WSPIERAJĄ NAS

POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Media o nas

2010.07.23 - "Trwają wakacyjne zdjęcia do filmu edukacyjnego o regionie"
Piotr Bielecki 26.07.2010
Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego nakręciło kolejny fragment filmu edukacyjnego, dotyczącego szczegółów walk w ramach Powstania Styczniowego, które rozgrywały się na terenie Zagłębia, a konkretnie Sosnowca.
Tym razem za plenery filmowe posłużył dworzec kolejowy w dzielnicy Maczki. Ekipa spędziła tam około dwóch godzin.
O przebiegu walk powstańczych w regionie opowiada w filmie Dariusz Jurek, prezes stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.

- Ludność zamieszkująca te tereny od zawsze była głęboko patriotyczna, uczestniczyła we wszystkich pracach i zrywach niepodległościowych. Tak też było i tym razem. Sieci spisku objęły całe Zagłębie Dąbrowskie. Bardzo ważną rolę odgrywali przy tym urzędnicy kolejowi i kolejarze pracujący na granicznych stacjach w Maczkach i w Sosnowcu. To przez ich ręce przechodziła większość broni zakupionej na zachodzie Europy przez polskich emisariuszy. Oprócz broni przemycano także tędy znaczne ilości tajnych dokumentów. Zaplanowano na tym terenie powołanie i koncentrację kilku oddziałów powstańczych - mówi Dariusz Jurek.

W filmie znajdą się też wypowiedzi, między innymi prof. Włodzimierza Wójcika, Jarosława Krajniewskiego, historyka Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej i Artura Ptasińskiego, prezesa Zagórskiego Stowarzyszenia Regionalnego "Pakosznica". - Właściwie powstają dwa filmy - precyzuje Piotr Bielecki, koordynujący projekt. - Pierwszy, dłuższy, liczący około trzydziestu minut, dotyczy tysiącletniej historii ziem Zagłębia Dąbrowskiego. Planowaliśmy jego premierę na przełomie tego i przyszłego roku. Niestety, ze względów finansowych, odłożyliśmy jego realizację na przyszły rok - wyjaśnia Piotr Bielecki. Fragmenty sfilmowane na dworcu w Maczkach znajdą się w krótszym, dziesięciominutowym obrazie, skupiającym się na samym Powstaniu Styczniowym w obrębie Zagłębia. - Tu praca idzie dość sprawie, głównie dzięki dofinansowaniu przedsięwzięcia przez Starostwo Powiatowe w Będzinie. Wszystko wygląda na to, że premiera odbędzie się prawdopodobnie już we wrześniu - mówi Piotr Bielecki.
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Dołącz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka