WSPIERAJĄ NAS

POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności: Miejsce: Powiat Będziński

Uzupełniamy luki w zagłębiowskich miejscach pamięci
Dariusz Jurek 23.09.2009
Odpowiadając na apel redaktora naczelnego portalu sosnowiec fakty.pl, pana Piotra Dudały stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego podjęło się zadania skatalogowania Miejsc Pamięci znajdujących się na terenie Zagłębia Dąbrowskiego.
W swojej pracy oparliśmy się w dużym stopniu na oficjalnym wykazie sporządzonym i prowadzonym przez Urząd Wojewódzki w Katowicach. Wykaz ten został ustanowiony odpowiednimi przepisami które dokładnie regulują zasady dopisywania i skreślania poszczególnych miejsc i obiektów.

cały artykuł 8 odpowiedzi
Via Regia - gmina Sławków udzieliła deklaracji wsparcia w wytyczaniu Drogi św. Jakuba
FdZD 17.07.2009


Pragniemy poinformować i jednocześnie złożyć serdeczne podziękowania dla Urzędu Miasta Sławkowa oraz Pani Burmistrz mgr Małgorzaty Reczko za udzielenie zgody oraz deklarację wsparcia w działaniach dotyczących opracowywania i wytyczania Drogi św. Jakuba na terenach należących do gminy Sławków.

cały artykuł 4 odpowiedzi
Plan wycieczki i konferencji
FdZD 04.05.2009
Stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, oraz Oddział Miejski PTTK w Sosnowcu zapraszają na kolejną wycieczkę w ramach cyklu "Zwiedzaj Zagłębie z FdZD".
Wycieczka ta jest także imprezą towarzyszącą międzynarodowej konferencji "Forum Rekonstrukcji Obiektów Historycznych", której głównym organizatorem jest będzińskie stowarzyszenie "Moje Miasto".

Obejrzyj film
cały artykuł 7 odpowiedzi
Zamki zdobyte!
FdZD 04.05.2009
W ramach akcji "Zwiedzaj Zagłębie z FdZD" odbyła się wycieczka do Sławkowa, Bobolic i Siewierza organizowana razem z sosnowieckim oddziałem PTTK. Kilkadziesiąt osób zwiedziło tamtejsze zamki i wysłuchało wykładów związanych z historią i rekonstrukcją tamtejszych obiektów.

Wycieczka była imprezą towarzysząca konferencji ?Forum Rekonstrukcji Obiektów Historycznych", której głównym organizatorem było będzińskie stowarzyszenie "Moje Miasto".
cały artykuł 1 odpowiedź
Zwiedzaj Zagłębie z FdZD - pogoda jak na zamówienie !
FdZD 09.02.2009
Mglisty poranek, oraz wcześniejsze pochmurne dni nie nastrajały optymizmem kiedy grupa zagłębiowskich turystów, wraz z gośćmi z Górnego Śląska, pragnącymi poznać uroki sąsiedniego regionu, czyli Zagłębia Dąbrowskiego wyruszała autokarem spod sosnowieckiego dworca.
Nasza kolejna wycieczka cieszyła się także dużym zainteresowaniem, nie wszyscy chętni mogli jednak tym razem pojechać, gdyż lista uczestników została zamknięta bardzo szybko
cały artykuł 2 odpowiedzi
Już w piątek kolejna wycieczka!
FdZD 03.02.2009
Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego oraz sosnowieckie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych "Nie bójmy się przyszłości" zapraszają na kolejną wycieczkę w ramach cyklu "Zwiedzaj Zagłębie z FdZD" mającego na celu promowanie atrakcji naszego regionu i pokazania piękna naszej Małej Ojczyzny.

Wycieczka autokarowa odbędzie się w piątek 6 lutego w godzinach 9-18. Zbiórka planowana jest pod Dworcem Głównym PKP w Sosnowcu o godzinie 8:50.

cały artykuł 3 odpowiedzi
Mogiła partyzantów z oddziału "Ordona" w Sławkowie
FdZD 24.10.2008
Deszcz i plucha nie przeszkodziły nam w uporządkowaniu symbolicznej mogiły ?Ordona? i jego partyzantów z 23 Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Około godziny 11.00 dotarliśmy do miejsca gdzie 65 lat temu zagłębiowscy partyzanci stoczyli ostatni, krwawy bój z przeważającymi siłami wroga.

Przy okazji oceniliśmy stan techniczny obelisku i krzyża. Na wiosnę trzeba będzie pomyśleć o odnowieniu tego miejsca.

Uporządkowaliśmy także pomnik-drogowskaz znajdujący się przy szosie Strzemieszyce-Groniec. Pomnik ten ustawiono w celu wskazania miejsca gdzie znajdował się leśny bunkier-kwatera partyzantów.
cały artykuł 5 odpowiedzi
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Dołącz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka