WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane












Społeczność
Polecamy




Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Sikawka konna zakładowej straży pożarnej w fabryce kotłów parowych Fitzner&Gamper
Dariusz Jurek 22.03.2011
Sikawka znajdująca się w zbiorach CMP była świadkiem burzliwych dziejów dziewiętnastowiecznego Sosnowca, gdzie w czasach rewolucji przemysłowej obraz miasta kształtowali Polacy, Rosjanie, Niemcy i Żydzi.

Fitzner i Gamper

Historia sikawki związana jest z dwoma przedsiębiorcami Konradem Gamperem, rodem ze Szwajcarii i Wilhelmem Fitznerem. Kariera pierwszego rozpoczęła się w 1874 r., kiedy Gamper objął stanowisko konstruktora w fabryce maszyn Ruffera we Wrocławiu. Wyróżniającego się kierownika awansowano dwa lata później na dyrektora fabryki kotłów parowych i mostów żelaznych w Pielahütte (Huta Piła) w Rudzińcu koło Gliwic. Drugi z przedsiębiorców W. Fitzner objął po ojcu w 1870 r. warsztat kuźniczo-ślusarski w Siemianowicach Śl. wytwarzający sprzęt transportowy. W zabudowaniach po fabryce Fitznera działalność prowadzą obecnie Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śl., zajmujące się modernizacją i produkcją sprzętu specjalistycznego dla wojska.

Fabryka kotłów parowych

Pod koniec lat 70. XIX w. Konrad Gamper zaproponował Wilhelmowi Fitznerowi współpracę. W 1880 r. wspólnie uruchomili fabrykę kotłów parowych w sosnowieckiej dzielnicy Konstantynów pomiędzy Sielcem a Środulą. Fabryka zatrudniająca 1,6 tys. pracowników należała do największych producentów kotłów parowych na ternie guberni piotrkowskiej i imperium rosyjskiego. Posiadała filie w Warszawie, Siemianowicach Śl., Dąbrowie Gór. i w Kramatorsku koło Charkowa na Ukrainie. Firma wytwarzała kotły parowe dla cukrowni, gorzelni, browarów, papierni i fabryk chemicznych. Kotły z Sosnowca docierały na Ural, Kaukaz i Syberję. Była to „fabryka fabryk”.

Sikawka Flader

Zarząd spółki Fitzner&Gamper zamówił ok. 1902 r. w wytwórni sprzętu strażackiego E. C. Flader w Saksonii sikawkę dla zakładowej straży pożarnej. W katalogu firmy Flader wóz figurował pod nazwą sikawka miejska. Sikawka wyróżnia się niezwykle funkcjonalną konstrukcją. Zamontowano w niej: pompę ręczną, ławki dla załogi, siedziska dla woźnicy i skrzynkę na narzędzia. Z tyłu znajdował się podest do przewozu dwóch osób, dzięki czemu sikawka mogła przewieźć do akcji łącznie 10 osób. Wóz o solidnej żelaznej konstrukcji osadzony był na resorach. Wyposażono go w hamulec ręczny i dwie latarnie. Na ścianach zbiornika wodnego zachowały się mosiężne tabliczki z podpisem: „Towarzystwo Akcyjne W. Fitzner, K. Gamper Sielce-Sosnowice” (Sosnowice - ponieważ Zarząd Miejski ustalił nazwę - Sosnowiec w 1920 r.).

Dalsze losy fabryki

W 1928 r. fabryka kotłów parowych Fitzner&Gamper połączyła się z sanocką wytwórnią wagonów kolejowych, kotłów i maszyn Ludwika Zieleniewskiego i była zakładem filialnym w Sosnowcu. Upaństwowiony po II wojnie zakład w Sosnowcu nazwano „FAKOP". Obecnie w zabudowaniach fabryki działa firma „Foster Wheeler Energy Fakop" produkująca nowoczesne kotły fluidalne.


Autor tekstu: Dariusz Falecki (Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach)
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania








Nasi partnerzy




_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka