WSPIERAJĄ NAS

POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Media o nas

2009.03.10 - "Chcą Metropolii śląsko-dąbrowskiej"
FdZD 18.03.2009
Od czwartku do soboty ochotnicy z Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego ankietowali mieszkańców Sosnowca i Dąbrowy Górniczej. Pytali głównie o preferencje co do nazwy przyszłej metropolii. Co się okazało? Ponad połowa z 250 ankietowanych chce metropolii, uważając jednocześnie, że nazwanie jej Silesią byłoby przejawem dyskryminacji Zagłębia.

Przeprowadzone w ubiegłym tygodniu badanie nie pozostawia złudzeń - mieszkańcy największych miast Zagłębia nie boją się metropolii i chcą znaleźć się wśród miast wchodzących w jej skład. To opinia zbieżna z działaniami władz Sosnowca i Dąbrowy. Jak się okazuje, dla ankietowanych mieszkańców (próba reprezentatywna) nazwa tego tworu ma jednak znaczenie. Ponad 53 proc. z nich uważa, że przyjęcie nazwy Silesia byłoby przejawem dyskryminacji zagłębiowskiej części metropolii (z drugiej strony 35 proc. nie widzi w przyjęciu nazwy Silesia podobnego zagrożenia).

Jak, zdaniem ankietowanych mieszkańców Sosnowca i Dąbrowy, powinna nazywać się metropolia? Większość, bo ponad połowa, ankietowanych wybrała Metropolię Śląsko-Dąbrowską. Nazwa Silesia znalazła uznanie jedynie w oczach 15 proc. badanych. Pozostałe propozycje nazw nie przekroczyły nawet progu 10-procentowego (dane z niedzieli, 8 marca, godz. 20 - przyp. red.)

Dziennikarze e-sosnowiec.pl i ?Wiadomości Zagłębia" towarzyszyli drużynie FdZD od czwartku, kiedy 6 ochotników zbierało głosy mieszkańców Sosnowca. Ankieterzy krążyli po Placu Stulecia, ul. Modrzejowskiej i okolicach, zaczepiali mieszkańców, opowiadali o akcji, często też informowali o samej metropolii. -Wiele osób, zwłaszcza starszych, niechętnie bierze udział w badaniu, do tego ma mgliste pojęcie o planach stworzenia metropolii i nie wie, jakie stanowisko prezentują władze ich miast. Ludzie starsi nie ufali ankieterom, musieliśmy tłumaczyć o co w ogóle w naszej akcji chodzi - mówi Kamil Wnuk, jeden z ankieterów.

Dużo łatwiej szło z młodzieżą. - Ludzie młodzi z mniejszą rezerwą podchodzą do badań, bardziej interesuje ich kształt i nazwa przyszłej metropolii. Najszybciej poszło nam zebranie ankiet w grupie wiekowej do 25 lat - tłumaczy Piotr Bielecki ze stowarzyszenia Forum na Rzecz Zagłębia Dąbrowskiego, główny organizator akcji.

W Sosnowcu udało się zebrać 160 wypełnionych ankiet. W Dąbrowie poszło dużo gorzej - w czwartek i sobotę mieszkańcy wypełnili w sumie 90 ankiet. -Plany pokrzyżowała nam pogoda. Zwłaszcza w sobotę było trudno, bo padał śnieg z deszczem i ludzie po prostu zniknęli z ulic - mówi Bielecki.

Aby uwiarygodnić wyniki ankiet, wypełniający je mieszkańcy podawali nie tylko swoje preferencje, ale i dane osobowe, bądź kontaktowe. -Zdarzyło się kilka osób wyjątkowo opornych, ale większość rozumiała, że dzięki wpisaniu imienia i nazwiska, numeru telefonu bądź e-maila, będzie można w przyszłości sprawdzić, że dana osoba faktycznie wypełniła ankietę. To zwiększa wiarygodność naszych ankiet - uważa Wnuk.

Po co przeprowadzają badanie? -Po ostatniej debacie z władzami samorządowymi i parlamentarzystami, która odbyła się w Wyższej Szkole Humanitas, wiemy już, co na temat metropolii myślą politycy. Znamy też zdania publicystów i naukowców, którzy dość często wypowiadają się na temat związku miast w mediach. Ale tak naprawdę nikt do tej pory nie wpadł na to, by poznać zdanie najbardziej zainteresowanych sprawą - mieszkańców. Stąd nasza inicjatywa. Badamy zdanie ludzi z miast z Zagłębia, które do metropolii będą przystępować. Byłoby dobrym rozwiązaniem, gdyby w ten sam sposób zaczęły działać stowarzyszenia z innych miast - uważa Piotr Bielecki.

Ochotnicy z Forum, po czterodniowej bieganinie po ulicach w poszukiwaniu głosu ludu w sprawie metropolii, zajęli się analizą zebranych informacji. Jeszcze w tym tygodniu opublikują na swojej stronie internetowej www.zaglebiedabrowskie.org raport z akcji. - Przedstawimy pełne wyniki i ich analizy. Potem zamierzamy poprosić o ich interpretację politologów z Uniwersytetu Śląskiego i Wyższej Szkoły Humanitas - zapowiadają.

Ilona Pawłowska

Źródło
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Dołącz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka