WSPIERAJĄ NAS

POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Media o nas

2009.12.29 - "Uczniowie wiedzą o Zagłębiu tyle, co nic"
FdZD 14.01.2010
Kolej warszawsko-wiedeńska biegła przez Czeladź, a zamek w Będzinie zbudował Jan III Sobieski - uważają niektórzy zagłębiowscy uczniowie. Dlatego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego nakręci film i wyda e-book, które pomogą młodzieży uzupełnić wiedzę o regionie.

Pomysł nakręcenia edukacyjnego filmu o historii Zagłębia narodził się wiosną. Od tego czasu społecznicy z Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego zdążyli zaangażować do pomocy historyków zatrudnionych w lokalnych muzeach i na uczelniach, przejrzeć archiwa oraz napisać scenariusz. - Trzydziestominutowy film będzie opowiadał tysiącletnią historię zagłębiowskich ziem. Choć nazwa Zagłębie Dąbrowskie używana jest od około 160 lat, to nie znaczy, że wcześniej była tu pustynia. Wykopaliska, choćby te prowadzone w Łośniu, pokazują, że już w średniowieczu w okolicy rozwijało się hutnictwo srebra i ołowiu - mówi Piotr Bielecki z FDZD.

Film i e-book, czyli elektroniczna książka, mają być pomocami dydaktycznymi podczas lekcji edukacji regionalnej. Jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć członkowie przeprowadzili ankiety w dąbrowskich, sosnowieckich i będzińskich szkołach. Wyniki tylko potwierdziły sens tworzenia filmu. Niektórzy uczniowie uważali np., że kolej warszawsko-wiedeńska biegła przez Czeladź, a zamek w Będzinie zbudował Jan III Sobieski albo Mieszko I, a określenie "czerwone Zagłębie" pochodzi od wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu i określa region płonący miłością do Boga.
Pierwszy klaps na planie filmowym padnie wiosną. Premiera zaplanowana jest na lato przyszłego roku. Film i e-book będzie można ściągnąć za darmo ze strony internetowej FDZD.


Źródło
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Dołącz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka