WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane












Społeczność
Polecamy




Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Metropolia zdaniem mieszkańców Zagłębia - pełne wyniki badań
FdZD 13.03.2009
Mamy przyjemność zaprezentować wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w dniach 4-7 marca 2009 roku wśród 257 mieszkańców Sosnowca i Dąbrowy Górniczej. Przy tej okazji serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w ankiecie. Zapraszamy jednocześnie do zapoznania się z jej ostatecznymi wynikami i ich analizą.

Zaangażowanych w akcję było sumie 9 ankieterów - członków regionalnego FdZD, którzy często

mimo niesprzyjającej pogody całkowicie wolontarystycznie zdecydowali się zrealizować jedno z niewielu tego typu (a na pewno pierwsze w tym temacie) badań w naszym regionie.

Całościowe wyniki





Osoby identyfikujące się z Zagłębiem są w większości za powstaniem wspólnej metropolii, ale nie są takimi jej entuzjastami jak osoby czujące związek ze Śląskiem, wśród których poparcie jest zdecydowanie najwyższe (55% Zagłębiaków jest za, wobec 88% Ślązaków). Wśród Zagłębiaków najwięcej też jest przeciwników wspólnego organizmu. Nieidentyfikujących się z regionami można określić jako niemających zdania (najwięcej wskazań) lub będących przeciwnikami metropolii.

Osoby uważające się za Zagłębiaków zdecydowanie częściej wskazują nazwę Metropolii Śląsko-Dąbrowskiej jako preferowaną, natomiast wśród Ślązaków równie popularne są inne opcje. Dla osób niezwiązanych z regionem nazwa jest obojętna i małoistotna.

Jednocześnie Zagłębiacy w większości twierdzą, że pomijanie ich regionu w nazwie byłoby przejawem dyskryminacji. Ślązacy są w tym względzie podzieleni, a najbardziej przeciwko takiemu stwierdzeniu są osoby bez identyfikacji regionalnej.


Nie ma wyraźnego związku między wiekiem, a identyfikacją z regionami, chociaż osoby młodsze minimalnie rzadziej zaznaczały, że identyfikują się z Zagłębiem.

Wraz z wiekiem wyraźnie rośnie liczba osób popierających powstanie metropolii.

Wśród osób do 25 lat stosunkowo mniej osób popiera nazwę Metropolii Śląsko-Dąbrowskiej (43%), a rośnie liczba zwolenników Silesii lub Metropolii Górnośląskiej (w sumie 37%). Z kolei osoby po 60 roku życia zdecydowanie (75%) popierają Metropolię Śląsko-Dąbrowską i najwięcej z nich uważa, że pominięcie w nazwie Zagłębia byłoby przejawem dyskryminacji. Wraz z wiekiem maleje też odsetek osób, dla których nazwa jest obojętna.

Zdecydowanie z Zagłębiem bardziej utożsamiają się mężczyźni (87% wobec 72% wśród kobiet). Kobiety też niemal trzykrotnie częściej deklarują, że nie identyfikują się z żadnym regionem, a jednocześnie bardziej niż mężczyźni popierają projekt utworzenia wspólnej metropolii. Mężczyźni są nieco bardziej skłonni nazwać planowany organizm Metropolią Śląsko-Dąbrowską i zdecydowanie większy ich procent w stosunku do kobiet przyznaje, że nazwa jest istotna, a pominięcie Zagłębia byłoby formą dyskryminacji. Warte podkreślenia, że kobiety znacznie częściej wybierały odpowiedzi "obojętne" lub "trudno powiedzieć"

Dąbrowianie minimalnie częsciej deklarują się jako Zagłębiacy i też częściej wyrażają negatywną opinie o planowanej metropolii. W stosunku do sosnowiczan nieco większe poparcie ma nazwa Metropolii Śląsko-Dąbrowskiej. Natomiast co ciekawe, to sosnowiczanie wyraźnie częściej twierdzą, że pominięcie w nazwie Zagłębia byłoby formą jego dyskryminacji.
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania








Nasi partnerzy




_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka