WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane












Społeczność
Polecamy




Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Tradycje piwowarskie Zagłębia Dąbrowskiego
Michał Kusiak 23.02.2015
Szanowni Państwo,
Publikacja Tradycje piwowarskie Zagłębia Dąbrowskiego zgłoszona do otwartego konkursu na realizację zadań publicznych Miasta Sosnowca w dziedzinie kultury w 2015 r. została wysoko oceniona przez ekspertów i uzyskała dofinansowanie. Niestety niemal o połowę mniejszą niż wnioskowana. W związku z powyższym jeżeli interesuje Państwa ten temat, nie traktujecie piwa jedynie jako napoju z %, i chcecie poznać historię piwowarstwa w regionie zwracamy sie z prośbą o wsparcie naszego projektu.


Opis jak wesprzeć powstanie książki?
Wystarczy wpłacić na konto bankowe Stowarzyszenia FdZD 35zł jako darowiznę na cele statutowe. Dzięki tym wpłatom będzie możliwe uzbieranie potrzebnej sumy na stworzenie tej publikacji, a w podzięce każdy z wpłacających dostanie tą publikację z autografem autora.

Dane do wpłaty:
Nazwa i adres odbiorcy
Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego
ul. Piłsudskiego 39
42-500 Będzin

Bank odbiorcy i numer konta
Bank Gospodarki Żywnościowej
33 2030 0045 1110 0000 0236 7960

Tytuł
Darowizna na cele statutowe. Imię i nazwisko.


Jako, że nie kupuje sie kota w worku poniżej nieco informacji o przyszłej publikacji, które mamy nadzieję wpłyną na Państwa decyzje.

Publikacja będzie składała się z trzech rozdziałów. W pierwszym zostanie zaprezentowane browarnictwo i jego miejsce w gospodarce oraz uwarunkowania, dzięki którym browar rolniczy na ziemiach polskich mógł przetrwać w niemal niezmienionym stanie do połowy XIX wieku. Odrębny podrozdział poświęcony będzie ewolucji browarnictwa jaka następowała pod wpływem zmian gospodarczych, społecznych oraz odkryć naukowych, które doprowadziły do wykształcenia się browarnictwa typu fabrycznego.

Kolejny poświęcony zostanie rozwojowi przemysłu piwowarskiego w Zagłębiu Dąbrowskim. Zagadnienie to będzie zaprezentowane w trzech przedziałach czasowych od drugiej połowy XIX wieku do czasów współczesnych różniących się zdecydowanie uwarunkowaniami politycznymi i gospodarczymi.

Trzeci, najobszerniejszy rozdział to w zamierzeniach wielopłaszczyznowa charakterystyka kilkunastu historycznych zakładów zlokalizowanych na terenie dzisiejszych miast Sosnowca (2), Będzina (3), Zawiercia (3), Dąbrowy Górniczej, Sławkowa, Siewierza, Szczekocin, gmin Żarki i Wolbrom oraz jednego współcześnie funkcjonującego.

Charakterystyka Browaru na Jurze w Zawierciu oraz browaru kontraktowego Pinta będzie to swego rodzaju „studium przypadku”. Oba zakłady należą do niedawno założonych, ale prekursorskich w wyznaczaniu kierunku rozwoju współczesnego polskiego piwowarstwa.

Całość publikacji (ponad 250 stron) będzie zawierała liczne elementy graficzne (kilkanaście wycinków map, wykresów, plany browarów, około 200 zdjęć), liczne tabele (50). Część z nich będzie po raz pierwszy prezentowana w jakiejkolwiek publikacji.

Materiały do publikacji pozyskano w wyniku wieloletnich badań archiwalnych na terenie całego kraju, kwerendy XIX i XX wiecznej prasy oraz wydawnictw statystycznych i informacyjnych, przeglądu fachowych publikacji i wywiadów.

To na poważnie. A tak naprawdę to w sposób łatwy i ciekawy przyszły czytelnik dowie się:
- jak, z czego i ile piwa produkowali nasi przodkowie i dlaczego tyle się go piło,
- czy w przeszłości piwo przypominało to obecne,
- historii browarów zagłębiowskich, kto je zbudował, jak i jakie piwa produkował, kogo zatrudniał,
- o próbach koncentracji produkcji piwa w rękach dwóch rodzin będzińskich kupców i co z tego wyniknęło,
- komu zawdzięczamy wprowadzenie piwa bawarskiego na ziemie Królestwa Polskiego, ocalenie zamku siewierskiego przed rozbiórką i nazwanie jednego z browarów imieniem króla Gambrinusa.

Na te i na dziesiątki innych pytań odpowie książka, która będzie pierwszą tego typu publikacją w Zagłębiu Dąbrowskim. Mamy nadzieję, że znajdzie ona miejsce w Państwa domu na najwyższej półce a jej lekturze będzie towarzyszyć ulubione piwo.
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania








Nasi partnerzy




_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka