WSPIERAJĄ NAS

POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności: Metropolia Śląsko-Dąbrowska

Metropolia zdaniem mieszkańców Zagłębia - pełne wyniki badań
FdZD 13.03.2009
Mamy przyjemność zaprezentować wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w dniach 4-7 marca 2009 roku wśród 257 mieszkańców Sosnowca i Dąbrowy Górniczej. Przy tej okazji serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w ankiecie. Zapraszamy jednocześnie do zapoznania się z jej ostatecznymi wynikami i ich analizą.

Zaangażowanych w akcję było sumie 9 ankieterów - członków regionalnego FdZD, którzy często
cały artykuł 0 odpowiedzi
Co myślą o metropolii mieszkańcy Zagłębia?
FdZD 03.03.2009
Toczy się dyskusja nad kształtem i nazwą planowanej metropolii. Dochodzą również sygnały jakoby miała ona nosić nazwę Silesia. Debata toczy się jednak głównie w mediach i w gronie władz miast uczestniczących w projekcie.

Uważamy, że warto przy tej okazji poznać również głos zwykłych mieszkańców Zagłębia, dlatego stowarzyszenie "Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego" przeprowadzi sondaż związany z planowaną metropolią wśród mieszkańców Sosnowca i Dąbrowy Górniczej - są to jedyne miejscowości naszego regionu, które wchodzą w skład Górnośląskiego Związku Metropolitarnego.
cały artykuł 4 odpowiedzi
FdZD na debacie w Zamku Sieleckim
FdZD 02.01.2009
15 grudnia 2008r. w Zamku Sieleckim w Sosnowcu odbyła się debata na temat: "Aglomeracja Górnośląska - zatarcie różnic między Śląskiem a Zagłębiem" zorganizowanej w ramach Europejskiego Roku Dialogu Kulturowego. W dyskusji brał również udział nasz przedstawiciel.

cały artykuł 5 odpowiedzi
Nazwa metropolii w publicznej debacie
FdZD 19.12.2008
Przeprowadzane debaty, składanie podpisów poparcia w sprawie nazwy metropolii robią wrażenie jakoby temat planowanej aglomeracji zyskiwał drugą młodość. Przez ten czas właściwie się nie zmieniło jedno - argumenty w sprawie nazwy. Ci, co chcą zatrzeć różnice między Śląskiem, a Zagłębiem uparcie twierdzą, że ten podział jest archaizmem i trzeba iść do przodu tj. nazwać metropolię przymiotnikiem śląską, bo jest bardziej rozpoznawalna i wtedy... zapomnieć o podziale - nie trzeba długo myśleć, że takie rozwiązanie sprawi, że na wszystko co jest zarówno na Śląsku jak i w Zagłębiu będzie się mówić "śląskie", a Zagłębie będzie znikało ze słownika jako, że... powoduje antagonizmy.
cały artykuł 2 odpowiedzi
Gdzie jest Zagłębie w przyszłej Metropolii?
FdZD 30.10.2008
Jeszcze ponad 70 lat temu ludzie rzadko kiedy utożsamiali Zagłębie Dąbrowskie ze Śląskiem. Paradoksalnie ówczesny poziom edukacji społeczeństwa był niższy niż teraz, a odsetek analfabetów wynosił kilkadziesiąt procent. Wtedy do odróżnienia przyczyniało się więcej czynników. Począwszy od podziału administracyjnego, przez zastany poziom infrastruktury, na różnicach kulturowych i historycznych skończywszy. Mowa o II Rzeczpospolitej, kiedy to Zagłębie było w województwie kieleckim, a polska część Śląska tworzyła osobne, autonomiczne województwo.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Metropolia Śląsko-Dąbrowska - film promujący
FdZD 21.10.2008
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu, który promuje nazwę ?Metropolia Śląsko-Dąbrowska" dla planowanego związku miast Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego...Wykonanie: Marcin Gola i Michał Gruca
cały artykuł 0 odpowiedzi
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Dołącz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka