WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Naszym Zdaniem

Zagórze Silesia = Zagórze Śląsk, czy ma to sens?
Artur Żak 05.10.2009
Codziennie tysiące ludzi jeździ komunikacją miejską i w pogoni za uciekającym czasem nie zwraca większej uwagi na zmieniającą się rzeczywistość wokół nas. I tak z dnia na dzień, dzięki komunikacji miejskiej oraz firmie Kolporter możemy się dowiedzieć, że dawne Zagórze Mortimer to obecnie Śląsk. Otóż w autobusowym komunikacie głosowym informującym pasażerów o zbliżającym się przystanku można usłyszeć, że kolejny przystanek to ”Zagórze Silesia”.

Nazwa miała w założeniu pomóc wszystkim podróżującym autobusami w odnalezieniu jednych z największych targów w Polsce, jednak chyba nie tędy droga. Oczywiście od zmiany nazwy przystanku "Zagórze Mortimer" upłynęło już sporo wody w Przemszy, a mimo to nikt nie zaprotestował. Co gorsza, ze zmianą nazwy pogodzili się również zagórscy radni, którzy nie wystąpili do tej pory z żadną inicjatywą zmiany nazwy na bardziej neutralną np. Zagórze EXPO. No cóż, jedni pewnie powiedzą że jest to drobnostka - idźmy z duchem czasu, a ja powiem że jest to kolejna kropla, która drąży dziurę w zagłębiowskiej tożsamości. Ostatnimi czasy wszystko wokoło staje się silesią i o ile dzieje się to na Śląsku (nazwa właściwa dla tego regionu), o tyle nijak ma się to do Zagłębia Dąbrowskiego. A już teraz jako mieszkańcy zaczynamy się przyzwyczajać, że mieszkamy w Metropolii Silesia. Smutne jest natomiast, że kolejna historyczna nazwa "Mortimer" odchodzi z powszechnego użycia podobnie jak: Ostręże, Górka, Podbagienko, Dębnik (Dymnik), Buce, Leszcze, Gać i Chechłówka.

Odpowiedź na zadane w tytule pytanie wydaję się być banalnie prosta, oczywiście nie ma to sensu. Jednak inwestor płaci, więc wymaga. Tylko czy tożsamość jest na sprzedaż?
Komentarze

#11 | asdfweg dnia lipca 02 2010 16:10:47
#12 | xcdv dnia lipca 02 2010 16:11:07
the True jeans and Womens jeans or Stretch jeans come our sits now,we are supply Fashion jeans and Boot cut jeans very cheap .you can find at this for Jeans Sale and Cheap jeans or Designer jeanssome Jeans for women as Blue jeans. Flare jeans and Religion jeans we price is good for you.Jeans wholesale come here too.some Wholesale products as Discount jeans come here.the Miss sixty jeans forJ brand and J jeans very well.s
we supply those services:True religion mens|Evisu jeans|True religion jeans|Jeans discount|Baggy jeans|Jeans fit|Denim jeans|Jeans online|Low rise jeans.if u have any question .please let us know.
#13 | de dnia lipca 29 2010 09:16:55
Our louis vuitton outlet store & other DESIGNER REPLICA HANDBAGS have the look, color and feel of the real thing.We offer top quality replica balenciaga handbags of the best price.Get discount coupons for CHEAP BAG and other Beloit. bagsclub offer cheap bags....
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny

Tylko zarejestrowani uytkownicy mog ocenia zawarto strony

Zaloguj si lub zarejestruj, eby mc zagosowa.

Brak ocen. Moe czas doda swoj?
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2023 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka