WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Media o nas

2009.09.27 - "Herb Zagłębia Dąbrowskiego"
FdZD 13.01.2010
Choć ma za sobą ponad tysiąc lat historii, to dopiero teraz doczekało się własnej symboliki. Czerwony i zielony to kolory, które znajdują się w pierwszym historycznym herbie Zagłębia Dąbrowskiego. Kontrowersji nie budzi małopolski orzeł, który się w nim znalazł, ale brak nawiązania do tradycji przemysłowych regionu już tak.


W formie faksu pierwszy herb w historii Zagłębia Dąbrowskiego trafi do Brukseli. Bo poseł Jarosław Pięta jako pierwszy całą swoją oficjalną korespondencję będzie sygnował zagłębiowskim godłem. - Jestem mieszkańcem Sosnowca. Jestem Zagłębiakiem nie tylko z urodzenia, ale od pokoleń. Łączę się z tego typu inicjatywami. Ale herb z pewnością nie połączy Śląska z Zagłębiem. Bo orzeł z herbu Zagłębia Dąbrowskiego z orłem z herbu województwa śląskiego nie są z jednego gniazda. - Tworząc ten herb nawiązaliśmy do historii i tradycji. Zagłębie jest historyczną Małopolską - wyjaśnia Dariusz Jurek, prezes Forum Dla Zagłębia Dąbrowskiego.

I dlatego orzeł z zagłębiowskiego godła choć geograficznie bliski temu śląskiemu jest niemal bliźniakiem, tego symbolizującego województwo małopolskie. Tyle, że w herbie brakuje dwóch symboli, tego co dla Zagłębia podobno najważniejsze - górnictwa i hutnictwa, którego tysiącletnią historię odkrywa się z pomocą wykopalisk archeologicznych. - Powinniśmy promować odrębność Zagłębia. Tę ziemię stworzyła ciężka praca górników i hutników. Dlaczego tego w herbie nie ma? Zadajmy sobie to pytanie - uważa prof. Zygmunt Woźniczka, historyk. Tego pytania nie zadają sobie sympatycy Zagłębia Sosnowiec, bo kolorystyka herbu może nie wywodzi się z tradycji przemysłowej, ale do sportu jej blisko i przez to w sposób jasny pokazuje odrębność regionu. - Mamy troszkę żalu do Ślązaków, że nie wiedzą, że jest Zagłębie, że robią z nas jeden region - oznajmia Arkadiusz Chęciński, radny Sosnowca.

I właśnie dlatego ich godło zdaniem Zagłębiaków powinno znaleźć miejsce na sali posiedzeń rady województwa śląskiego. - Docelowo powinien zawisnąć. Bo województwo nie jest regionem, a składa się z kilku regionów. Jednym z nich jest Zagłębie Dąbrowskie - stwierdza Dariusz Jurek, prezes Forum Dla Zagłębia Dąbrowskiego. Zagłębie, którego odrębności według dr Jerzego Gorzelika nikt nie neguje, ale nie trzeba jej mocno manifestować tutaj. - Na pewno herb Zagłębia powinien być używany, obok herbu województw na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Może sala sejmiku jest ryzykownym miejscem.

Ale bez ryzyka nie ma przecież zabawy. A tej mogą dostarczyć dyskusje, które będzie budziło zagłębiowskie godło.

Źródło
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Dołącz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka