WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane












Społeczność
Polecamy




Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Historia mordu Rodziny Mackiewiczów - Jerzy Jarosz Cz. 6
Michał Kusiak 30.05.2021
Wybrane uroczystości na miejscu wrzucenia zwłok do szybu Dorota, w rocznicę tego wydarzenia.


Uroczystość z udziałem Janusza Reichmana 1990 r.
W dniu 3 maja 1990 r. już po odzyskaniu przez Polskę suwerenności, podczas uroczystości na miejscu zbrodni Janusz Rajchman pseudonim „Sulica” - były z-ca szefa VI Oddziału Biura Informacji i propagandy Komendy Okręgu Śląskiego AK, a potem Szef Informacji i Propagandy w latach od 1944 aż do rozwiązania AK wygłosił znamienne przemówienie (skan z oryginalnym tekstem przemówienia jest poniżej). W spotkaniu uczestniczyła miejscowa ludność. Wtedy na mogile stał krzyż brzozowy.







Uroczystość w 2015 r. z udziałem J.E. Biskupa Sosnowieckiego Grzegorz Kaszaka.

W dniu 15.02.2015 r. Urząd Miasta Sosnowiec, Światowy Związek Żołnierzy AK i Rycerze Kolumba w 70 rocznicę mordu na rodzinie Mackiewiczów zorganizowali uroczystą mszę w kościele MB Nieustającej Pomocy w Ostrowach Górniczych - Sosnowcu. Mszę celebrował J.E. ks. Biskup Sosnowiecki Grzegorz Kaszak wraz z miejscowym proboszczem ks. Krzysztofem Bendkowskim. Po mszy wszyscy uczestnicy udali się na miejsce pochówku w celu uczczenia pamięci pomordowanych.


Drewniany Krzyż podczas uroczystości rocznicowych w 2015 r.

J. E. Biskup Grzegorz Kaszak 2015 r podczas mszy św.w kościele w Ostrowach Górniczych.


Wspomnienie wygłoszone w imieniu autora przez żonę Danutę Jarosz w czasie uroczystości w miejscu pochówku pomordowanych.


Danuta Jarosz 2015 r.


Przez pamięć moich Rodziców, którzy byli przyjaciółmi Rodziny Mackiewiczów, złożyłem w 2012 roku, w IPN-ie w Katowicach, dokument odnaleziony w archiwach rodzinnych, spisany w 1990 roku przez Rodzeństwo Alinę i Janusza Ujejskich, którzy byli świadkami okrutnej zbrodni dokonanej w lutym 1945 roku na Rodzinie Mackiewiczów z synami i ich przyjacielu Jerzym. Wielu mieszkańców Ostrów Górniczych wiedziało o tej zbrodni, ale w okresie stalinowskim, a nawet jeszcze dłużej, ludzie bali się o tym mówić, bo żyli wciąż oprawcy tej zbrodni. Teraz,70 lat po tej hańbie stoimy tutaj by uczcić, upamiętnić i modlić się za dusze pomordowanych. Zbrodni dokonano na żołnierzach AK, dlatego też 21 grudnia 2013 roku, Światowy Związek Żołnierzy AK, postawił nowy krzyż w miejscu wrzucenia zamordowanej Rodziny Mackiewiczów, do szybu kopalni "Stara Dorota".
Niech miejsce to stanie się miejscem Pamięci Narodowej, niech przypomina potomnym, kto i przez kogo przekazali władzę bandytom, bezkarnie mordującym dokonujących masowych zbrodni ludzi niezwiązanych z władzą komunistyczną.
Jest tutaj z nami Pan Tadeusz Górka z Ostrów Górniczych, który nie bał się zeznać w IPN-ie prawdy o tej zbrodni. Jestem przekonany, że zeznania Pana Górki i oryginalny dokument, który złożyłem w IPN, powinny być podstawą do historycznego potwierdzenia prawdy o dokonaniu mordu w Ostrowach Górniczych, na byłych żołnierzach AK.
Jerzy Jarosz.



Zdjęcia z uroczystości rocznicowych 17.02.2015 r.


Przedstawiciele drużyn Strzeleckich z Sosnowca i Katowic.

Harcerze z Kręgu Seniorów "Korzenie" z Ostrów Górniczych.

Przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK z wice-prezesem Okręgu Śl. Janem Musiałem.



Udział w uroczystości wzięli: Prezydent Miasta Sosnowca Arkadiusz Chęciński, sosnowieccy posłowie Ewa Malik i Waldemar Andzel, radni miasta, Harcerze z Kręgu Seniorów „Korzenie” z Ostrów, Rycerze Kolumba, Przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK z wice prezesem Okręgu Śl. Janem Musiałem, przedstawiciele drużyn Strzeleckich z Sosnowca i Katowic, Poczet Sztandarowy Straży Miejskiej, Górnicy z Kopalni Kazimierz Juliusz młodzież zrzeszona w szkolnych klubach historycznych AK, mieszkańcy miasta i wielu innych.


Prezydent Miasta Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Śp. Pan Tadeusz Górka.



Było wiele przemówień, najważniejsze były słowa 83-letniego śp. Pana Tadeusza Górki, który te sprawy znał, gdyż w tamtym czasie nieopodal mieszkał. Jego głos wysłuchano z zaciekawieniem. Pan Tadeusz doskonale pamiętał tamte czasy, już niewiele osób z tamtego czasu dożyło do tego momentu.


Pani Ewa Malik Poseł RP z Sosnowca.

Pani Katarzyna Maciejewska radna z Będzina.



Uwagi Tomasza Mędrzaka Styczeń 2014.
Urząd Miasta świętuje rocznicę zniewolenia.

„Kilka dni temu wyjąłem z mojej skrytki w Biurze Rady Miejskiej informację o organizowanych przez nasz urząd obchodach tzw. wyzwolenia Sosnowca przez Armię Czerwoną - napisał 25 stycznia 2014 na portalu sosnowiczanie.net radny Tomasz Mędrzak. Oczywiście informacja ta nie była dla mnie szczególnym zaskoczeniem, pisałem już o swoistym rozdwojeniu jaźni, w jakim tkwimy poniekąd wszyscy w III RP. Władze, nie tylko Sosnowca czczą jednocześnie Żołnierzy Wyklętych i ich katów. Genezą tej sytuacji w moim przekonaniu jest charakter zmian ustrojowych po 1989 roku, a mówiąc wprost, zjawisko zwane „brakiem Norymbergii dla komuny”.
Obchody dnia zamiany okupantów w naszym mieście jak co roku będą odbywały się w Ostrowach Górniczych, nieopodal miejsca, gdzie grupa komunistycznych bandytów wrzuciła do nieczynnego szybu ciała związanych z Armią Krajową Mieczysława Mackiewicza, Heleny Mackiewicz, Jerzego Mackiewicza, Bohdana Mackiewicza i Jerzego Piwowarczyka. Stało się to 12 lutego 1945 roku, kilkanaście dni po „wyzwoleniu”.

Oto fragment oświadczenia nieżyjącej już Aliny Ujejskiej, oświadczenia wskutek, którego Oddział IPN w Katowicach wznowił w ubiegłym roku śledztwo w tej sprawie: (tu przytacza oświadczenie Ujejskich – umieszczone w części 2).

Wybaczą Państwo przydługi cytat, ale słowa naocznego świadka najlepiej obrazują wydarzenia tamtych dni. Dodam tylko, że oprawcy wrócili następnej nocy, by zabrać ciała pomordowanych i według okolicznych mieszkańców wrzucić je do nieczynnego szybu kopalnianego. Terroryzowana rodzina Ujejskich musiała uciekać z Ostrów w obawie przed podzieleniem losu Mackiewiczów. Rodzina Mackiewiczów, jak wskazują relacje sąsiadów już przed wojną, była znana z antykomunistycznego nastawienia. Ich los był losem tych wszystkich, którzy nie zgadzali się na sowietyzację Polski. Rodakom, którzy świętują „wyzwolenie”, warto bowiem przypomnieć kilka faktów. W latach 1944-56, na skutek zastosowania terroru, rozbito (przy współpracy sowieckiej) podziemie niepodległościowe, zdławiono próbującą działać legalnie opozycję polityczną, dokończono dzieła eksterminacji elit II RP, prześladowano Kościół Katolicki i polską wieś. Wprowadzając przepisy rodem z ZSRR, skazano na karę śmierci kilka tysięcy osób. Trudno oszacować ilu, tak jak Mackiewiczów zamordowano bez żadnych wyroków. Na wzór sowiecki stworzono system gułagów liczący w 1954 roku 179 obiektów więziennych, w tym 51 więzień centralnych, 85 więzień karno-śledczych, 2 zakłady dla młodocianych, 2 kolonie rolne i 59 Ośrodków Pracy Więźniów, przez który przeszło ponad milion osób. Wielu z więźniów czasów stalinowskich, najprawdopodobniej wszyscy skierowani do „obozów pracy” na Śląsku przetrzymywanych było w więzieniu przejściowym w Sosnowcu. W jego pobliżu, w dzielnicy Radocha przechodziło 6 linii kolejowych, było to miejsce o wysokich walorach logistycznych. Dziś znajduje się tam areszt śledczy. Nigdzie w mieście nie ma choćby tablicy przypominającej o cierpieniu i ofierze tych ludzi.

Apeluję z tego miejsca do władz Sosnowca: skończcie z tym. Przestańmy świętować kolejne rocznice drugiego zniewolenia. Nie można w wolnej Polsce uczyć młodych ludzi, że racje są rozłożone po równo. Za śp. Lechem Kaczyńskim musimy powtarzać, że rację mają zawsze Ci, którzy walczą o wolność. Czerwonoarmiści, co przyznać musi chyba każdy, nie mogli nam przynieść wolności, bo sami jej nie mieli. Oni przynieśli nam system, o którym wybitny pisarz, nomen omen Mackiewicz pisał, że charakteryzuje go „…totalna niewola ludzkiego ducha, zniewolenie ludzkiej myśli, ludzkiego intelektu." 27 stycznia pomyślmy o wszystkich Polakach, którzy oddali życie w walce z tą zarazą." Tomasz Mędrzak, sosnowiczanie.net







0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania








Nasi partnerzy




_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka