WSPIERAJĄ NAS

POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

20-lecie Komandorii Zagłębiowskiej Orderu św. Stanisława w Będzinie
Michał Kusiak 23.05.2017
23 kwietnia 2017 r. Komandoria Zagłębiowska Stowarzyszenie Dam i Kawalerów Orderu św. Stanisława świętowała 20-lecie istnienia. Podczas mszy świętej w kościele pw. Macierzyństwa NMP w Bolesławiu odsłonięto pamiątkową tablicę ufundowaną przez Komandorię.

cały artykuł 0 odpowiedzi
Noc Muzeów w Sosnowieckim Kościele Ewangelickim
Michał Kusiak 18.05.2017
Zapraszamy wszystkich 20 maja na III edycję Nocy Muzeów. Ta edycja z uwagi na Jubileusz 500-lecia Reformacji przepełniona wprost będzie atrakcjami. Uwaga – zobaczyć będzie u nas można prawdziwe Gwiazdy!
Całość zacznie się o 17:30, a zakończy równo o północy.

Na początku będzie można zostać oprowadzonym po naszym zabytkowym XIX-w. kościele przez przewodnika miejskiego i terenowego, Pawła Nalepę, który opowie też czym różni się wystrój kościołów ewangelickich od kościołów rzymsko-katolickich i z czego te różnice wynikają.

Potem odbędzie się prelekcja historyczna na temat dziejów zagłębiowskich ewangelików, w związku z przypadającymi w tym roku rocznicami – 130 -lecia istnienia kościoła i 95-lecia Parafii.

Główną atrakcją Jedną z wielu atrakcji będzie Koncert muzyki Gospel, w wykonaniu Gwiazdy wieczoru – Wrocławskiego Chóru Gospel pod dyrekcją Rafała Rudawskiego. Koncert odbędzie się w ramach cyklu Muzyki u Dietla. Koncert rozpocznie się o 20:00 potrwa około 1h.

Dla chętnych, którzy chcą poczuć już teraz przedsmak muzycznych wrażeń – tutaj link do wysłuchania jednego z utworów wrocławskiego chóru.

Ewangelicy to muzyka. Z uwagi na Rok Reformacji zapewniamy jeszcze więcej atrakcji i muzycznych wrażeń!

O 22:00, tradycyjnie już wystąpi Pan Zdzisław Smucerowicz, wirtuoz organów. Po 30-minutowym koncercie zaprosi wybranych (wejście biletowane z uwagi na ograniczoną pojemność chóru, bilety do pobrania od 17:30, do wyczerpania miejsc) na górę by otworzyć szafę organową naszego zabytkowego XIX-wiecznego instrumentu Świdnickiej firmy Schlag und Sohne. Pan Smucerowicz wytłumaczy z czego organy są zbudowane i jak działają. Gwiazdorski pokaz ubarwiony opowieścią pana Zdzisława nosi nazwę… Schlag by to trafił.

Z uwagi na rok jubileuszowy 2017 nie zabraknie też porcji wiedzy – prezentacji multimedialnej – Znaczenie Reformacji.

Będzie można również samodzielnie zwiedzać kościół, brać udział w Quizie-konkursie z nagrodami, czytać tezy Marcina Lutra i głosować czy się z nimi zgadza, czy nie. Na wystawie obejrzeć będzie można stare Biblie, księgi parafialne z XIX i pocz. XXw., śpiewniki kościelne w tym osobisty śpiewnik Heinricha Dietla!

Wstęp wolny dla wszystkich. Serdecznie zapraszamy. Zaproście też znajomych – w tę noc nie będziecie się nudzić 🙂
cały artykuł 0 odpowiedzi
Spotkanie Sympatyków Sosnowca o szoa sosnowieckich Żydów
Michał Kusiak 12.05.2017
Serdecznie zapraszamy na Spotkanie Sympatyków Sosnowca. Gościem specjalnym będzie Grzegorz Onyszko, a tematem będzie szoa sosnowieckich Żydów. Spotkanie odbędzie się 12 maja 2017 r. o godzinie 18:00 w restauracji Stacja Sosnowiec przy ulicy Teatralnej 9 w Sosnowcu.
Spotkanie będzie poświęcone okresowi okupacji niemieckiej począwszy od 3 września 1939 r., gdy pojawiły się pierwsze ataki oraz rozporządzenia antyżydowskie aż do przełomu lat 1945/46. Poznamy fakty związane z holocaustem ludności żydowskiej z terenu obecnego Sosnowca. Dowiemy się gdzie istniały getta dla ludności żydowskiej Sosnowca oraz deportowanych specjalnie żydowskich mieszkańców Oświęcimia, Świętochłowic, Gliwic i innych miast Górnego Śląska. Usłyszymy o żydowskim samorządzie i instytucjach współpracujących z okupantem oraz żydowskim ruchu oporu.
Grzegorz Onyszko jest historykiem, autorem licznych artykułów o tematyce regionalnej oraz przewodnikiem, który spopularyzował wycieczki historyczne po Sosnowcu.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Wycieczka "Śladem Zagłębiowskich Ewangelików"
Michał Kusiak 29.03.2017
Zapraszamy w imieniu Pawła Nalepy na ciekawą wycieczkę "Śladem Zagłębiowskich Ewangelików", która odbędzie się 8 kwietnia 2017 r. Więcej informacji na plakacie

Zostały po nich kościoły przerobione na restauracje, zamienione w muzea lub popadające w ruinę. Ewangelicy. Co o nich wiesz? A czy wiesz, że są wciąż wśród nas? W naszych miastach, w naszych lokalnych społecznościach? Że rozwój naszych zagłębiowskich miast w XIX to w dużej mierze właśnie ich zasługa? Pałace przemysłowców, osiedla robotnicze, kopalnie, fabryki, szkoły, kolosalne grobowce - są tym, co na stałe wpisało się krajobraz naszych miast. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przyjdź koniecznie - ta wycieczka jest właśnie dla Ciebie!
cały artykuł 0 odpowiedzi
Spotkanie Sympatyków Sosnowca z hokeistami Zagłębia Sosnowiec
Michał Kusiak 07.03.2017
27 stycznia 2017 r. odbyło się kolejne Spotkanie Sympatyków Sosnowca, tym razem gośćmi spotkania byli hokeiści klubu Zagłębie Sosnowiec: Andrzej Zabawa, Marek Cholewa, Henryk Pytel i Jarosław Morawiecki.

cały artykuł 0 odpowiedzi
Półmaraton 16 dni do wiosny
Michał Kusiak 03.03.2017
Zapraszamy w imieniu Organizatorów: https://www.facebook.com/polmaraton16dnidowiosny/

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Kiedy odbywa się bieg?
Bieg odbędzie się 5 marca 2017 r. w niedzielę.
Start biegu głównego/półmaratonu godz. 16.00
Start biegu na 10 km godz. 16.00

Gdzie będzie się znajdowało Biuro Zawodów?
Biuro zlokalizowane będzie w tzw. kawiarence: przeszklony, wolnostojący budynek przy boisku treningowym.
Sosnowiec, ul. Kresowa 1, Kompleks Piłkarski Stadion Ludowy.
https://www.google.pl/maps/@50.2785757,19.1017451,3a,75y,5.42h,94.86t/data=!3m6!1e1!3m4!1sr25f3QzhFDsJ122vAzyqFg!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1?hl=pl
cały artykuł 0 odpowiedzi
I Sączowskim Turniejem Szachowym dla Dzieci. "SZACH-MAT"
Michał Kusiak 28.02.2017
Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego objęło patronat nad I Sączowskim Turniejem Szachowym dla Dzieci. "SZACH-MAT".
Turniej odbędzie się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sączowie w dniu 14 marca 2017 r. w godz. od 9.00 do 14.00 i będzie nieodpłatny. Organizatorami są nauczyciele pracujący w tej placówce oraz sędzia szachowy pan Tadeusz Bobecki.
Turniej kierowany jest do dzieci ze wszystkich szkół podstawowych i przedszkoli Gminy Bobrowniki. Jego celem jest popularyzacja gry w szachy, rozwijanie logicznego myślenia oraz zainteresowań i uzdolnień dzieci, a także wdrażanie uczestników do stosowania zasad fair- play.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Dołącz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka