WSPIERAJĄ NAS

POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

I Otwarte Forum Kultury - Sosnowiec
Michał Kusiak 21.06.2017
19 czerwca 2017 r. w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu odbyło się I Otwarte Forum Kultury w Sosnowcu. Udział wzięli przedstawiciele Urzędu Miejskiego, dyrektorzy instytucji kultury, artyści i mieszkańcy Sosnowca.

cały artykuł 0 odpowiedzi
I Otwarte Forum Kultury w Sosnowcu
Michał Kusiak 14.06.2017
Wszystkich dla których bliska jest szeroko rozumiana sosnowiecka i zagłębiowska kultura zapraszamy na I Otwarte Forum Kultury!

Poniedziałek 19 czerwca 2017 roku, godzina 16.00, Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu.


Prowadzenie: Izabela Kieliś (Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu)

Słowo wstępne: Małgorzata Malinowska-Klimek (Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki)

Zagadnienia:

Sztuki wizualne i ich rola w kształtowaniu wizerunku miasta.

Świadoma konsumpcja kultury.

Potencjał - środowisko artystyczne i ośrodki kulturotwórcze.

Oferta a oczekiwania społeczne.

Organizatorzy:
Wydział Kultury I Komunikacji Społecznej
Urząd Miejski w Sosnowcu
Rada Kultury przy Prezydencie Miasta Sosnowca
Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu
cały artykuł 0 odpowiedzi
Otwarte drzwi kościoła Ewangelickiego w Sosnowcu
Michał Kusiak 14.06.2017
Zapraszamy w imieniu Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Jana w Sosnowcu.

Z okazji 500-lecia Reformacji w ostatni czerwcowy weekend, 24-25 czerwca Diecezja Katowicka naszego Kościoła organizuje akcję Dni Otwartych Drzwi Kościołów Ewangelickich. Również nasza parafia włącza się w te wydarzenia. Serdecznie zapraszamy!

Zaplanowaliśmy moc atrakcji w obydwa dni akcji – w sobotę (24 czerwca) w godzinach 17:00-21:00 oraz w niedzielę (25 czerwca) w godzinach 10:30-13:30. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest oczywiście bezpłatny.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Apel!
Michał Kusiak 26.05.2017

Sosnowiec 25 maja 2017

Pani
Krystyna SIEJNA
Przewodnicząca Rady
Miasta Katowice

Pan
Marcin KRUPA
Prezydent Miasta Katowice

Do wiadomości:
Pan
Jarosław WIECZOREK
Wojewoda Śląski

Pan
Wojciech SAŁUGA
Marszałek Województwa Śląskiego

Pan
Arkadiusz CHĘCIŃSKI
Prezydent Miasta Sosnowiec

Niniejsze wystąpienie jest podyktowane zobowiązaniami etycznymi zarówno pod względem mojego pochodzenia regionalnego, jak również środowiska pozarządowego, jakie reprezentuję – szczególnie tego działającego w sferze tożsamości regionalnej Zagłębia.

Jako Przewodniczący Rady Pożytku Publicznego Województwa Śląskiego, jestem jedyną osobą reprezentującą region Zagłębia w składzie Rady i nie mogę pozostać niemy w odniesieniu do trybu procedowania w sprawie nazwy powstającej Metropolii. Moim założeniem do pracy w Radzie Pożytku Publicznego Województwa Śląskiego była równość pomiędzy wszystkimi regionami województwa i taki swój status będę reprezentował do końca kadencji Rady, co wpoił we mnie pradziadek, 3-krotny Powstaniec Śląski, który do końca swojego ponad 90-letniego życia mieszkał na terenie Sosnowca – największego miasta Zagłębia. Województwo śląskie jest bardzo ciężkim, a jednocześnie bardzo ciekawym na tle kraju regionem, pod względem swojej specyfiki - łącząc niekonwencjonalnie w swoich działaniach zarówno dywersyfikację potencjału i dyfuzje kulturowo - etniczną, jak również przejawy synergii w kluczowych dla województwa zagadnieniach.

W trakcie konsultacji w sprawie przystąpienia do Metropolii społeczność lokalna gmin Zagłębia (30% terenu i 20% ludności terenu Metropolii) wyraziła pełny swój akces (ponad 97%) dla przystąpienia do Metropolii, jako ważnego przedsięwzięcia w organizacji i rozwoju, jednak to stanowisko było i nadal jest opatrzone znacznym zakresem dezaprobaty dla proponowanego w nazwie dodatku SILESIA. Działania na rzecz uwypuklania tożsamości Zagłębia nie są niczym nowym, gdyż takie działania prezentujące znaczenie Zagłębia w regionie od lat prezentuje i podjął już wcześniej Prezydent Arkadiusz Chęciński, który w sposób czytelny dla wszystkich oznakował informacyjnie granice regionu i w ostatnim czasie podejmował wiele inicjatyw społecznych dla utrzymania tożsamości Zagłębia. Nie jest to jedyny głos w dyskusji, gdyż podobne pojawiały się ze strony przedstawicieli organów stanowiących gmin Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza. Nie bez znaczenia jest również prezentowany głos pozarządowy, gdzie od 2007 roku m.in. Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, (które dawało mojej osobie rekomendację do Rady Wojewódzkiej), stara się o podniesienie rangi regionu Zagłębia, jako elementu kulturowego mającego swoje tradycje, folklor i tożsamość, pomimo znacznego rozdrobnienia historycznego. Regionaliści tego stowarzyszenia, jakim jest wspomniane Forum od lat swoimi staraniami „szperają” w archiwach, odbudowują małymi cząstkami tożsamość regionu Zagłębia, wykonując tą prace niejednokrotnie wolontarystycznie i poświęcając swój czas – nieraz kradnąc go rodzinie i najbliższym. W swoich staraniach zawsze dążyli do stawiania regionalnego znaku równości pomiędzy wszystkimi podregionami województwa śląskiego, za co należą im się głębokie podziękowania.

Apeluję do szanownego gremium, jakim jest ustawowo upoważniony organ stanowiący miasta Katowice, aby przy podejmowaniu decyzji o nazwie Metropolii wyraźnie zaznaczyć znak równości pomiędzy regionami ją tworzącymi, bez wyraźnego odznaczania dominacji czy tez nadrzędności, którejkolwiek ze stron – o czym decydowałoby dodanie w nazwie SILESIA. Stanowienie o tym zakresie będzie wyrazem synergii, pluralizmu i działań na rzecz dobrze pojętej demokracji, której tak w regionie jest potrzeba. Podobnie wybrzmiałe apele kierowane były również przez autorytety naukowe – prof. Jan Miodek, prof. Jan Harasimowicz, którzy wykazywali, że nazwa Silesia jest właściwa również dla Śląska Opolskiego i Dolnego Śląska, a nie tylko dla Górnego Śląska.

Wnioskuję zatem wspierając społecznie podejmowaną inicjatywę przez Prezydenta Sosnowca - Arkadiusza Chęcińskiego o podjęcie uchwały o nazwie metropolii w brzmieniu:

Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska

z pominięciem dodatku SILESIA


Z wyrazami szacunku

Sławomir Dębski
Prezes Zagłębiowskiego WOPR
cały artykuł 0 odpowiedzi
20-lecie Komandorii Zagłębiowskiej Orderu św. Stanisława w Będzinie
Michał Kusiak 23.05.2017
23 kwietnia 2017 r. Komandoria Zagłębiowska Stowarzyszenie Dam i Kawalerów Orderu św. Stanisława świętowała 20-lecie istnienia. Podczas mszy świętej w kościele pw. Macierzyństwa NMP w Bolesławiu odsłonięto pamiątkową tablicę ufundowaną przez Komandorię.

cały artykuł 0 odpowiedzi
Noc Muzeów w Sosnowieckim Kościele Ewangelickim
Michał Kusiak 18.05.2017
Zapraszamy wszystkich 20 maja na III edycję Nocy Muzeów. Ta edycja z uwagi na Jubileusz 500-lecia Reformacji przepełniona wprost będzie atrakcjami. Uwaga – zobaczyć będzie u nas można prawdziwe Gwiazdy!
Całość zacznie się o 17:30, a zakończy równo o północy.

Na początku będzie można zostać oprowadzonym po naszym zabytkowym XIX-w. kościele przez przewodnika miejskiego i terenowego, Pawła Nalepę, który opowie też czym różni się wystrój kościołów ewangelickich od kościołów rzymsko-katolickich i z czego te różnice wynikają.

Potem odbędzie się prelekcja historyczna na temat dziejów zagłębiowskich ewangelików, w związku z przypadającymi w tym roku rocznicami – 130 -lecia istnienia kościoła i 95-lecia Parafii.

Główną atrakcją Jedną z wielu atrakcji będzie Koncert muzyki Gospel, w wykonaniu Gwiazdy wieczoru – Wrocławskiego Chóru Gospel pod dyrekcją Rafała Rudawskiego. Koncert odbędzie się w ramach cyklu Muzyki u Dietla. Koncert rozpocznie się o 20:00 potrwa około 1h.

Dla chętnych, którzy chcą poczuć już teraz przedsmak muzycznych wrażeń – tutaj link do wysłuchania jednego z utworów wrocławskiego chóru.

Ewangelicy to muzyka. Z uwagi na Rok Reformacji zapewniamy jeszcze więcej atrakcji i muzycznych wrażeń!

O 22:00, tradycyjnie już wystąpi Pan Zdzisław Smucerowicz, wirtuoz organów. Po 30-minutowym koncercie zaprosi wybranych (wejście biletowane z uwagi na ograniczoną pojemność chóru, bilety do pobrania od 17:30, do wyczerpania miejsc) na górę by otworzyć szafę organową naszego zabytkowego XIX-wiecznego instrumentu Świdnickiej firmy Schlag und Sohne. Pan Smucerowicz wytłumaczy z czego organy są zbudowane i jak działają. Gwiazdorski pokaz ubarwiony opowieścią pana Zdzisława nosi nazwę… Schlag by to trafił.

Z uwagi na rok jubileuszowy 2017 nie zabraknie też porcji wiedzy – prezentacji multimedialnej – Znaczenie Reformacji.

Będzie można również samodzielnie zwiedzać kościół, brać udział w Quizie-konkursie z nagrodami, czytać tezy Marcina Lutra i głosować czy się z nimi zgadza, czy nie. Na wystawie obejrzeć będzie można stare Biblie, księgi parafialne z XIX i pocz. XXw., śpiewniki kościelne w tym osobisty śpiewnik Heinricha Dietla!

Wstęp wolny dla wszystkich. Serdecznie zapraszamy. Zaproście też znajomych – w tę noc nie będziecie się nudzić 🙂
cały artykuł 0 odpowiedzi
Spotkanie Sympatyków Sosnowca o szoa sosnowieckich Żydów
Michał Kusiak 12.05.2017
Serdecznie zapraszamy na Spotkanie Sympatyków Sosnowca. Gościem specjalnym będzie Grzegorz Onyszko, a tematem będzie szoa sosnowieckich Żydów. Spotkanie odbędzie się 12 maja 2017 r. o godzinie 18:00 w restauracji Stacja Sosnowiec przy ulicy Teatralnej 9 w Sosnowcu.
Spotkanie będzie poświęcone okresowi okupacji niemieckiej począwszy od 3 września 1939 r., gdy pojawiły się pierwsze ataki oraz rozporządzenia antyżydowskie aż do przełomu lat 1945/46. Poznamy fakty związane z holocaustem ludności żydowskiej z terenu obecnego Sosnowca. Dowiemy się gdzie istniały getta dla ludności żydowskiej Sosnowca oraz deportowanych specjalnie żydowskich mieszkańców Oświęcimia, Świętochłowic, Gliwic i innych miast Górnego Śląska. Usłyszymy o żydowskim samorządzie i instytucjach współpracujących z okupantem oraz żydowskim ruchu oporu.
Grzegorz Onyszko jest historykiem, autorem licznych artykułów o tematyce regionalnej oraz przewodnikiem, który spopularyzował wycieczki historyczne po Sosnowcu.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Dołącz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka