WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane












Społeczność
Polecamy




Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

"Bobrowniki i Sączów Inwentarze dóbr z XVII, XVIII i XIX w. Przyczynek do historii wsi w dobrach rządowych"
Michał Kusiak 08.06.2021
Rekomendujemy i polecamy! :)
Nowa, niezwykle cenna i profesjonalna pozycja która powinna się znaleźć na półce każdego badacza i miłośnika naszego regionu.




Mamy przyjemność poinformować, że nakładem Stowarzyszenia Brynica ukazała się publikacja o historii Bobrownik i Sączowa, pióra Janusza Hetmańczyka, pod tytułem „Bobrowniki i Sączów Inwentarze dóbr z XVII, XVIII i XIX w. Przyczynek do historii wsi w dobrach rządowych” (ISBN 978-83-929170-4-5).

Książka zawiera odnalezione przez autora i niepublikowane dotychczas inwentarze tych wsi, przy czym najstarszy z nich pochodzi sprzed ponad trzech i pół wieku. Znajdują się w nich m.in. imienne wykazy ludności wiejskiej i ciążących na niej powinności. Wykaz ludności w inwentarzu z 1654 r. jest najstarszym znanym zestawem mian (nazwisk) mieszkańców Bobrownik i Sączowa. Zainteresują one zapewne wielu Czytelników ze względów osobistych genealogii.

Druga część książki poświęcona jest historii obu wsi w dobrach rządowych. Był to okres specyficzny, burzliwy politycznie i społecznie, z uwagi na fakt, iż na przestrzeni niecałego ćwierćwiecza, pomiędzy rokiem 1790 a 1813, wsie przynależały kolejno do pięciu różnych państw, to jest do: księstwa siewierskiego, Rzeczypospolitej, Prus, Księstwa Warszawskiego, Rosji.
W części końcowej opracowania znajdują się m.in. wykazy mieszkańców z okresu uwłaszczenia, tabela przynależności administracyjnej wsi oraz słownik niektórych pojęć użytych w inwentarzach.

Treść publikacji autor oparł głównie na materiałach źródłowych, głównie odnalezionych w archiwach. Książka o objętości ponad dwustu stron, zawiera kilkanaście barwnych rycin, w tym karty tytułowe inwentarzy.

Książkę będzie można kupić od czerwca 2021 r. w wybranych sklepach w Bobrownikach, Dobieszowicach i Sączowie, w punktach sprzedaży wydawnictw Muzeum Saturn w Czeladzi i Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, w Księgarni Akademickiej w Krakowie, także przez Internet (https://akademicka.com.pl/).
Instytucje mogą także składać zamówienia bezpośrednio u współwydawcy telefonicznie (tel. 601-414-169) lub elektronicznie (e-mail: dobieszowice@gmail.com).

Informacje techniczne
ISBN: 978-83-929170-4-5
Miejsce i rok wydania: Dobieszowice, 2021
Ilość stron: 215
Format (cm): 17 x 24,2
Oprawa: twarda, blok: szyto-klejony
Ryciny barwne
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania








Nasi partnerzy




_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka