WSPIERAJĄ NAS

POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Media o nas

2009.02.19 - "Zagłębiowskie nie śląskie"
FdZD 19.02.2009
Dla tubylców granica jest gruba i wyraźna... im dalej w Polskę, tym bardziej ta granica się zaciera. Co zrobić, żeby uświadomić jednym z bardziej opiniotwórczych dziennikarzy, że Sosnowiec to nie Śląsk, a "gorol", nie mieszka w górach? Na razie na biurka Polskiej Agencji Prasowej trafi petycja. Walkę o Śląsk dla Ślązaka i Zagłębie dla "gorola" toczy Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.


Końca ''świętej wojny'' między Zagłębiem a Śląskiem, mimo upływu lat nie widać. - Zagłębie to jest Zagłębie, a Śląsk to jest Śląsk - mówi Domicela Indyka. - Sosnowiec nigdy nie był na Śląsku, od tego trzeba zacząć. Nigdy nie był i nigdy nie będzie - dodaje Piotr Nowak, mieszkaniec Sosnowca. Dla wielu jednak miasto Kiepury leży nie gdzie indziej jak na Śląsku. Cienka granica między zwaśnionymi regionami dla dziennikarzy z innych regionów kraju bywa niewidoczna. Ale gorole tej niewiedzy powiedzieli dość. - Napisaliśmy petycję, w której apelujemy o prawdę - opowiada Piotr Bielecki, Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.

Widząc takie ''perełki'', trudno nie przyznać racji członkom Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego:
W Będzinie na Śląsku 4,5 tysiąca mieszkańców pozbawionych jest ogrzewania i ciepłej wody.
Śląsk: pijany kierowca zawisł na nagrobkach. Przez kilka kilometrów policja z Dąbrowy Górniczej ścigała pijanego kierowcę...
Stąd między innymi apel do Polskiej Agencji Prasowej o bardziej uważne przestrzeganie różnicy między Śląskiem a Zagłębiem. Pod petycją podpisało się ponad 1000 internautów z całego województwa. - Warto by dziennikarze z Polskiej Agencji Prasowej znali tę różnicę, ponieważ ona dla mieszkańców jest bardzo irytująca. To tak jak Warszawiaka nazwać Małopolaninem - uważa Piotr Bielecki, Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.

W tej walce o dobre imię i tożsamość, Zagłębiaków wsparli o dziwo, zagorzali Ślązacy. - Mamy nadzieję, że wreszcie może to zmienić nastawienie dziennikarzy z całego kraju do terminu Śląsk, Górny Śląsk i Zagłębie. Żeby nie mylić obu regionów, żeby po prostu nie kłamać - stwierdza Michał Buchta, Łowcy Felerów. Adresaci petycji twierdzą jednak, że zarzuty to strzał kulą w płot. Gruntowna analiza depesz, jaką po otrzymaniu tego listu przeprowadzono w Polskiej Agencji Prasowej pokazuje, że winnego trzeba szukać gdzie indziej. - Nasze depesze były prawidłowe, natomiast błędy powstały w redakcjach portali internetowych. Portale internetowe przeinaczają nasze informacje i bardzo często jest tak, że to co my nadajemy w swoim serwisie, a co się ukazuje na portalu jest czymś zupełnie innym - odpowiada Wojciech Każmierczak, PAP Warszawa.

Autorzy petycji twierdzą, że to PAP jest sprawcą zagłębiowsko-śląskiego zamieszania. I zamierzają walczyć do skutku. Zdaniem socjologa Bogdana Pliszki końca sporu o tożsamość na razie nie ma się co spodziewać. - Zapewne długo będą walczyć, bo te różnice, o których tutaj mówimy, one praktycznie poza śląskiem i Zagłębiem są słabo czytelne na nieszczęście dla nich.

Różnice choć słabo czytelne, dla goroli i hanysów nie są obojętne. Tropienie absurdów i dziennikarskich wpadek to może mało skuteczny sposób, by o tożsamości jednych i drugich było głośno.

Źródło
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Dołącz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka