WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Media o nas

2010.10.07 - "Film o powstaniu umili naukę historii w Zagłębiu"
Piotr Bielecki 12.10.2010
Choć powstanie styczniowe miało w Zagłębiu wyjątkowy przebieg, próżno szukać tych informacji w szkolnych podręcznikach. Miłośnicy lokalnej historii postanowili uzupełnić tę lukę


Film to pomysł członków Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. Piotr Bielecki, reżyser i autor scenariusza, założył, że w trzydzieści minut opowie o tysiącletnich losach ziem nad Przemszą, począwszy od osiedlenia się tu ludów kultury łużyckiej, a na współczesności kończąc.

Pierwszy klaps na planie padł w lutym, premiera miała się odbyć w połowie roku. Niestety, przez niedobór finansów przesunęła się o rok.

- Nie chcieliśmy tracić czasu, więc wykorzystaliśmy materiały już nagrane i zmontowaliśmy odrębny film o powstaniu styczniowym. Ten epizod naszej historii zasługuje na wyeksponowanie. Przecież Zagłębie było w 1863 roku jedynym zwartym obszarem na ziemiach polskich, gdzie przez kilkanaście dni władzę zupełnie nieskrępowanie sprawowali Polacy - mówi Bielecki.

Niespełna 12-minutowa produkcja opublikowana została na stronie internetowej www.zaglebiedabrowskie.org, zostanie też rozesłana na płytach CD do zagłębiowskich szkół.

Na początku opowieści autorzy filmu, ustami regionalistów i historyków, przybliżają postaci Jacka Siemieńskiego, komisarza tajnej organizacji powstańczej w Zagłębiu, Apolinarego Kurowskiego, pod którego dowództwem powstańcy zdobyli Ojców, Olkusz, Sławków oraz dworce w Maczkach i Sosnowcu oraz Francesco Nullo, włoskiego pułkownika, który zginął pod Krzykawą, pomagając polskim przyjaciołom.

Film nie jest nudnym dokumentem. Na ekranie co chwila pojawiają się powstańcy z bronią w ręku, którą razem ze strojami członkowie stowarzyszenia pożyczyli z dąbrowskiego Muzeum Miejskiego "Sztygarka", katowickiego teatru Gry i Ludzie oraz prywatnych kolekcjonerów.

Filmowcy-amatorzy traktowali pracę przy obrazie o powstaniu jako trening przed realizacją głównego dzieła. Liczą, że z gotową produkcją na koncie łatwiej będzie im znaleźć sponsorów dla tego przedsięwzięcia. Na razie wsparło ich będzińskie starostwo, teraz będą starać się o dofinansowania w innych zagłębiowskich instytucjach i w warszawskim Muzeum Historii Polski.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny

Tylko zarejestrowani uytkownicy mog ocenia zawarto strony

Zaloguj si lub zarejestruj, eby mc zagosowa.

Brak ocen. Moe czas doda swoj?
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka