszałym Ministerstwie Edukacji), podczas gdy Zagłębiacy zabrali się do działań oddolnych małymi, ale prowadzącymi do celu kroczkami.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice - http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,8888799,Zaglebie_wyprzedzilo_Slask.html
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny

Tylko zarejestrowani uytkownicy mog ocenia zawarto strony

Zaloguj si lub zarejestruj, eby mc zagosowa.

Brak ocen. Moe czas doda swoj?
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka