WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane












Społeczność
Polecamy




Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Powstanie Styczniowe w Zagłębiu Dąbrowskim - kolejne miejsce, kolejna rocznica
Dariusz Jurek 27.03.2011
Po upadku wolnego zagłębiowskiego "państewka powstańczego" podczas którego funkcjonowały oficjalnie i publicznie organy Rządu Narodowego musiano przejść do konspiracji i metod partyzanckich. Zagłębie Dąbrowskie przez cały okres Powstania Styczniowego było miejscem licznych potyczek powstańców z wojskami rosyjskimi. Jedną z nich była ta stoczona pomiędzy Zawierciem a Łazami. W jej kolejną rocznicę, w dniu 22 marca 2011 odbyła się w tym miejscu okolicznościowa uroczystość przypominająca i utrwalająca pamięć o tamtych wydarzeniach.


- 22 marca 1863 roku oddział płk Teodora Cieszkowskiego podążając lasem od strony Blanowic dotarł do Zawiercia, po czym udał się wzdłuż torów kolejowych w kierunku Łaz - opowiada przewodniczący Komisji Ochrony Zabytków Maciej Świderski. - Na terenie swego marszu spalił dwa mosty kolejowe, uszkodził linię telegraficzną i rozkręcił tory. Na leśnej polanie między Kuźnicą Masłońską, Łazami a Zawierciem powstańcy urządzili sobie krótki odpoczynek. Rosjanie posiadali dobry wywiad i na podstawie informacji wysłali z Częstochowy za powstańcami żołnierzy w składzie dwóch roty piechoty i 15 kozaków. Polacy zostali zaskoczeni, w wyniku wymiany strzałów zginęło 9 powstańców w tym kapelan o. Bonawenture Mańkowski i ziemianin Henryk Wodzyński. W potyczce tej uczestniczył szlachcic, wielki społecznik i patriota Michał Poleski z Rokita Szlacheckiego. Poległo również kilkunastu żołnierzy carskich. Chcąc uniknąć większych strat powstańcy klucząc lasami wycofali się do Poręby gdzie rannymi zajęli się miejscowi chłopi a reszta podążyła dalej w kierunku Siewierza.

W uroczystości przy symbolicznej leśnej powstańczej mogile udział wzięli przedstawiciele organizacji pozarządowych i lokalnych władz. Stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego reprezentował jego prezes, Dariusz Jurek.
Licznie reprezentowana była także młodzież z okolicznych szkół: SP nr 5 w Zawierciu, SP w Wysokiej, LO w Łazach, Gimnazjum nr 2 w Zawierciu.

Okolicznościowe referaty wygłosili Leszek Merta, Maciej Świderski, Marian Dudek i Tadeusz Later, modlitwę odmówił ks. Leonard Zagórski proboszcz z parafii św. Michała i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łazach, a młodzież zaprezentowała krótki program artystyczny poświęcony Powstaniu Styczniowemu.

Wśród gości którzy złożyli wiązanki kwiatów byli wiceprezydent Zawiercia Marek Kozieł, burmistrz Poręby Marek Śliwa, członek zarządu starostwa powiatowego Rafał Porc.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej uroczystości

Zachęcamy także wszystkich do odwiedzenia tego urokliwego miejsca znajdującego się tuż przy drodze Łazy - Zawiercie i bezpośrednio przy czerwonym szlaku „Szwajcarii Zagłębiowskiej” Zawiercie – Centuria - Pustynia Błędowska oraz przy szlaku rowerowym.
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania








Nasi partnerzy




_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka