WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Media o nas

2009.07.31 - "Stare młyny na szlaku?"
FdZD 13.01.2010
Stowarzyszenie Regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego zabiega o umieszczenie młynów w dzielnicy Okradzionów na Szlaku Zabytków Techniki. Wspólnie z będzińskim starostwem powiatowym, patronem przedsięwzięcia, wytypowało listę 35 atrakcyjnych zagłębiowskich obiektów przemysłowych. Ocenią je specjaliści z Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki w Zabrzu. Na tej liście umieszczono dwa młyny wodne oraz Muzeum Miejskie Sztygarka.


- Są to urokliwe miejsca i warto je promować. Ostatnio zorganizowaliśmy wycieczkę z Błędowa do Sławkowa przez Okradzionów w ramach projektu "Zwiedzaj Zagłębie". Zabytkowy młyn Freya zrobił duże wrażenie. Wszyscy byli zaskoczeni malowniczością okolicy. Natomiast do młyna Skwarów wyprawiłem się sam wcześniej i ten też bardzo mi się podobał - przyznał Dariusz Jurek, prezes FDZD.
::: Reklama :::

Oba prywatne młyny powstały w połowie XIX wieku nad Białą Przemszą. Młyn Skwarów pracuje do dzisiaj. Pierwotnie stały tu drewniane zabudowania z dużym, drewnianym kołem młyńskim. Stary budynek zburzono po II wojnie światowej. Na jego podwalinie stanął murowany. Drewniane koło zastąpiono nowoczesną turbiną wodną typu Francisa.

Młyn Freya jest w centrum Okradzionowa. W budynkach po młynie utworzono małą elektrownię wodną, wykorzystując starą tamę.

Pracownicy Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki, promującego przemysłowe dziedzictwo, byli zaskoczeni urodą dąbrowskich obiektów.

- Te miejsca powinny się znaleźć na lokalnym szlaku zabytków, uzupełniającym ten główny. Stanie się tak, jeżeli właściciele młynów przyjęliby zasady, dotyczące m.in. udostępnienia obiektów w określonych porach - stwierdził Dariusz Walerjański, kierownik Centrum.

Muzeum Sztygarka współpracuje stale z właścicielem młyna Skwarów.

- Jest życzliwie nastawiony do ruchu turystycznego. Podczas wycieczek otwiera obiekt i sam oprowadza po wnętrzach zakładu - mówi Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum.

Źródło
Komentarze

#1 | kedlaw dnia marzec 16 2010 20:21:07
To wspaniały pomysł na włączenie młynów w Szlak Zabytków Techniki. Może przez to ocaleją od zapomnienia.
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Dołącz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka