WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Media o nas

2010.10.08 - "Powstał film o Powstaniu Styczniowym w Zagłębiu Dąbrowskim"
Piotr Bielecki 12.10.2010
Regionaliści z Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego zakończyli prace nad krótkometrażowym filmem dokumentalnym o Zagłębiu Dąbrowskim. Obraz przenosi nas w czasy Powstania Styczniowego. Wkrótce trafi do zagłębiowskich szkół.
- Film ma charakter edukacyjny, gdyż mało jest narzędzi do pogłębiania wiedzy na temat regionu, które mogą zainteresować szersze grono osób. Zdecydowaliśmy się wybrać ten epizod naszej historii, ponieważ jest on naszym zdaniem zbyt mało eksponowany. Zagłębie było przecież jedynym zwartym obszarem, gdzie władzę w trakcie Powstania, nieskrępowanie przez kilkanaście dni sprawowali Polacy. W Zagłębiu działało także wielu mniej znanych bohaterów Powstania Styczniowego, jak Jacek Siemieński czy Teodor Cieszkowski. Dla wielu osób Zagłębie to tylko przemysł ciężki, tymczasem Powstanie Styczniowe stanowi przykład postawy patriotycznej mieszkających tu ludzi– mówi Piotr Bielecki z Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.

Powstawał prawie rok

W powstanie filmu zaangażowanych było 12 osób. W jego trakcie, lektor opowiada o przebiegu powstania na naszych ziemiach, zaś całość uzupełniono wystąpieniami zaproszonych gości. Film wzbogacono także o stare zdjęcia oraz materiały kręcone w lutym tego roku. Kręcenie zdjęć odbywało się niejako „po pracy”, gdyż regionalni twórcy nie są zawodowymi filmowcami, dlatego rozciągnęło się to w czasie na kilka miesięcy. Zdjęcia realizowane były w lutym, maju i w czerwcu. Proces montażowy trwał od lipca, a muzyka powstała we wrześniu. - Największą trudność stanowiło uzyskanie materiałów z tamtego okresu, bowiem fotografia nie była wówczas rozwinięta, a materiały filmowe nie istniały. Wykorzystaliśmy więc obrazy z czasów powstańczych, a całość dopełniliśmy mapami i obrazami z kręconych plenerów – dodaje Bielecki.

Film trafi do szkół

Obecnie kończą się niezbędne formalności związane z dystrybucją filmu. W najbliższym czasie rozpoczniemy akcję propagowania filmu w szkołach. Przy kolportażu liczymy na pomoc Urzędów Miast i Starostwa Powiatowego w Będzinie, które postanowiło wesprzeć nasz projekt. -Powiat będziński wsparł to przedsięwzięcie finansowo w ramach dotacji udzielanych organizacjom pozarządowym na szczególnie ważne społecznie przedsięwzięcia. Tego typu projekty, wśród wielu innych zalet, mają jeden szczególnie ważny walor - w przystępny, przyjazny sposób przybliżają historię regionu. To ciekawe urozmaicenie, szczególnie dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, którzy są główną grupą docelową tego przedsięwzięcia – wyjaśnia Krzysztof Kozieł, rzecznik Starostwa Powiatowego w Będzinie. Zgodnie z założeniami projektu, film ma być bezpłatnie udostępniony w Internecie i na płytach DVD.

Jędrzej Bogus
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny

Tylko zarejestrowani uytkownicy mog ocenia zawarto strony

Zaloguj si lub zarejestruj, eby mc zagosowa.

Brak ocen. Moe czas doda swoj?
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2023 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka