WSPIERAJĄ NAS

POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Media o nas

2009.02.18 "Zagłębie chce promować za granicą swoje ruiny"
FdZD 18.02.2009
Zagłębiowskie stowarzyszenia przygotowały listę postindustrialnych budynków, które chcą wpisać na Światową Listę Dziedzictwa Przemysłowego dla Turystyki, wzorowaną na liście UNESCO. - Szanse mają tylko dwa obiekty, bo reszta to ruiny, które wstyd pokazać turystom - mówi historyk Dariusz Walerjański.
- Patrząc na mapy zabytków przemysłowych, ma się wrażenie, że wszystko co ciekawe znajduje się po drugiej stronie Brynicy. A przecież zagłębiowskie zabytki wcale nie są gorsze od śląskich - uważa Dariusz Jurek ze stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.

Dlatego FdZD razem z czterema innymi stowarzyszeniami - Moim Miastem, Obywatelskim Forum Samorządowym, Fundacją Inicjatywa Brama Cukermana oraz Stowarzyszeniem Inicjatyw Kulturalnych - opracowało Zagłębiowską Listę Zabytków Techniki. Znalazły się na niej 24 obiekty z Zagłębia. Listę wysłano do Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłu dla Turystyki w Zabrzu, kierowanego przez historyka Dariusza Walerjańskiego.

Zabrzańskie centrum we współpracy ze Światową Organizacją Turystyki w Madrycie gromadzi informacje o budowlach, które chce wpisać na tworzoną przez siebie światową listę. Zewidencjonowało już obiekty z ponad 40 krajów, m.in. rzymskie Muzeum Kapitolińskie w starej elektrociepłowni, niemieckie żelazne miasto Ferropolis, a ze Śląska - m.in. zabytkową kopalnię Guido w Zabrzu. Umieszczenie zabytków na liście, która ma być gotowa za kilka lat, to nie tylko prestiż, ale i szansa na wypromowanie regionu i przyciągnięcie turystów.

Dlatego zagłębiowskie stowarzyszenia chcą, by na listę trafiły m.in. oba dworce kolejowe i cementownia w Będzinie, kopalnia oraz browar w Grodźcu, sosnowiecka przędzalnia Dietla czy kuźnia w Sławkowie.

Będzińskie starostwo powiatowe, które koordynowało prace, już ogłosiło triumf na swojej stronie internetowej: "Wierzymy, że zgodnie z obietnicą pana Dariusza Walerjańskiego, dyrektora zabrzańskiego centrum, będą one uwzględnione przy tworzeniu światowej listy zabytków techniki i przemysłu".

Walerjański uważa, że to dobrze, że Zagłębiacy zainteresowali się swoją przemysłową historią, ale zbytnio pospieszyli się z odtrąbieniem sukcesu. Większość z zaproponowanych przez nich budynków to ruiny, do których wstyd i strach wpuścić turystów. - Najpierw je uratujmy, zagospodarujmy, następnie stwórzmy lokalny czy miejski szlak, na którym znajdą się te obiekty, niech usłyszą o nich mieszkańcy, a dopiero na samym końcu możemy rozmawiać o wpisie na światową listę - mówi Walerjański.

Nie wyobraża sobie przyjmowania zagranicznych gości np. w grodzieckiej cementowni. - Przecież wejście tam grozi śmiercią. Owszem, to ruiny bardzo malownicze, romantyczne, fascynujące dla fotografików, ale żeby doprowadzić je do stanu, w którym mogłyby być zwiedzane, trzeba zainwestować olbrzymie pieniądze w ich remont - mówi Walerjański.

Jego zdaniem szansę, by znaleźć się na liście mają zlokalizowana w budynku dawnej kopalni Saturn Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia" oraz wciąż pracująca Elektrownia Łagisza. - Wieża ciśnień w Grodźcu to także ciekawy obiekt, ale bardzo zniszczony. Powinno się go jak najszybciej ratować, bo to prawdziwy rodzynek - mówi historyk.

Obiecuje, że centrum będzie rekomendować zabytki z zagłębiowskiej listy inwestorom. Ale nic więcej nie może zrobić. Jurek nie zraża się taką krytyką. - Naszym celem było przygotowanie jak najobszerniejszej bazy danych, którą wciąż zamierzamy uzupełniać. To prawda, że wiele z tych budowli jest w złym stanie. Ale chcieliśmy, by ludzie wreszcie o nich usłyszeli. Może to skłoni inwestorów do zainteresowania się nimi - twierdzi.

Źródło
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Dołącz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka