WSPIERAJĄ NAS

POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Jesteśmy za Kiepurą - bądź i Ty!
FdZD 06.04.2009
Od tygodnia w wybranych placówkach na terenie Zagłębia można składać podpisy poparcia za kandydaturą Jana Kiepury jako patrona dla pyrzowickiego lotniska. Kontynuując promocje sławnego tenora mamy nadzieję, że działanie to będzie elementem szerszej akcji, w którą włączą się również inne instytucje, stowarzyszenia i organizacje działające na rzecz rozwoju i promocji Zagłębia Dąbrowskiego.

Prezentujemy oto listę m
cały artykuł 2 odpowiedzi
Zwiedzaj Zagłębie z FdZD: Maczki-Trójkąt Trzech Cesarzy.
FdZD 01.04.2009
Stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, oraz PTTK Sosnowiec zapraszają na kolejną, już 22 wycieczkę w ramach projektu "Zwiedzaj Zagłębie z FdZD", która odbędzie się 4 kwietnia .

W najbliższą sobotę wybieramy się na pieszą wędrówkę z Maczek do Trójkąta Trzech Cesarzy.

Wycieczkę rozpoczynamy w Maczkach o godzinie 10.00, pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki
cały artykuł 3 odpowiedzi
Nasz partner: PTTK Sosnowiec - współpraca i uznanie !
FdZD 30.03.2009
Jednym z podstawowych założeń działalności naszego stowarzyszenia jest współpraca z innymi instytucjami i organizacjami z terenu Zagłębia Dąbrowskiego w celu realizacji wspólnych projektów i przedsięwzięć.
Do najważniejszych organizacji z którymi współpracujemy należy Odział Miejski PTTK w Sosnowcu.

W dniu 27.03.2009 miało miejsce bardzo ważne wydarzenie w życiu tej organizacji. W tym dniu odbył się XXII Zjazd Delegatów Oddziału.
cały artykuł 5 odpowiedzi
Podania i legendy o Zagłębiu dostępne na stronie
FdZD 24.03.2009
Mamy przyjemność udostępnić wszystkim miłośnikom naszego regionu zbiór podań i legend związanych z ziemiami Zagłębia Dąbrowskiego. Pochodzą one z oryginalnych zeszytów Mariana Kantora-Mirskiego z lat 1931 i 1932.

Mamy nadzieję, że sięgać po nie będą światli nauczyciele uczący swoich uczniów miłości do naszej wspólnej Małej Ojczyzny Zagłębia Dąbrowskiego podczas prowadzonych przez siebie lekcji regionalizmu. Mamy także nadzieję, że przyniosą radość kolejnym pokoleniom Zagłębiaków.
cały artykuł 13 odpowiedzi
"Niezbędna jest praca u podstaw..."
FdZD 21.03.2009
W dniu dzisiejszym odbyła się konferencja pt. ?Regionalizm w szkolnej edukacji: wielokulturowość Zagłębia Dąbrowskiego" współorganizowana przez nasze stowarzyszenie razem z Wyższą Szkołą Humanitas i Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu.

Zgromadzeni wysłuchali referatów dotyczących teoretycznych aspektów nauczania o wielokulturowości, a także poruszono sprawy mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących Zagłębie, ich kultury oraz świadectw materialnych które po nich pozostały.
cały artykuł 2 odpowiedzi
GZM - tak, Silesia - nie!
FdZD 20.03.2009
Tekst pochodzi z 2009 r. jakże aktualny teraz.

Stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego od samego początku swojego istnienia popierało i promowało nazwę GÓRNOŚLĄSKO-ZAGŁĘBIOWSKA METROPOLIA (ew. Metropolia Śląsko-Dąbrowska), gdyż uważamy, że jest to nazwa najlepsza, określająca w sposób prawidłowy związek miast śląskich i zagłębiowskich.

Jesteśmy jednak stowarzyszeniem pragmatycznym, które nie ogranicza się wyłącznie do krytyki lecz także przyjmujemy, poszukujemy i proponujemy pozytywne i konstruktywne rozwiązania.

W związku z powyższym oświadczamy, że zaproponowana przez Zarząd Górnośląskiego Związku Metropolitalnego nazwa metropolii posiada elementy pozytywne. Zrobiono krok w dobrym kierunku, by następnie niestety cofnąć się do punktu wyjścia. Zaproponowany skrót nazwy w brzmieniu "Silesia" jest naszym zdaniem niewłaściwy, a nawet szkodliwy i jednocześnie niezgodny z ustawą o języku polskim.

Naszym zdaniem ustawa wyraźnie nakłada na urzędników obowiązek promowania naszego kraju i naszej kultury poprzez ochronę i promowanie języka polskiego. U jej podstaw, co ważniejsze, jest troska o zachowanie tożsamości narodowej przed zanikiem w dobie globalizacji. Sprawa nazwy metropolii jest o tyle znacząca, że dotyczy tożsamości mieszkańców sąsiadujących regionów i będzie osią utożsamiania się przez najbliższe dziesięciolecia, a także będzie w oficjalnych dokumentach, mapach, opracowaniach, promowała nazewnictwo obcojęzyczne, w dowolny, nieadekwatny kulturowo sposób odnoszące się do lokalnej kultury i historii. Urzędnicy mając do wyboru nazwę polską i niepolskojęzyczną wybrali tę drugą kierując się fałszywie pojętymi względami marketingowymi oraz modą na obcojęzyczne nazewnictwo.

Nazwa "Silesia" jest szkodliwa dla Śląska i dla Ślązaków
W pełni popieramy "List otwarty" śląskich autorytetów nauki i kultury, stwierdzający, że nazwa "Silesia" jest określeniem całego, dużego regionu, a nie obszaru zawężonego do kilkunastu miast, z których część nie jest w ogóle miastami śląskimi. Zawłaszczenie tej nazwy do tego celu spowoduje znaczne pomniejszenie pojęcia "Śląsk", gdyż intensywnie promowane będzie służyło wyłącznie opisowi w/w obszaru. Podobne pomniejszenie i przesunięcie Śląska miało miejsce przy ostatnim podziale administracyjnym. Efektem tego jest to, że np. Częstochowa jest obecnie częściej określana jako miasto śląskie, niż faktycznie śląskie Opole. Używanie nazwy "Silesia" do określania metropolii ten negatywny proces jeszcze znaczniej pogłębi.

Nazwa "Silesia" jest szkodliwa dla Zagłębia i dla Zagłębiaków
Zaproponowany skrót nazwy w brzmieniu "Silesia" nie ma odniesienia do zagłębiowskiej części metropolii. Promowana i używana powszechnie nazwa "Silesia" przyczyni się w zasadniczy sposób do dyskryminacji Zagłębia i niszczenia jego tożsamości. Rozpoznawalność Zagłębia, w tej chwili już bardzo słaba, zaniknie całkowicie. Ta propozycja nie może więc być zaakceptowana przez mieszkańców Zagłębia odczuwających związki emocjonalne ze swoją "Małą Ojczyzną".

Propozycja stowarzyszenia regionalnego FdZD:
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia - GZM

Akceptujemy zaproponowaną przez Zarząd Górnośląskiego Związku Metropolitalnego pełną nazwę "Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia". Nazwa ta zawiera elementy odnoszące się do obydwu regionów. Śląską większość metropolii podkreśla pierwszy człon jej nazwy i jest to podkreślenie znaczące i wystarczające. Apelujemy zatem o odstąpienie od skrótu nazwy w brzmieniu "Silesia", a w zamian proponujemy użycie liter GZM.

Zalety propozycji:
- jest to faktyczny skrót pełnej i ustalonej już nazwy
- skrót ten jest akceptowalny dla wszystkich, zarówno dla Ślązaków, jak i Zagłębiaków
- nie łamie ustawy o języku polskim
- podobne skróty dla metropolii funkcjonują na świecie np. Nowy Jork (NY) lub Los Angeles (LA)
- skrót GZM jako określenie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego funkcjonuje już od ponad roku, był i jest promowany przez miasta mające wejść do przyszłej metropolii
- występuje już powszechnie na różnych materiałach i dokumentach związanych z obszarem przyszłej metropolii

Propozycja stowarzyszenia regionalnego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego wychodzi zatem pragmatycznie naprzeciw opinii Zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego i oczekiwana przez nas zmiana ma dotyczyć tylko skrótu nazwy przyszłej metropolii. Mamy nadzieję, że logika naszej propozycji znajdzie uznanie wśród członków Zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego oraz uzyska pozytywny odbiór społeczny.
cały artykuł 2 odpowiedzi
Wielokulturowość Zagłębia Dąbrowskiego
FdZD 19.03.2009
Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego zaprasza wszystkich zainteresowanych na konferencję "Regionalizm w szkolnej edukacji: wielokulturowość Zagłębia Dąbrowskiego", która odbędzie się w najbliższy piątek (20 marca) w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu.

Konferencja poświęcona będzie zagadnieniom związanym z wielokulturowością regionu. Omówione zostaną kwestie związane z dziejami Żydów, Rosjan, Niemców na obszarze Zagłębia Dąbrowskiego (ze szczególnym uwzględnieniem Sosnowca). Poruszone będą także kwestie związane z kulturą Zagłębia oraz właścicielami zakładów przemysłowych pochodzenia niemieckiego i żydowskiego na tym obszarze.
cały artykuł 2 odpowiedzi
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Dołącz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka