WSPIERAJĄ NAS

POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Media o nas

2008.02.10 - "Akcja "tropienie absurdów"
FdZD 16.02.2009
Członkowie stowarzyszenia "Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego" w ramach akcji nazwanej ?tropieniem absurdów? wystosowali list do Polskiej Agencji Prasowej, w którym zwracają uwagę na problem niepoprawnego nazywania Zagłębia Dąbrowskiego.
Zagłębie Dąbrowskie, które stanowi historycznie i kulturowo Małopolskę często jest w mediach mylone ze Śląskiem, co irytuje twórców listu, a także liczne (także śląskie) społeczności województwa. Pod internetowym apelem (www.petycja.rox.pl) do mediów w/s stosowania prawidłowego nazewnictwa podpisało się z imienia i nazwiska ponad 1100 osób.

Do listu dołączono listę osób podpisujących apel, mapę województwa z historycznym podziałem na Śląsk i Małopolskę, z wyszczególnionym Zagłębiem Dąbrowskim. Załączono również przykłady publikacji z zaznaczonymi błędami.

Tropiciele Absurdów to nieformalna grupa Zagłębiaków (a zarazem członków stowarzyszenia), która walczy z błędnym nazywaniem Zagłębia w mediach. Wysyłają oni listy i maile do dziennikarzy i redakcji popełniających błędy w tym zakresie. Grupa zawiązała się na początku 2008 roku i od tej pory wystosowała kilkadziesiąt wiadomości do mediów i osób błędnie tytułujących region.

Warto odnotować, że w śląskiej części województwa jednocześnie działa grupa o podobnym profilu działania pod nazwą "Łowcy Felerów". Inicjatywa zbierania podpisów w internecie to wspólna akcja obu grup.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Dołącz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka