WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Media o nas

2010.08.09 - Zlot motocyklistów i otwarcie Drogi św. Jakuba na Górze św. Doroty
Piotr Bielecki 09.08.2010
Ryk potężnych silników, zapach spalin, a do tego Msza św. i koncerty – to tylko niektóre atrakcje, jakie czekały pielgrzymów, którzy 8 sierpnia przybyli na Górę św. Doroty w Będzinie – Grodźcu. Obok historycznego kościółka spotkali się uczestnicy zlotu motocyklistów, otwarto też odcinek Drogi św. Jakuba.
Ponad 400 motocyklistów z terenu Zagłębia, ale także znacznie odleglejszych terenów wjechało dzisiaj na szczyt, który okoliczni mieszkańcy nazywają po prostu „Dorotką”. Co roku w okolicach święta Przemienienia Pańskiego odbywa się tu odpust. Rok temu motocykliści za punkt docelowy obrali parking przy kościele św. Katarzyny u podnóża góry. – W ciągu ostatnich tygodni własnym sumptem przywieźli żwir, by droga na szczyt stała się przejezdna także dla ciężkich dwuśladów – wyjaśnia ks. Piotr Pilśniak.

Lepszy wjazd na szczyt obiecali w przyszłym roku będziński starosta i wiceprezydent miasta, którzy również przybyli na odpust. Kawalkada ryczących pojazdów: chopperów, ścigaczy, zabytkowych dwukołowców czy zwykłych motorowerów wyruszyła z innego zagłębiowskiego wzgórza, przy sanktuarium św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej – Gołonogu. Żegnani modlitwą przez gospodarzy, franciszkanów, przejechali kilkanaście kilometrów przez centra zagłębiowskich miast. Na czele jechał na swoim motocyklu, w sutannie, ks. Mariusz Lizończyk, proboszcz jednej z parafii w Jaworznie. Jego pojazd budził powszechne zainteresowanie miłośników motocykli. To replika motocyklu z silnikiem diesla produkowanego w Indiach. – Ks. Mariusza dało się poznać po charakterystycznym dźwięku i zapachu… pieczonych frytek – śmiali się uczestnicy zlotu.

Wśród miłośników motocykli na swoich pojazdach jechali również młodzi księża: ks. Adrian Piętka i ks. Waldemar Kuś. Na „Dorotce” kapłani odprawili Mszę św. w intencji tych, którzy zginęli na drogach. Główny celebrans, ks. Sławomir Rozner przypomniał w kazaniu, że motocykliści to ludzie drogi. – Droga zachęca do zobaczenia innego świata, innych ludzi. Droga także się zmienia, przemija. Jeśli człowiek dobrze nastawi na niej swojego życiowego GPS-a, trafi na pewno do celu, czyli Domu Ojca – mówił ks. Rozner. Motocykliści, oprócz modlitwy, ofiarowali swoim zmarłym kolegom dźwięk klaksonów, który rozległ się ze szczytu góry.

Odpust na Górze św. Doroty połączony był w tym roku z otwarciem zagłębiowskiej części Drogi św. Jakuba. Docelowo będzie liczyć 120 km. Oznaczona charakterystycznymi muszlami połączy się z innym odcinkami, by chętnych doprowadzić aż do sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela, gdzie pochowany jest św. Jakub. - Dobrze, że na tej drodze znalazła się „Dorotka”, która po kilkudziesięciu latach znów staje się miejscem pielgrzymkowym. Zwłaszcza, że ostatnie tak duże zgromadzenie ludzi miało tu miejsce w 1927 roku, kiedy spotkało się na tym szczycie 1500 strażaków. Przed wojną pielgrzymowali tu zarówno Ślązacy, jaki i Zagłębiacy. Teraz ta tradycja wraca – cieszył się Dariusz Jurek z Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.

Oprócz pielgrzymki motocyklistów i Mszy św. dla wszystkich przygotowano także koncerty. Wieczorem uroczystości zakończy pokaz światła i ognia, który podobno ma być widoczny aż w Beskidach.
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny

Tylko zarejestrowani uytkownicy mog ocenia zawarto strony

Zaloguj si lub zarejestruj, eby mc zagosowa.

Brak ocen. Moe czas doda swoj?
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka