WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane












Społeczność
Polecamy




Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Otwarte drzwi kościoła Ewangelickiego w Sosnowcu
Michał Kusiak 14.06.2017
Zapraszamy w imieniu Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Jana w Sosnowcu.

Z okazji 500-lecia Reformacji w ostatni czerwcowy weekend, 24-25 czerwca Diecezja Katowicka naszego Kościoła organizuje akcję Dni Otwartych Drzwi Kościołów Ewangelickich. Również nasza parafia włącza się w te wydarzenia. Serdecznie zapraszamy!

Zaplanowaliśmy moc atrakcji w obydwa dni akcji – w sobotę (24 czerwca) w godzinach 17:00-21:00 oraz w niedzielę (25 czerwca) w godzinach 10:30-13:30. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest oczywiście bezpłatny.


W sobotę zapraszamy wszystkich chętnych na 17:00. Rozpoczniemy zwiedzaniem naszego zabytkowego kościoła z przewodnikiem. Paweł Nalepa, nasz współpracownik a zarazem zarazem członek Klubu Przewodników PTTK w Sosnowcu opowie o zabytkowym wyposażeniu naszego kościoła, o powstaniu budynku (który co ciekawe nie zawsze służył celom duchowym) oraz co może najważniejsze – o tym skąd w ogóle wzięli się ewangelicy w Zagłębiu i kiedy się tu pojawili. Wszystkim chętnym wytłumaczone zostanie także pochodzenie różnic w wyglądzie świątyń ewangelickich i świątyń najczęściej występujących w naszym kraju – rzymsko-katolickich.

Następnie o 17:30 zapraszamy na I turę pytań. To Państwo będą zadawać pytania, a my będziemy się starać na nie odpowiedzieć. Pytania mogą dotyczyć jakiejkolwiek sfery naszej działalności, wiary, duchowości, kultury. Mogą to być pytania zarówno o rolę świętych w naszym kościele, istnienie Czyśćca jak i o celibat czy rolę kobiet jako duchownych. Ta godzina należy do Państwa 🙂 Na pytania będą się starali odpowiedzieć nasz wikariusz, ks. Robert Augustyn oraz członkowie naszej parafii, którzy będą akurat pełnili dyżur w kościele.

O 18:00 zapraszamy do wysłuchania prezentacji multimedialnej: Jak to było z tym Lutrem? – Historia Reformacji gdzie przedstawimy ciekawą, acz raczej nieznaną w naszym społeczeństwie historię początków Reformacji. Naświetlimy problemy, z którymi zmagało się chrześcijaństwo pod koniec Średniowiecza oraz opowiemy o co chodziło z tymi odpustami. Opowiemy też jak to się stało, że Marcin Luter, nieznany nikomu, spokojny mnich z położonej (zdawałoby się) na końcu świata Saksonii, w dodatku nawet nie szlachcic, tylko syn górnika, stał się liderem ruchu odnowy Kościoła.

Po tej prezentacji o 19:00 zapraszamy na drugą turę pytań. Tak jak wcześniej – będziemy mówić to, o co Państwo sami zapytają.

O 19:30 z kolei zapraszamy wszystkich na koncert organowy Reformacja w muzyce w wykonaniu gwiazdy wieczoru, Pana Zdzisława Smucerowicza. Pan Smucerowicz, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie organów, już wielokrotnie przenosił nas w świat muzycznych wrażeń. Ci, którzy mogli już słyszeć tego świetnego organistę z pewnością przyjdą raz jeszcze, a Ci, którzy jeszcze nie słyszeli Pana Smucerowicza „w akcji” koniecznie muszą to zmienić 🙂 . Ponieważ Reformacja postawiła na muzykę i muzyka odgrywa tak ważną rolę w życiu i kulturze ewangelików – pozwolimy jej samej przemówić. Na organach zagrane zostaną ewangelickie pieśni i inne utwory znanych kompozytorów – ewangelików.

O 20:00 rozpocznie się kolejna prezentacja multimedialna – tym razem o Znaczeniu Reformacji w kulturze, gospodarce, polityce. Obchodzenie urodzin, śpiewanie w kościołach, organizowanie akcji charytatywnych, a nawet czytanie książek w języku polskim czy korzystanie z państwowej służby zdrowia (np. NFZ) – to ewangelickie pomysły, które narodziły się właśnie w XVI w. Z pewnością świat inaczej by wyglądał, gdyby nie Reformacja. Chcesz dowiedzieć się więcej – przyjdź i wysłuchaj prezentacji.

W niedzielę będzie można zobaczyć w praktyce wiele rzeczy, o których mowa będzie w sobotę – bowiem zapraszamy wszystkich na ewangelickie nabożeństwo (11:30)! Wiele osób często nas pyta – jak wygląda takie ewangelickie nabożeństwo i czym ono różni się od Mszy świętej (która nie występuje u protestantów). Możemy długo opowiadać i odpowiadać, ale chyba najlepiej przekonać się samemu – po prostu przychodząc do kościoła samemu i uczestnicząc w nabożeństwie. Zapraszamy zwłaszcza do aktywnego uczestnictwa – i śpiewania razem z nami pieśni (śpiewników dla wszystkich chętnych na pewno nie zabraknie), ale można również przyjść w roli „obserwatora”. Nabożeństwo zacznie się o godz. 11:30 i potrwa około godziny. Będzie połączone ze Spowiedzią i Komunią świętą – dlatego też będzie można zobaczyć jak te dwie ważne dla chrześcijan kwestie realizowane są u luteran. Co ciekawe, w niedzielę 25 czerwca przypada ważne dla luteran święto – Pamiątka Wyznania Augsburskiego. To od tego wyznania właśnie nazywa się nas ewangelikami augsburskimi!

W niedzielę kościół będzie otwarty godzinę przed i godzinę po nabożeństwie (10:30-13:30). Będzie można przyjść i samemu zobaczyć kościół, a także porozmawiać z dyżurującymi osobami na różne nurtujące kwestie.

Zarówno w sobotę jak i niedzielę zapraszamy do uczestniczenia w akcjach towarzyszących – quizie biblijnym (warto się sprawdzić – jak dobrze znasz Pismo Święte?) czy w konkursie wiedzy o ewangelikach (UWAGA – przewidziano tu nagrody dla najlepszych osób – książki, płyty CD, kalendarze, czasopisma, reformacyjne gadżety).

Każdy z przychodzących do kościoła (w obydwa dni) będzie proszony o pobieranie wylosowanej karteczki – tezy (jednej z 95 słynnych tez Marcina Lutra). W ten sposób będziemy po pierwsze liczyć frekwencję, a po drugie – zachęcać wszystkich do przeczytania tej tezy (a także wszystkich 95) i wzięcia udziału w mini-sondzie – czy zgadzam się z wylosowaną przeze mnie tezą? Przygotowaliśmy również plansze, które mają pomóc wyobrazić sobie jak wyglądał świat przed Reformacją…

Serdecznie zapraszamy wszystkich sosnowiczan i mieszkańców pozostałych miejscowości Zagłębia. Można przyjść samemu, ale także z rodziną czy znajomymi. Wierzymy, że te dwa czerwcowe dni będą przyjemne i owocne i dla nas i dla naszych gości!
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania








Nasi partnerzy




_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka