WSPIERAJĄ NAS

POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Media o nas

2008.02.16 - "Zagłębie nie jest Śląskiem. Czy PAP to uszanuje?"
FdZD 16.02.2009
Do Polskiej Agencji Prasowej wysłany został list autorstwa członków Stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. Wszystko w ramach akcji ?tropienia absurdów", w której pomysłodawcy zwracają uwagę na problem nieprawidłowego nazywania Zagłębia.


Członkowie Forum zdecydowali się na wysłanie listu do PAP, gdyż - jak twierdzą - błędy najlepiej eliminować u samego źródła podawanych informacji - Polska Agencja Prasowa jest dużym medium. Wiele artykułów pojawiających się głównie na portalach internetowych budowanych jest na bazie informacji wypływających z PAP-u. W nazywaniu naszego regionu błędów jest mnóstwo i chcemy wszystkich na to uczulić. Jeśli już u źródła zostaną one wyeliminowane, to być może w późniejszych publikacjach będzie ich mniej - mówi Piotr Bielecki, pomysłodawca akcji, członek FdZD.

Choć list do Agencji wysłany został kilka dni temu, samo przedsięwzięcie znajdowania błędów w nazewnictwie regionu (np. utożsamiania go ze Śląskiem) trwa nie od dzisiaj. W tym celu w Zagłębiu powstała specjalna grupa -?Tropiciele Absurdów". Jak twierdzi Bielecki, wszystko zaczęło się od dyskusji na forum internetowym. -Internauci wklejali tam teksty zawierające pomyłki, na które się natknęli. Wysyłaliśmy później maile do redakcji i urzędów z informacją o ich wpadkach - wspomina Piotr Bielecki.

W ramach działalności grupy powstała również internetowa petycja skierowana do wszystkich mediów. Jej twórcy apelują o właściwe posługiwanie się terminem Śląsk i nie stosowanie go jako synonimu województwa śląskiego. -Podobna do naszej grupa stworzona została również na Śląsku. Nazywają się ?Łowcy Felerów" i mają cele tożsame z naszymi. Petycję stworzyliśmy razem. Obecnie pod apelem podpisało się już ponad 1,1 tys. osób, w tym 99 proc. z imienia i nazwiska. Świadczy to o tym, iż kwestia nazewnictwa regionu nie jest mieszkańcom obojętna. Nie czujemy się Ślązakami! - mówi Bielecki.

Marcin Tulicki

Źródło
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Dołącz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka