WSPIERAJĄ NAS

POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Media o nas

2009.08.14 - "Z Zagłębia na Syberię"
FdZD 13.01.2010
Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego wspiera projekt wyprawy „Ekspedycja Syberia Mongolia 2009", której celem jest poznanie i udokumentowanie mało znanych obszarów Azji. Uczestnicy wyprawy odwiedzą mieszkańców wsi Wierszyna na Syberii, którzy mają zagłębiowskie korzenie.


Celem ekspedycji, która wyrusza 14 sierpnia z Warszawy, jest pokonanie bezdroży Syberii i północnej Mongolii, w tym bardzo trudnej trasy wzdłuż Bajkalsko-Amurskiej Magistrali Kolejowej (BAM). Wyprawą pokieruje doświadczony podróżnik Michał Rej, organizator m.in. ekspedycji Tien-Shan 2007.

Jednym z ważniejszych elementów wyprawy jest wizyta w „zagłębiowskiej" wsi. To miejsce jest wyjątkowe ponieważ prawie wszyscy mieszkańcy posługują się językiem polskim. Są to potomkowie osób, które w 1910 roku, m.in. z Zagłębia Dąbrowskiego, wyemigrowały do Rosji. Działa tam szkoła, w której zajęcia są prowadzone w języku polskim. Podróżnicy dostarczą do Wierszyny leki i książki.

-Planowana wyprawa, oprócz wspaniałych walorów podróżniczych, będzie doskonałą okazją przypomnienia fascynującej, ale jednocześnie mało znanej historii, związanej z migracją Zagłębiaków w rejony Syberii - przekonuje Dariusz Jurek, prezes FdZD. -Odwiedziliśmy wiele urzędów i instytucji, które ofiarowały nam mnóstwo materiałów i publikacji na temat naszego regionu. Uczestnicy wyprawy przekażą je mieszkańcom Wierszyny.

Członkowie wyprawy zawiozą m.in. życzenia od prezydenta Kazimierza Górskiego -Myślę, że Polacy chętnie zapoznają się z listem oraz publikacjami na temat naszego miasta - stwierdza Rafał Łysy z Wydziału Promocji i Informacji UM w Sosnowcu. -Każdy chciałby poznać swoją historię, więc liczymy, że książki i drobne upominki pozwolą mieszkańcom Wierszyny na pogłębienie wiedzy na temat dzisiejszego Zagłębia- dodaje.

W akcje przekazania materiałów włączyła się Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu. -Przekazaliśmy list od Rektora WSH, prof. dr. Jerzego Kopla, wraz z publikacjami uczelnianego wydawnictwa, dotyczącymi kultury i historii Zagłębia Dąbrowskiego- wyjaśnia Ewa Kraus z Sekretariatu Rektora. -Dodatkowo władze uczelni zaproponowały mieszkańcom Wierszyny jedno bezpłatne miejsce na studiach w Polsce, wraz z bezpłatnym zakwaterowaniem i wyżywieniem-dodaje.

-Cieszymy się, że możemy dostarczyć do Wierszyny tak imponującą ilość darów z Polski, z wyjątkową ofertą sosnowieckiej szkoły Humanitas na czele. Jestem przekonany, że ten dar będzie stanowił dla mieszkańców szczególną wartość" - powiedział organizator Ekspedycji Michał Rej.

Prezes Jurek liczy na to, że dzięki wyprawie będzie możliwe nawiązanie bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami syberyjskiej wsi. -Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa zaowocuje jakąś formą współpracy.

W przyszłym roku FdZD ma zamiar zorganizować wystawę fotograficzną, dokumentującą wyprawę, ze szczególnym uwzględnieniem „zagłębiowskiej" wioski na Syberii.

Honorowy patronat nad Ekspedycją objęli m.in. Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, przewodnicząca Rady Miasta Krakowa Małgorzata Radwan-Ballada i dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie Andrzej Wawrzyniak

Źródło
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Dołącz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka